Yalçın “Söz veriyorum esnafımızın derdini biz çözeceğiz” - Gaste KarabükGaste Karabük

SON DAKİKA

Safran hasadı başladı

Genel, Gündem, Safranbolu

Yalçın “Söz veriyorum esnafımızın derdini biz çözeceğiz”

Bu haber 12 Mayıs 2015 - 15:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Safranbolu’da kutlanan Ahilik Haftasına katılan Milliyetçi Hareket Partisi Karabük Milletvekili adayı Durmuş Yalçın “Ahilik haftasında söz veriyorum, esnafımızın derdini biz çözeceğiz” dedi.

Yüzlerce yıllık adetlerin yaşatıldığı Ahilik haftasında dericilerin piri ve birçok esnaf ve sanaatkarın lideri olarak bilinen Ahi Evran Safranbolu’da kutlandı.

Etkinliklere katılan MHP Karabük Milletvekili Adayı Durmuş Yalçın vatandaşlar ile birlikte oldu ve alın terinin önemini yerinde vurguladı. Kendisi de uzun yıllardır esnaflık yapan ve ticaret ile uğraşan Yalçın, Ahilik haftası için şunları söyledi: “12. Yüzyılda yasayan Ahi Evran, Selçuklulardan günümüze üretimde helal kazanç ve ahlak ilkeleri ile Müslüman Türk milletinin yol göstericisi olmuştur. Biz de tarihi Safranbolu’muzda ve demir-çelik emekçilerinin kentinde emekçinin, üreticinin dertlerini günümüz bakış açısı binlerce yıllık ahlak ilkeleri ile çözmeliyiz. Tarihte Safranbolu’muzda da esnaf sanaatkârlarımız loncalar halinde Yemeniciler (deri ayakkabı) Arastası, demirci ve bakırcılar, manifaturacılar, kunduracılar, saraçlar ve diğer teşkilatlar ile üretim yapıyorlardı. Buralarda helal lokma, esnaf arkadaşının da kazanacağı birliktelik ruhu ile kazanılırdı.” dedi.

Esnaf ve Sanatkarlar için seçim beyannamesinde yer alan iyileştirmelerden de bahseden Yalçın, “Tarihi çarşıda emekçi kadınlarımız da üretime katkıda bulunuyorlar. Bizim dönemimizde girişimci kadınlarımıza yüzde 50’si hibe destek kredileri verilecek. Yeni iş yeri açan esnafın ayakta kalabilmesi için 5 yıl boyunca vergi ve prim avantajı sağlanacak.

Esnafımıza vadeli satışlarda KDV Ertelemesi yapılacak. Esnaf ve sanatkarlara uygun krediler ile dış pazara açılma imkanı sunacağız. KOSGEB’lerin olanaklarını artıracağız. Krediye erişimi engelleyen teminat sorununu ortadan kaldıracağız. Esnafımızın gelirinin vergilendirilmesinde asgari geçim indirimi uygulanacak. Esnafımızın geçmiş hizmetlerinin borçlanma hakkı tanınacak ve emekliliğin önü açılacak. Emekli esnafımızın çalışmasını engelleyen ve emekli aylıklarından kesintiye yol açan Sosyal Güvenlik Destek Prim Kesilmesi uygulaması son bulacak. Makine ve teçhizat alınımında kredi kullanımında banka ve sigorta muamele vergisi alınmayacak. Dar bölge teşviği ile esnafımız maliyet yüklerinin altında ezilmeyecek” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.