TEOG Sınavı öncesi altın öneriler!.. « Gaste Karabük

SON DAKİKA

TEOG Sınavı öncesi altın öneriler!..

Bu haber 27 Mart 2017 - 10:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Milyonlarca öğrencinin 26 -27 Nisan’da gireceği TEOG sınavına sayılı günler kala Eğitmen Koray Varol, hem öğrencileri hem de ailelerini sınav öncesi rahatlatacak önerilerini paylaştı.

Koray Varol Akademi’nin Kurucusu, Eğitmen Koray Varol, yaklaşan TEOG sınavı öncesi hem öğrencilere hem de ebeveynlerine özel tavsiyelerde bulundu. Kısıtlı süreleri kalmasına rağmen öğrencilerin, stres yapmadan eksikliklerini planlı bir şekilde giderilebileceklerini belirten Varol, “Deneme sınavı öğrencinin hem sınava odaklanmasını hem de eksikliklerini fark etmelerine yardımcı olur. Velilerin çocuklarına evde deneme testi uygulamaları yaptırması, eksiklerini daha net görmelerini sağlar. TEOG sınavının bu 2. Bölümünde çocuklara sınav sistemi ile alakalı teknik bilgiler verelim. (Kaç soru gelecek. Konu dağılımları nasıl olacak. Bu sorular için ne kadar süremiz var?) gibi” dedi.

 

Çocukların kaygıları giderilmeli

Çocukların, sınavın tam olarak ne olduğunu bilmediği için kaygı geliştirdiğini ifade eden Eğitmen Koray Varol, şöyle devam etti: “Sınavda başarılı olmak için öncelikle çocuğun o bilgiyi bilip bilmediği üzerinden olaya yaklaşmak gerekir. Çocuk başarılı oldukça güven kazanır. Sınavda neyin, nasıl sorulacağını anlatmak çocuğu rahatlatır, endişelerini azaltır. Bunun için de çocuğa sınava nasıl yaklaşması gerektiğinin anlatılması gerekir.”

 

Sınav sonucuna değil, soru çözmeye odaklanılmalı

Sınav sonucuna değil, sorulara odaklanmanın da önemine dikkat çeken Varol, “Bazen öğrenciler sınavın sonucunu düşünmekten sınava odaklanamıyor. Bu nedenle ailelerin çocuğu sonuca değil, soru çözmeye teşvik etmesi başarıya daha çok katkı sağlıyor. Öğrenciye özgüven artırıcı konuşmalar yapılması ve gerçekçi olarak eksiklerin üzerine gidilmesi önemlidir” diye konuştu.

 

Her testten 20 soru var, yanlış doğruyu götürmez

Özgüvenin az olması sınava negatif etki yapabilir ancak özgüvenin çok yüksek olması da bazen sınav sonuçlarını olumsuz etkiler diyen Varol, şunları kaydetti. “TEOG sınavları zamanlama olarak diğer seçme ve yerleştirme sınavlarına oranla daha geniş bir süreye sahip sınavlardır. Her test 20 tane soru sorar, 40 dakika verir ve yanlış doğruyu götürmez. Bu 20 sorunun hepsiyle uğraşmak, sonuna kadar hepsini yapmak önemlidir. Matematik ve Fen ve Teknoloji testlerinde sınavı bitirdikten sonra soru kâğıdının üzerinden çözümlerini silip bastan tekrar çözmek, bulunan çözümleri yerine koyarak kontrol etmek hataların önüne geçmek için iyi bir yoldur. Türkçe ve İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi sınavlarında soruları tane tane okuyup sorunun kendi bütünlüğü içinde değerlendirip yapılması çok önemlidir. Özellikle paragraf ve metin verilen sorularda soruyu paragrafa göre cevaplamak gerekir.”

 

Bilmediğin soruyu boş bırakma, en oluru işaretlenmeli

Çocuğun kendi kendini “ben bu sınavı başarırım” diye motive etmesinin sonuçları pozitif anlamda bir tık daha ileri götürdüğünü anlatan Varol, “TEOG gibi yanlışların doğruları götürmediği bir sınavda çocuğun bilmediği soruyu boş bırakmaması gerekir. Ancak cevap verirken en olurunu bulmaya çalışıp onun üzerinden işaretleme yapması önemlidir” şeklinde konuştu.

 

KORAY VAROL AKADEMİ YAYINLARI HAKKINDA

Başarı odaklı eğitim sistemleri uzmanı olan Koray Varol tarafından İstanbul Levent’te kurulan Koray Varol Akademi Yayınları; benimsediği birebir eğitim modeliyle Türkiye’nin seçkin eğitim kurumları arasında yer almaktadır. Hedefe götüren, sonuç odaklı öğrenme modelleriyle farklılaşan Koray Varol Akademi Yayınları, öğrencilerine güç, güven ve öğrenme becerileri katmaktadır.

Koray Varol Akademi sahip olduğu kurumsal eğitimci gücünün yanında, öğrencilere ve velilere sunduğu sıcaklıkla da büyük bir geleneği yaşatmaktadır. Sevgi ve ilgi bağı güçlü öğretmenleriyle öğrenmeyi kolaylaştıran yenilikçi metotlar uygulamaktadır. Benimsediği bu ilgi ve bilgiyle öğrencilerini sadece hayallerindeki okullara değil, hayata da hazırlamaktadır.

Kendine özgü bir eğitim sistemine sahip olan Koray Varol Akademi, sürekli güncellenen uzman eğitimci kadrosuyla müfredata uygun bilgi ve içerikleri en etkili şekilde kullanmaktadır. Yaygın ikilemlere açıklık getiren empatisi yüksek uzman eğitimci kadrosuyla bilginin paylaşımını kolaylaştırmaktadır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.