TSO Başkanı Özcan, Şura’da Karabük’ü Anlattı! « Gaste Karabük

SON DAKİKA

TSO Başkanı Özcan, Şura’da Karabük’ü Anlattı!

Bu haber 09 Nisan 2015 - 11:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tuncay Özcan, Meclis Başkanı Timurçin Saylar ve TOBB Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. İsmail Şahin VIII. Ticaret ve Sanayi Şurası’na katıldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve birçok Bakanın katıldığı Şura’da, Başkan Özcan Karabük’ün ekonomik sorunları ve ihtiyaçları hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Başkan Özcan, yaptığı konuşmada; “Karabük; Eskipazar, Yenice, Eflani, Ovacık ve Safranbolu ilçeleri sayesinde ciddi bir turizm potansiyeline sahiptir. Tarihi ve doğal dokusuyla turistlerin ilgisini çeken Karabük’e yönelik tüm ili kapsayacak şekilde bir turizm teşvik programının hayata geçirilmesi 2023’te 50 milyon turisti hedefleyen Türkiye’ye ciddi katkı yapması düşünülmektedir. Safranbolu merkez olmak üzere, Eskipazar, Yenice, Ovacık ve Eflani ilçelerini bir bütün olarak kapsayan ortak turizm projelerinin yapılması, hem Karabük’e gelen hem de Karabük’te konaklayan turist sayısında önemli bir artışa neden olacaktır.” Dedi.

ULAŞIM İMKANLARININ ARTIRILMASI

Ankara, Çankırı, Bolu, Kastamonu, Bartın ve Zonguldak illerinin kesişme noktası olan Karabük’ün ulaşım bağlantılarının etkin bir şekilde yapılması kentin hem turizm hem de lojistik altyapısını güçlendireceğini belirten Başkan Özcan; “Diğer taraftan bir sanayi kenti olan Karabük’ün çevre illerle ulaşım süresini kısaltan yolların yapımıyla şehrin Pazar hinterlandı daha da büyüyecektir. Önemli bir diğer konu ise havayolu projesidir. Karabük Üniversitesi bünyesinde açılan Sivil Havacılık Yüksek Okulu Karabük’te sivil havacılığın gelişmesine yetişmiş insan gücü bakımından katkı sağlayacağı muhtemeldir. Bu noktada Karabük’te yapılacak bir havaalanı ilin turizm ve sanayi yönünden ulusal ve uluslar arası pazarlanmasına rekabetçi bir katkı sağlayacaktır. Gerek karayolu ve demiryolu gerekse de havayolu altyapısıyla desteklenen bir Karabük’ün rekabetçi yapısının güçleneceği ortadadır. Kuşkusuz, yeterli ulaşım imkanlarından yoksun bir ilden sosyal, kültürel ve iktisadi bir gelişme beklenemez.” diye konuştu.

ESKİPAZAR METAL VE METAL ÜRÜNLERİ İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGE KURULMASI

Karabük’ün sanayisinin demir-çelik sektörüne endekslenmiş durumda olduğunu belirten Başkan Özcan; “İhracatının tamamına yakın kısmı bu sektörün temsilcileri tarafından yapılmaktadır. İhracatın daha üst seviyelere taşınabilmesi için katma değeri yüksek ürünlere öncelik verilmelidir. Bu nedenle bir sanayi kenti Karabük için en acil ihtiyaç; dış pazarlara açılabilen, rekabet yaratabilen ve sektöre yeni ürünler kazandırabilen organize olmuş bir sanayi bölgesidir. Karabük’ün Eskipazar ilçesinde kurulması planlanan organize sanayi bölgesi bu ihtiyacı ortadan kaldıracaktır. Karadeniz Otoyolu proje alanında yer alan “Eskipazar Sanayi Bölgesi” Bartın Limanı’na 138 km, proje halindeki Filyos Limanı’na 100 km, Ankara-İstanbul Otoyolu’na 30 km mesafede yer almaktadır. Görüldüğü üzere, “Eskipazar Sanayi Bölgesi” ulusal ve uluslar arası pazarlara açılabilecek ulaşım imkanlarına sahiptir. Üniversite-Sanayi işbirliğinin etkin olarak kurulmasıyla; nitelikli işgücü istihdamı, Ar-Ge ve inovasyon gibi temel sorunlar da aşılmış olacaktır.” Dedi.

Başkan Özcan’ın konuşması sırasında Başbakan Davutoğlu ve Bakanların, Karabük ile ilgili sorunları dikkatlice dinleyip not ettikleri gözlemlendi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.