Safranbolu Kent Konseyi Seçimli Kurulu Yapıldı « Gaste Karabük

SON DAKİKA

Safranbolu Kent Konseyi Seçimli Kurulu Yapıldı

Bu haber 15 Haziran 2016 - 17:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Safranbolu Kent Konseyi Başkanlığına Karabük Üniversitesi Temsilcisi ve Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Gökkaya seçildi.

Safranbolu Kent Konseyi Başkanlığına Karabük Üniversitesi Temsilcisi ve Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Gökkaya seçildi.

Safranbolu Ticaret ve Sanayi odası Toplantı Salonunda yapılan toplantı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

Yoklamanın ardından Divan Kurulu Başkanı Orman İşletme Müdürü Rıfat Ataş, Katip Üye İlçe Tarım Müdürü Mehmet Emre ve Katip Üye Safranbolu Belediye Spor Dernek Başkanı Mehmet Koca seçildi.  

 Divan Kurulu seçiminin ardından teşekkür konuşması yapan Divan Kurulu Başkanı Rıfat Ataş, layık görüldükleri için teşekkür ederken, içerisinde bulunduğumuz mübarek ramazan ayının hayırlara vesile olmasını Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.

Genel Kurulda ilk olarak Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy konuştu.

Aksoy, “2014 yılında çalışmaların başlatıldığını ancak Genel Kurulun gerekli çoğunluğu sağlayamaması nedeni ile çalışmaların tamamlanamadığını, ikinci toplantıda da salt çoğunluğun sağlanamaması neticesinde yine Genel Kurul Toplantısının yapılamadığını söyledi. “

Bu sürecin devam ettiği günlerde Yönetim Kurulunun bütünü ile istifa etmesinin ardından Safranbolu Kent Konseyi tamamı ile ortadan kalkmıştı, şeklinde konuşmasını sürdüren Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy; “ Maalesef aradan iki yıl geçti. Ama bu iki yıl süresince de şehir çalışmaya devam etti. Şimdi yeni bir dönem başlıyor. Bu dönemde değerli Yürütme Kurulu üyelerimiz ile Başkanımız ile başarılı bir önem geçeceğine inanıyorum.  Kent Konseyi yönetmeliği gereği seçilecek olan kurul 3 yıllığına görevde olacak” dedi.

Kent Konseylerinin bir kentin geleceğinin belirlenmesi, kentin vizyonunun planlanması, programlanması, özellikle o şehirde hangi yöne gidileceğinin belirlenmesi açısından en geniş katılımlı karar organı olduğu kaydeden Aksoy ; “ Safranbolu Kent Konseyi ümit ederim ki önümüze Safranbolu’nun geleceğine dair vizyoner çalışmalar koyar. Bu çalışmalarda da toplumun önerilerini olgunlaştırarak kamuoyunun önüne sunar ve bu sunduğu bu fikirlerini belediyemize tavsiye olarak sunan bir danışma ve vizyon kuruluşu olarak görevlerini icra eder. Örneğin Safranbolu Şehir, Sanat ya da Kültür üniversitesi olarak isimlendirebileceğimiz Üniversite Kuruluşu bence Kent Konseyinin en önemli maddelerinden birisi olmalı ve bu hususa çalışma yapmalı. Toplumu bilinçlendirmek, girişimlerde bulunarak kişilere ulaşarak bu konuda Safranbolu’nun vizyonunu geliştirmek vazifeleri arasında olabilir diye düşünüyorum. Yine turizm konusu bizim şehrimizin nen önemli konularından birisi. Turizmde mi gelişeceğiz yoksa bunun yanına farklı dallar da koyacak mıyız? Vesaire bu konularda görüş bildirerek ufuk çizme çalışmalarının yürütüleceğini düşünmekteyim. Bununla birlikte Master Planının çalışmalarını da takip etmeleri gerektiğini düşünmekteyim. Bu duygu ve düşüncelerle öncelikle seçilecek arkadaşlarımıza şimdiden başarılar diliyor, yapılmakta olan Genel Kurulun hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum” dedi.

Başkan Aksoy’un konuşmasının ardından gündemin diğer maddesi Kant Konseyi Yönetim Kurulu Seçimlerine geçildi. Açık oylama usulü yapılan seçimde, Karabük Üniversitesi (KBÜ) Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Gökkaya, İş Adamı Şefik Dizdar, Safranbolu TSO Başkanı Ali Sami Acar, Muhtarlar Derneği Başkanı Şahin Yavuz, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü İsmail Özcan, Safranbolu Kültür ve Eğitim Merkezi Derneği Hüseyin Bilicioğlu,  Minibüsçüler ve Özel Halk Otobüsçüleri Kooperatifi Başkanı Birol Sarıvaz Yönetim kuruluna seçildiler.

Yönetim kurulu seçiminin ardından gündemin diğer maddesi olan Kent Konseyi Başkanı seçimine geçildi.

Yine açık oylama usulü yapılan ve tek teklifin geldiği seçimde yapılan oyulama sonucunda Karabük Üniversitesi Temsilcisi ve Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Gökkaya seçildi.

Safranbolu kent Konseyi Başkanlığına seçilen Gökkaya ise yaptığı konuşmada, Kent Konseyi Genel kurulunun hayırlara vesile olması temennisi ile başladığı konuşmasına şöyle devam etti ; “ Müsaadeniz ile kendimi kısaca tanıtmak istiyorum.  Safranbolu’nun kendi içerisinde, Safranbolu’da yetişen, Safranbolu’da ekmek yiyen Akademik olarak ilk profesörüyüm. Bununla da gurur duyuyorum. Hiç birimiz bir diğerimizden iyi olamayız. O nedenle bir olmak zorundayız. Safranbolu’muz gelişi güzel bir ilçe değil. Safranbolu kendine has değerlere, kültüre sahip. Bu nedenle biz gelecek her öneriye, eleştiriye açık olmak zorundayız. Evet ilçemizin sorunları vardır. Olacaktır da. Bizler Kent konseyi olarak bu günden itibaren elimiz taşın altına koyacağız. Bütün sorunların üstesinden de Safranbolu olarak gelebileceğimizi düşünüyorum. Bu vesile ile şahsımı Kent Konseyi Başkanlığına layık gördüğünüz için teşekkür ediyor, yüzünüzü kara çıkartmayacağımı ifade ediyorum” dedi.

Genel Kurulda son olarak Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak konuştu; öncelikle kent Konseyimizin Safranbolu’muza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Belediye Başkanımızdan muhtarlarımıza, Sivil Toplum Kuruluşlarımıza kadar hepimiz Safranbolu için çalışıyoruz. İnşallah konseyimiz de ilçemize yenilik katar, güzellik katar. Az önce Belediye Başkanımızın da söylediği gibi hayat devam ettiği sürece eksiklikler olacaktır. Bu problemlere hep birlikte çözüm bulacağız. Bununla birlikte Safranbolu’ya ve geleceğimize çok daha fazla sahip çıkmalıyız. Ben bu vesile ile seçilen arkadaşlarımıza başarılar ediliyor Safranbolu’muza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

Genel Kurul dilek ve temennilerle sona erdi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.