KBÜ’de “Mehmet Akif Ersoy’u Anma” Paneli Düzenlendi « Gaste Karabük

SON DAKİKA

KBÜ’de “Mehmet Akif Ersoy’u Anma” Paneli Düzenlendi

Bu haber 12 Mart 2017 - 8:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karabük Üniversitesi (KBÜ)’nde 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla panel düzenlendi.

Karabük Üniversitesi (KBÜ)’nde 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla panel düzenlendi.

Hamit Çepni Konferans Salonu’nda gerçekleşen “İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anlamak” konulu panele Karabük Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeki Tekin, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Galip Sökmen, Milli Eğitim Şube Müdürü Hasan Gümüş, SGK İl Müdürü İsmail Yıldırım, PTT Baş Müdürü Muhterem Demir, Gümrük Müdürü Saadet Arslan, KYK Müdürü Kadir Öztürk, Edebiyat Fakültesi Türk ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sema Noyan, TÖMER Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kundakçı, Sağlık Kültür Spor Daire Başkanı Bünyamin Gün, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı. Panelde Bostanbükü Ortaokulu öğrencileri de dinleyici olarak yer aldı.

Karabük Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeki Tekin’in oturum başkanlığında gerçekleşen panele konuşmacı olarak Marmara Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Güneş, Yıldız Teknik Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süleyman Doğan ve Karabük Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurgül Karayazı katıldı.

“AKİF YILLARA MEYDAN OKUMUŞTUR”

Panelin açılış konuşması ve oturum başkanlığını yapan Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeki Tekin konuşmasında, Mehmet Akif Ersoy’un lider kişiliğine dikkat çekerek Ersoy’un sadece kendi dönemine değil daha sonraki dönemlere de etki yaptığını söyledi. Dekan Prof. Dr. Tekin konuşmasında şu sözlere yer verdi “Hepimiz birer Akif olabiliriz. Akif olma yolunda ilerleyebiliriz. Mehmet Akif 21’inci yüzyılın ihtiyaç duyduğu ahlakı, şahsiyeti tek başına göstermiştir. Akif, yıllara meydan okumuştur. Aynen Mevlana gibi, aynen Hacı Bektaş-ı Veli gibi, Hoca Ahmet Yesevi gibi, onların çağdaş versiyonudur.”

“ASIM, GÜL YETİŞTİREN ADAM VE YEDİNCİ OĞUL”

Panelde konuşan Marmara Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Güneş ise Mehmet Akif Ersoy’un manzum şiirindeki “Asım”, Rasim Özdengüren’in kitabı olan “Gül Yetiştiren Adam” ve Sezai Karakoç’un “Masal” adlı şiirinde yer alan “Yedinci Oğul” hakkında bilgiler verdi. Doç. Dr. Güneş, nesillere öncü ve örnek olan üç şahsiyetin nesillerin sembolü oldukları gibi kendilerinden sonraki nesiler için öncü ve örnek kişiler olduğunu belirtti. Güneş, her üç şahsiyetin de doğru bildiği değerler ve inançlar uğruna savaştığını ve mücadele ettiğini vurguladı.

“ASIM’IN NESLİ PROJESİNİN GÜNÜMÜZ EĞİTİM VE GENÇLİĞİNE YANSIMALARI”

Yıldız Teknik Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süleyman Doğan ise konuşmasında Mehmet Akif Ersoy’un “Asım’ın Nesli” projesinin günümüz eğitim ve gençliğine yansımaları konusuna yer verdi.  Doç. Dr. Doğan, Mehmet Akif Ersoy’u ve düşüncelerini yeniden anlamlandırmak gerektiğini belirterek Akif’in, hem çağının insanı hem de geçmişin ve geleceğin de insanı olduğunu vurguladı.

Akif’in, “Asım’ın Nesli” diye söz ettiği neslin sadece şiirinde geçen hayali bir kahraman olmadığını, bir sahabe olan Asım İbni Sabit’ten de bahsedildiğini dile getiren Doç. Dr. Süleyman Doğan konuşmasında  “Arıların koruduğu sahabe” olarak ünlenmiş sahabenin hayat hikâyesine de yer verdi.

“AKİF’İN ŞAHSİYETİNDEN İZLENİMLER”

Panelin son konuşmacısı Karabük Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurgül Karayazı da “Kalpten Kalıba Yansımalar, Akif’in Şahsiyetinden İzlenimler” konulu konuşma gerçekleştirdi. Yrd. Doç. Dr. Karayazı, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un hayatından kesitler aktararak, gelecek nesillerin Mehmet Akif’in yaşamını örnek almaları gerektiğini vurguladı.  Mehmet Akif Ersoy’un iman, irfan, fazilet ve bilgi ile donanmış bir karakter olduğuna dikkat çeken Karayazı, Ersoy’un çalışkan, karakterli, ahlaklı, kişilikli, vatanına, milletine ve dinine sahip çıkan bir düşünce adamı olduğunu ifade etti.

“İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anlamak” konulu panel hediye takdimi ile sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.