KBÜ’de 3. Arkeoloji ve Sanat Tarihi Günleri « Gaste Karabük

SON DAKİKA

KBÜ’de 3. Arkeoloji ve Sanat Tarihi Günleri

Bu haber 10 Mayıs 2016 - 13:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karabük Üniversitesi (KBÜ)’nde üçüncü kez düzenlenen Arkeoloji ve Sanat Tarihi Günleri’nde önemli kazılar gerçekleştiren arkeologlar ve sanat tarihçileri bir araya gelerek bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

Karabük Üniversitesi (KBÜ)’nde üçüncü kez düzenlenen Arkeoloji ve Sanat Tarihi Günleri’nde önemli kazılar gerçekleştiren arkeologlar ve sanat tarihçileri bir araya gelerek bilgi ve deneyimlerini paylaştı. 

Arkeoloji Öğrenci Kulübü ile Kültür ve Sanat Öğrenci Kulübü işbirliğinde düzenlenen “3. Arkeoloji ve Sanat Tarihi Günleri” Üniversitenin Fen Fakültesi Konferans Salonu’nda yapıldı. İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nden Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özer’in davetli konuşmacı olarak yer aldığı etkinliğin açılışına Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Güneş ve Prof. Dr. Mustafa Yaşar ile çok sayıda öğretim elemanı ve öğrenci katıldı.

Açılışta konuşan Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Bülent Nuri Kılavuz üç yıldır gerçekleşen etkinliklerle; yaptıkları kazılar ve çalışmalar ile dikkat çeken önemli arkeologların ve sanat tarihçilerinin bir araya gelerek bilgi ve deneyimlerini öğrencilerle paylaştıklarını söyledi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar da açılışta bir konuşma yaparak tarihi eserlerin tahrip edilmesinin üzücü olduğunu öte yandan bu tahrip olan eserlerin uzmanları tarafından tekrar ayağa kaldırılmasının da tarihimiz ve kültürümüz açısında sevindirici olduğunu belirtti. Yaşar ayrıca, bu kadar çok tarihi eserleri olan bir ülkede arkeologlara ve sanat tarihçilerine çok ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekledi.

Açılış konuşmalarının ardından İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özer “Edirne Sarayı ve Kazıları” konulu sunumunu gerçekleştirdi.

Bakanlar Kurulu kararıyla, 2009’dan bu yana Edirne Sarayı için çalışmalar yaptıklarını anlatan Özer “Bursa’dan sonra Edirne’nin Osmanlı Başkenti olması Edirne’nin tarihi eserler bakımından zengin bir konumda olmasını sağlamıştır. Edirne Sarayı da bu zenginliklerden sadece bir tanesidir. Edirne’de, birisi yeni Saray-ı Cedid-i Amire, diğeri ise eski Saray-ı Atike olmak üzere, iki adet saray vardır. Ancak, Eski Saray olan Saray-ı Atik’ten günümüze ulaşan herhangi bir bilgi yoktur.” dedi.

Sunumunda Edirne Sarayı ile ilgili önemli bilgiler aktaran Özer şunları söyledi: “Tunca Nehri’nin kuzey ve batı sahillerinde yer alan Saray 1450’li yıllarda II. Murat tarafından yaptırılmıştır. Daha sonra Fatih Sultan Mehmet Han tarafından genişletilmiş ve esas hüviyetine bu dönemde kavuşmuştur. Elde ettiğimiz tarihi kaynaklara göre Saray yaklaşık yüz civarında yapıdan meydana gelmekte. Topkapı Sarayı’ndan sonra günümüze ulaşan en önemli yapı olan saray aynı zamanda Topkapı Sarayı’nın da bir prototipidir. 1800’lü yıllara kadar sürekli yeni eklemelerle adeta bir şehir görünümüne ulaşan saray, Balkan devletleri ve Ruslarla yapılan savaşlarda ise tahrip olmuştur. Bugün sarayın yeniden ihyası için arşiv kayıtlarında yer alan çok sayıda gravür ve yabancı seyyahların notlarından yararlanıyoruz.”

Prof. Dr. Mustafa Özer,  sunumunda ayrıca Edirne Sarayı’nın animasyon filmini de gösterdi. Özer’in “Edirne Sarayı ve Kazıları” sunumunun ardından Karabük Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü öğretim elemanları yapmış olduğu kazı ve akademik çalışmalarını katılımcılar ile paylaştı.

Doç. Dr. Bülent Nuri Kılavuz “İznik Orhan Gazi Külliyesi Kazısı”, Yrd. Doç. Dr. Ömür Dünya Çakmaklı “Labraunda Su Kompleksi Kazıları”, Doç. Dr. Lütfiye Göktaş Kaya “Karabük- Eskipazar Osmanlı Hamamları”, Yrd. Doç. Dr. Tolga Uzun “Kuzey Anadolu Osmanlı Dönemi Yapılarında Duvar Resimleri”, Yrd. Doç. Dr. Bülent Oral “Geleneksel Sanat Kavramının Post Modern Sanat Kavramına Dönüşmesi”, Prof. Dr. Orhan Bingöl “Magnesia 2015 Yılı Çalışmaları”, Yrd. Doç. Dr. Yaşar Serkal Yıldırım “Batı Anadolu Roma Dönemi Konutlarında Mutfak”, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Mutlu “Osmanlı’nın Çılgın Projesi, Konya Ovasının Sulanması”, Arş. Gör. Durmuş Gür “Hagios Phokas”, Arş. Gör. Ersin Çelikbaş “Parion Antik Kenti Yamaç Hamamı Kazısı” ve Arş. Gör. Durmuş Gür ile Arş. Gör. A. Nazlı Soykan’ın “Safranbolu Rum Hamamları” konulu sunumları ile 3. Arkeoloji ve Sanat Tarihi Günleri sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.