KBÜ’de Türkiye Sanayi 4.0 Çalıştayı « Gaste Karabük

SON DAKİKA

KBÜ’de Türkiye Sanayi 4.0 Çalıştayı

Bu haber 10 Aralık 2016 - 17:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karabük Üniversitesi (KBÜ)’nde gerçekleştirilen “Sanayi 4.0 Çalıştayı”nda tüm dünyada sanayi alanında yapılan gelişmeler ile Türkiye’nin bu konuda nerede olduğu ve yapacağı çalışmalar ele alındı.

Karabük Üniversitesi (KBÜ)’nde gerçekleştirilen “Sanayi 4.0 Çalıştayı”nda tüm dünyada sanayi alanında yapılan gelişmeler ile Türkiye’nin bu konuda nerede olduğu ve yapacağı çalışmalar ele alındı.

Sanayi 4.0 Çalıştayı; Mühendislik Fakültesi ile Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE), Endüstri Mühendisliği ve Bilişim Teknolojileri öğrenci kulüplerinin işbirliğinde Hamit Çepni Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Çalıştay’a Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Güneş, Safranbolu Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Rakıp Karaş, Karabük Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Coşkun Güven, İl Afet ve Acil Durum Müdürü (AFAD) Dr. Gazanfer Erbay, Bilim Sanayi İl Müdürü Selahattin Emirsüleymanoğlu, Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Muharrem Düğenci ve Biyomedikal Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. İdris Kabalcı ile konuşmacılar, akademik, idari personel ve öğrenciler katıldı.

Çalıştay’da ilk olarak Endüstri Mühendisliği 2. Sınıf öğrencisi Serkan Özmen “Sanayi Devriminde Rolümüz” konulu sunumunda yapılacak projelerden bahsederken öğrencilere düşen görevler ve sanayi 4.0’ı gündemde tutmanın gerekliliğine değindi.

“Türkiye’nin Sanayi 4.0 Stratejisi” konusu ile Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Emrullah Emen ise 4.0 sanayi devrimi, dijital sanayi, entegre otonom ve verimli üretim akışı, sanayi devrimi bilgi ve iletişim teknolojileri ile yeni dönemde robotlaşmayla ilgili iş kaybetme korkusu gibi konulara değindi. Emen ayrıca, dünya 4.0 sanayide nerede, dijital dönüşüm platformu, mevcut durum analizi, politika ve strateji, teknolojik alt yapı yerlileştirme ve siber güvenlik konularında da katılımcıları bilgilendirdi.

“Bulut Bilişim” konusu ile Sakarya Üniversitesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Numan Çelebi; bulut bilişimin tanımının; bilgisayarlar ve diğer cihazlar için, istendiği zaman kullanılabilen ve kullanıcılar arasında paylaşılan bilgisayar kaynakları sağlayan, internet tabanlı bilişim hizmetlerinin genel adı olduğunu söyledi. Çelebi, bilgisayarların bulut bilişime gelme evresi, bulut bilişim ve sanayi 4.0 konularında sunum yaparak katılımcıları bilgilendirdi.

“Uygulama Sanayi 4.0” sunumu ile Sakarya Üniversitesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İhsan Hakan Selvi ise konuşmasında “sanayi 4.0 temel teknolojik akımlar” ve “neden 4.0 sanayi?” gibi konulara değindi.

Karabük Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Prof. Dr. Kerim Çetinkaya da endüstride 4.0 yazıcılar ve yapılan projeler hakkında sunum gerçekleştirdi. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.