"ABESLE İŞTİGALDEN BAŞKA HİÇBİR ŞEY DEĞİLDİR" - Gaste KarabükGaste Karabük

SON DAKİKA

“ABESLE İŞTİGALDEN BAŞKA HİÇBİR ŞEY DEĞİLDİR”

Bu haber 07 Ağustos 2015 - 18:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, muhalefet partilerin çöp toplama alanı ile ilgili açıklamalarına tepki vererek, “Bölge de modern çöp depolama tesissi ile ilgili projesi olan ve gerçekleştirecek olan tek belediye de Safranbolu Belediyesi şu anda bunu gündeme getiren muhalefet partilerinin açıklamaları da abesle iştigalden başka hiçbir şey değildir” dedi.

Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, muhalefet partilerin çöp toplama alanı ile ilgili açıklamalarına tepki vererek, “Bölge de modern çöp depolama tesissi ile ilgili projesi olan ve gerçekleştirecek olan tek belediye de Safranbolu Belediyesi şu anda bunu gündeme getiren muhalefet partilerinin açıklamaları da abesle iştigalden başka hiçbir şey değildir” dedi.
Aslanlar SAKEM bahçesinde gerçekleşen basın toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Başkan Aksoy geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Dünya Yerel Yönetimler Birliğinin Kongresine Tataristan Cumhurbaşkanı ve Başbakanı ile hemen hemen bütün Türkî Cumhuriyetlerin Başbakanları ve Büyükşehirlerinin Belediye Başkanlarının katıldığını söyledi. 
Safranbolu Belediye Başkanı Aksoy, kongrede Ortadoğu’da meydana gelen iç karışıklıkların ve dış müdahalelerin dünya mirasına zarar verdiğine, o bölgede bulunan IŞİD tarafından dünya mirasına hain saldırılar gerçekleştirildiğini ve konuşmasında Türkiye’deki mirasa nasıl sahip çıkıldığını ve duyarlılığın nasıl arttığını, bu hususta Tarihi Kentler Birliğinin büyük çabaları olduğundan bahsettiğini ifade ederek “Safranbolu olarak mirasın korunması ile ilgili Avrasya Bölgesinde çalışmalar gerçekleştirdik ve örnek olarak bu çalışmaların bir ayağının da 2016 yılı 23 Nisanında Safranbolu’da gerçekleştirilecek olan “ Çocuklar Safranbolu’da Konuşuyor “ isimli projeye Dünya Mirasının çocuklarını davet ettik. Bu program kapsamında çocuklara dünya mirasının korunması konusunda bilgiler vereceğiz, paylaşımlarda bulunacağız” dedi.
“ALTYAPI VE YOL ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR”
Başkan Necdet Aksoy, Safranbolu Belediyesi tarafından gerçekleştirilen yol ve altyapı çalışmalarına da değinirken özellikle bu günlerde Safranbolu’nun yeni yerleşim bölgelerinde yol çalışmalarının hızlandığını anlatarak, “Öncelikle Gayzabaşı bölgesi, yani Kent ormanı bölgesinde bulunana bütün yolların altyapısını hazırlayıp oraları soğuk asfalt sistemi ile kaplamaya niyetliyiz. Bu işle ilgili ihalemizi tamamladık ve müteahhit firmamız çalışmalarına başladı. Yine ikici aşamada ise Barış Mahallesi ve Bostanbükü Mahallelerimizde gerçekleşecek. Yeni yerleşim bölgesi olan Barış Mahallemiz, 250 Evler gibi bölgelerde ve Göztepe Sitesinden Bostanbükü’ne inen yollarında soğuk asfalt sistemi ile kaplanması işlemine başlandı.Bununla birlikte Çarşı Bölgemizde özellikle doğal gaz çalışmalarının yapılmasının ardından bozulan Arnavut kaldırımları ile ilgili Kültür Bakanlığından almış olduğumuz desteğe binaen ihalemizi gerçekleştirdik, müteahhidimiz turizm hareketliliğinin biraz azalması ile birlikte çalışmalarına başlayacak. Safranbolu çarşı Bölgesinde yeni kurduğumuz sistem ile Arnavut kaldırımları taşlarının arasını çimentolu karışımlar ile doldurmaktayız. Böylelikle özellikle bayan misafirlerimizin yürümekte zorlandıkları kaldırımlarda daha rahat yürümeleri sağlanmış olacak. Bununla birlikte Belediyemiz son dönemde okul bahçeleri ile ilgili de bir proje başlattı. Bu uygulama ile 10 okulumuzun bahçesi düzenlendi ve asfaltları serildi. “ dedi.
“ANA TEMA KÜLTÜREL MİRAS VE KORUMACILIK”
Bu yıl 16. sı düzenlenecek olan Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali hakkında da bilgiler veren Safranbolu Belediye Başkanı Aksoy, festivalin ana temasının ‘Kültürel Miras ve Korumacılık’ olduğunu dile getirerek alt temanın ise ‘Mimaride Işık’ konusu olduğuna değindi. Aksoy, “Işık konusu mimarinin baş öğelerinden birisidir. Mimarlara ışık sorulduğunda yapılacak olan mimari eserin ışığa göre yönlendirilmesi olduğunu ifade ederler. Safranbolu’daki mimari yapıları incelediğinizde buradaki yapıların yani geleneksel Safranbolu evlerinin konumlanışından yerleşimine kadar ışıkla nasıl irtibatlı olduğunu anlayabiliyorsunuz. Kısaca bu güzel ve önemli mimari yapılarımızı bu konu ile de biraz daha ön yüze çıkartmak ve Dünyanın her bölgesinden ziyaret gelenlerin bu evlerin özelliklerini anlatmak istiyorum. Safranbolu’nun değerini inanın içerisinde yaşayanlar bile çok fazla bilemiyor. Kısaca bunu anlatmak ve benimsetmek zorundayız. Festivalimizin adı bilindiği üzere Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali ancak uluslar arası ayağında her zaman sıkıntı yaşamakta idik. İlk kez bu sene uluslar arası ayağını yaygınlaştırdığımız çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu hususta tabii ki Kültür Bakanlığı Başbakanlık Tanıtma Fonunun ciddi desteklerini almaktayız. Bunun yanında Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Uluslar arası Türk Kültürü Teşkilat ( TÜRKSOY ) ile işbirliği içerisindeyiz. Yani bu yıl her zamanki festivallerden daha öte bir festival gerçekleştirileceğini söyleyebilirim. Bunun yanında Fotoğraf Yarışmamıza da uluslar arası katılımın yoğun olacağını şimdiden görebilmekteyiz” ifadesinde bulundu.
“İDDİALIYIM EN GELİŞMİŞ HAYVAN BARINMA MERKEZİ”
Sokak Hayvanları için ciddi bir performans gösterdiklerini de ifade eden Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy son günlerde sosyal medya da Safranbolu Belediyesi Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ile ilgili çıkan haberleri de değerlendirerek, “Uygun ameliyathane şartları, uygun gözetleme üniteleri ve donanımlı ekibi ile Safranbolu Belediyesi Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinin yanında Hayvan Hastanemizde bu güne kadar çevremizde bulunana tüm hayvanların bakımlarını üstlenmiştir. Böylesi kaliteli ve nitelikli bir merkeze sahip iken son günlerde bu hizmetimize kendisini hayvan sever olarak ifade eden kişiler tarafından haberli habersiz ziyaretler yapılarak, bu ziyaretlerde yaşanan ufak tefek aksaklıkları, sanki Safranbolu Hayvan barınağında her gün hayvan katlediliyormuş, oradaki hayvanları bilerek öldürüyormuşuz gibi gösterilmeye çalışılıyor. Safranbolu Belediyesi Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezimizde hiçbir aksama meydana gelmemiştir. Bakımları ile ilgili, tedavileri ile ilgili ve daha pek çok konu ile ilgili orada görevli arkadaşlarımız hizmet vermektedirler. Merkezimiz 1 Uzman Veteriner, 6 Personel ve 1 de araç ile hizmetlerine devam etmektedir ve bölgemizdeki en gelişmiş hayvan barınma merkezidir. Bu konuda oldukça iddialıyım. Ameliyat sonrası anestezi verilmiş bir hayvanın videosunu çekerek ‘Açlıktan sallanıyor, ölmek üzere.’ şeklinde paylaşılan videoları paylaşanların iyi niyetli olmadıklarının da bir göstergesidir.” dedi.
Hayvan Barınağının kapasitesinin 100 olduğunu bundan dolayı hasta veya yaralı hayvanların bakımlarının ve tedavilerinin yapılmasının ardından alındığı noktaya geri bırakıldığını ifade eden Aksoy, “Bizim barınağımızın kapasitesi olan 100 hayvan civarında. Sokak hayvanlarını rehabilite edip iyileştirdikten ve kısırlaştırdıktan sonra aldığımız noktaya geri bırakıyoruz. Çünkü hayvan hakları yasası bunu gerektiriyor. Bir hayvan barınağında hayvanların tamamının hapis alınması mümkün değil. Aldığımız noktaya geri bırakarak hayvan severler tarafından sokakta beslenmelerine imkan tanıyoruz. Bu hayvan severlerimiz eğer çok iddialılarsa sokak hayvanlarına kendileri bakım yapsınlar. Bizler elimizden geldiğince bakımlarını gerçekleştiriyoruz. Hali hazırda üst düzeyde işleyen bir sisteme dil uzatmak yerine lütfen sokak hayvanlarının bakımlarını yapsınlar sahiplensinler.” dedi.
” MUHALEFETİN ÇÖP TOPLAMA ALANIYLA İLGİLİ AÇIKLAMALARINA TEPKİ”
Aksoy çöplük konusunu defalarca anlattığını ancak hala anlaşılmadığını düşündüğünü de belirterek, ” Siyasetin yapılış amacı hizmet üretmektir. Yani siyaseti hizmet üretmek için yaparsanız akıbete ulaşır. Siyaseti çamur atmak, var olan ufak tefek aksaklıkları gerekçesine bakmaksızın tepedekine vur abalıya prensibi ile yaparsanız, sizin bu siyasetinizden bir nihayet çıkmaz. Safranbolu’da muhalefet partilerinin ilçe başkanları bir açıklama yaptılar sırayla. Safranbolu Belediyesinin çöplük ile aksamaları olduğunu ve çöplüğü ıslah etmememizle alakalı. Ne yazık ki bunu çirkin boyutlara götürerek yaptılar. Bölge de modern çöp depolama tesissi ile ilgili projesi olan ve gerçekleştirecek olan tek belediye de Safranbolu Belediyesi şu anda bunu gündeme getiren muhalefet partilerinin açıklamaları da abesle iştigalden başka hiçbir şey değildir. Hemen şunu da belirteyim. Açıklama yapan arkadaşlarımız konu hakkında detaylı bilgi almak istiyorlar ise gelsinler bizler onlara projenin aşamaları ve detayları hakkında gereken tüm bilgileri verelim.” diyerek görüşlerini ortaya koydu.
“BÖLGEDE MODERN ÇÖP DEPOLAMA TESİSSİ İLE İLGİLİ PROJESİ OLAN TEK BELEDİYEYİZ”
Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy gündemden düşmeyen çöplerin toplandığı katı atık toplama tesisi ile ilgili tekrar açıklamalarda bulunarak,“ 2009 yılında Safranbolu’nun en ciddi meselelerinin sıralamasını yaptık. Bunların içerisinde ilk 3’te çöplük meselesi vardı. Bununla ilgili derhal Çevre ve Şehircilik Bakanlığına başvuruda bulunarak bir modern çöp depolama tesisi yapmak ve mevcut çöplüğümüzü ıslah etmek istediğimizi resmi yazılarla ilettik. Bakanlık bize proje desteği olarak ilk etapta 50 bin lira verdi. Kocaeli Üniversitesinden yetişmiş elemanları çağırarak proje hazırlattık. Projemiz Bakanlık tarafından onaylandı. Bunun ardından da 300 bin lira para aktarıldı. Ancak bir şartla bu projenin uygulamaya başlanılabilmesi için Bakanlık buraya çöp dökmeyi bırakmamız gerektiği şartını koydu. ‘Mevcut ıslah yapılırken yeni bir alanın kirletilmesine müsaade etmiyoruz’ denerek aktarılan parayı kullanmamızla ilgili tek şartı bölgeye çöp dökmenin durdurması gerektiği ifade edildi. Yeni bir yer istedik ve Bakanlık bize Karabük Çevre Birliğinin yapmış olduğu projeye dahil olduğumuzda o proje tamamlandığında Safranbolu’da da çöp olayı bitmiş olacaktı. Bizde Karabük Çevre Birliğinin Encümen Üyesi olduk. Bize Bir bölge tahsis edildi müteahhit firma çalışmalarına başladı. Çalışmalar devam ederken müteahhit firma mayıs ayında olan heyelanları gerekçe göstererek projenin iptal edilmesini istedi. Biz encümen olarak ihale şartlarının devam ettiğini çalışmasına devam etmesini resmi olarak bildirdik. Firma işi tamamlamadığı için ihale iptal edildi. Müteahhit firma dava açarak mahkemede burasının çöplük yapılamayacağını gündeme getirdi ve mahkeme bu gerekçeyi haklı buldu.Biz de ne yazık ki Kocaeli Üniversitesine yaptırdığımız projeye de bir türlü başlayamadık. Çünkü çöp dökmeye devam etmek zorundaydık. Yeni bir proje hazırlandı. Bu proje mevcut alanın ıslahını hem de 5 yıl boyunca çöp dökeceğimiz bir proje hazırladık. Belediye meclisinde uzun uzun anlattık. Maalesef açıklama yapan partilerin meclis üyeleri plan tadilatı hususunda ya hayır oyu yada çekimser oy kullandılar. Destek olmak bir yana işin engellenmesinden yana durdular. Sonrada çıkıp siyasi partiler bununla ilgili açıklama yapıyor. Yani en hak edilmez konuda maalesef eleştiri yapıyorlar. Biz hem mevcut çöplüğü ıslah edecek hem de 5 yıl boyunca kullanım hakkı sağlayacak yeni bir projeyi bakanlığa sunduk. Muhalefetin hayır oyuna karşın arkadaşlarımızın desteği ile imar tadilatlarımız yaptık, şu anda son bir noktası kalmıştır. İnşallah önümüzdeki sene bakanlığımızdan alacağımız destek ile gerçekleşeceğini ümit ediyorum. “ dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.