DİNÇEL,KARABÜK’E YAKIŞIR ATATÜRK ANITINI YAPACAĞIZ « Gaste Karabük

SON DAKİKA

DİNÇEL,KARABÜK’E YAKIŞIR ATATÜRK ANITINI YAPACAĞIZ

Bu haber 05 Mayıs 2016 - 18:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karabük Gündemini bir süredir meşgul eden “Atatürk Anıtını kim yapacak?” sorusu netleşmeye başlamışken CHP ve ADD Kent Meydanında yapılan incelemelerde anıt için gösterilen yeri beğenmedi.

Karabük Gündemini bir süredir meşgul eden “Atatürk Anıtını kim yapacak?” sorusu netleşmeye başlamışken CHP ve ADD  Kent Meydanında yapılan incelemelerde anıt için gösterilen yeri beğenmedi.

Heyet, Kent Meydanının alt kısmında kalan 3 alandan birinin anıt için uygun olacağını belirti.

Belediye Başkanı Rafet Vergili tarafından Atatürk Anıtı yapılması için Kent meydanında gösterilen yerde CHP İl Başkanı Erdoğan Dinçel, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Osman Natıroğlu ve Parti Yöneticileri ile birlikte basın açıklaması yaptı.

Dinçel yaptığı açıklamada; Atatürk Anıtı yapılacak yer olarak meydanın görünmeyen en ücra köşesinin gösterildiğini belirterek, Geçtiğimiz Günlerde kent meydanına bir Atatürk Anıtı yapılma konusunda Sayın Belediye Başkanımızla bir polemiğe girmiştik. Biz bir kentin meydanında o kentin kurucusu, o ülkenin, o Devletin kurucusunun bir büstünün olması gerektiğini söyledik, bu dünyanın her tarafından böyledir, ülkemizde de böyledir. Bu kent Atatürk talimatıyla İsmet İnönü’nün temel atmasıyla kurulan Demir Çelik Fabrikası ile birlikte oluşmuştur, bu kentin kurucusu öncelikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk, daha sonra İsmet İnönü’dür. Bu Kent meydanında bir Atatürk Anıtı yapılmasını Sayın Belediye başkanımı da açıklamıştı 2013 yılında o dönemin Valisi ve Işık Üniversitesinden gelen bir Profesörle birlikte burada Karabük’e yakışır bir şekilde Atatürk Anıtı gerekir açıklaması yapılmıştı bu da Karabük basınında yer almıştı ve yer tespit edilmişti. O günden bugüne kadar biz sürekli neden yapılmıyor diye sorduk en son geçtiğimiz bir ay kadar önce bir basın açıklamasında Sayın Belediye Başkanımıza seslenerek Buraya Atatürk Büstünü yapacak mısınız? Yapmayacak mısınız? Eğer yapmayacaksanız biz yaparız dedik, kendileri de bize yönelik olarak basın bir açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada Kent Meydanına Atatürk Anıtını CHP yapsın dedi.  Bu ne anlama geliyor, ben yapmıyorum, yapmayacağım eğer sizin böyle bir talebiniz varsa buyurun yapın. Biz de bunun üzerine Sayın Belediye Başkanımıza yazılı başvuruda bulunduk. Biz Kent Meydanına Karabük’e yakışır bir Atatürk Anıtı yapacağız Genel Merkezimizle de görüştük, bize yapacağımız yeri gösterin, bize cevabi yazıda krokide kent meydanında Atatürk Anıtı yapılacak yer olarak meydanın görünmeyen en ücra köşesi, en kör noktası gösterildi. Biz bunun uygun olmadığını düşünüyoruz. Ülkemizin Kurucu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yakışmayacağını düşünüyoruz. Zaten Kent Meydanı burası değil, Burası zaten Çadır Kent haline gelmiş, çadırlar kurulmuş, kent meydanı olmaktan çıkmış diğer tarafta Lunapark var. Asıl Kent Meydanı krokide de görüldüğü gibi alttaki meydan. Alttaki meydanın uygun bir yerine Atatürk Anıtı yapılması gerekiyor. Biz CHP olarak Atatürk’ün Anıtı’nı en uygun yere yapmaya hazırız. Gösterilen yere de yaparız ama Karabük’e yakışır şekilde olmaz. Biz Karabük’ü ve Çevresini temsil eden ve Karabük kentine uygun bir Atatürk Anıtı düşünüyoruz. Sayın Belediye başkanımızın bunu dikkate alacağını düşünüyoruz. Biz kendisi ile önümüzdeki günlerde bir görüşme yapma şansı İnşallah buluruz. Kendisi de bunu makul karşılar ve hep beraber Atatürk Anıtının yerini belirleriz. Hatta kamuoyu araştırması da yapabiliriz, Sivil Toplum Kuruluşlarının, Oda Başkanlarının görüşlerini alarak da karar verebiliriz, olmadı Karabük halkına sorarak da karar verebiliriz önemli olan herkesin içine sinen, herkesin kabul edebileceği kentimize ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yakışır bir büst olması” dedi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Karabük Şube Başkanı Osman Natıroğlu ise yaptığı açıklamada; “Belediye başkanımız Sayın Rafet Vergili bu konudaki hassasiyetini bana ifade etti. Karabük’e yakışır en güzel şekilde bir heykel yapılacağını düşündüğünü, bununla ilgili bazı görüşmeler yaptığını belirtti. Ama tabi Cumhuriyet Kenti denilen ve Cumhuriyetin nimetlerinden istifade eden bu kentin insanlarının herhalde ortak paydası en güzel yere, en görünür yere dikilmesi veya oraya monte edilmesi şeklinde olmalı diye düşünüyorum. Rafet Bey de bu memleketin çocuğu olarak tabiî ki bu anıtın Karabük’e yakışır bir yerde olmasındaki hassasiyetini göstereceğine inanıyorum” dedi. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.