KBÜ’de Hemşirelere ve Adaylara Diyabet Kursu - Gaste KarabükGaste Karabük

SON DAKİKA


KBÜ’de Hemşirelere ve Adaylara Diyabet Kursu

Bu haber 12 Nisan 2016 - 11:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü ve Sürekli Eğitim Merkezi (KABUSEM) ile Diyabet Hemşireliği Derneği’nin işbirliğinde “Hemşireler İçin Çocukluk ve Adolesan Dönemde Diyabet Yönetimi Kursu” gerçekleştirildi.

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü ve Sürekli Eğitim Merkezi (KABUSEM) ile Diyabet Hemşireliği Derneği’nin işbirliğinde “Hemşireler İçin Çocukluk ve Adolesan Dönemde Diyabet Yönetimi Kursu” gerçekleştirildi.

Söz konusu kursa Karabük, Kastamonu, Bolu, Bartın, Zonguldak illerinde çalışan hemşireler, Sağlık Meslek Lisesi Hemşirelik Bölümü ile lisans ve yüksek lisans programlarında eğitim gören hemşirelik bölümü öğrencileri katıldı.

Kursta; mezun ve öğrenci hemşirelere insülin hormonlarının eksikliği sonucu ortaya çıkan, genellikle çocukluk ve adolesan (ergenlik) dönemlerinde sıklıkla karşılaşılan Tip 1 diyabet konusu anlatıldı. Kursun amacının, hemşirelerin ve öğrencilerin Tip 1 diyabet yönetimindeki farkındalıklarını artırmak, yeni gelişmelerden haberdar etmek ve becerilerini geliştirmek olduğu belirtildi.

 

Kursta şu isimler ilgili oldukları alanda eğitimler verdi:

Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nermin Olgun “Diyabetin Önemi ve Diyabet Yönetiminde Hemşirenin Rolü”

KBÜ Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi’nden Uzm. Dr. Oğuzhan Sepetçigil “Tip 1 Diyabet Nedeni, Tanı Kriterleri ve Belirtileri”; Doç. Dr. Ali Ataş “Tip I Diyabette İnsülün Tedavisi” ve Hemşire Fadime Şahin “Çocukluk/ Adölesan Dönem Diyabetinde Kendi Kendine İzlem-Metabolik kontrol, Klinik İzlem, Kan Şekeri İzlemi”

Karabük Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Ayşegül Oksay Şahin “Tip 1 Diyabette Akut Komplikasyonlar-Hipoglisemi”; Yrd. Doç. Dr. Tarık Özmen “Tip 1 Diyabetli Çocuk ve Adölesanlarda Egzersiz”; Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Avni Kırmacı “Tip 1 Diyabetli Çocuk ve Adölesanlarda Beslenme”; Yrd. Doç. Dr. Özlem Öztürk “Çocukluk Çağında Tip 2 Diyabet ve Risk Faktörleri”; Yrd. Doç. Dr. Gülcan Kar “Okulda Diyabet Yönetimi” ve Yrd. Doç. Dr. Nevin Onan “Diyabetli Çocuk ve Yakınlarına Psiko-Sosyal Yaklaşım” 

Bülent Ecevit Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Aysel Topan “Tip 1 Diyabette Akut Komplikasyonlar-Hiperglisemi, Ketoasidoz”

Ankara Dr. Sami Ulus Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Uzm. Hemşire Nurdan Yıldırım “Çocukluk Çağı Diyabetinde Yaşa Göre Diyabet Eğitimi”,

Kastamonu Dr. Münif İslamoğlu Devlet Hastanesi’nden Hemşire Nurcan Çiftçi “Çocukluk / Adölesan Dönem Diyabetinde Kendi Kendine İzlem-Defter Kaydı, Glikozillenmiş Hemoglobin Ölçümü, Kanda Keton İzleme, İdrarda Keton Ölçümü”

Eğitimin sonunda mezun ve öğrenci hemşirelere katılım belgeleri verildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.