Kardemir’den piyasa beklentisi üzerinde kar - Gaste KarabükGaste Karabük

SON DAKİKA

Kardemir’den piyasa beklentisi üzerinde kar

Bu haber 03 Mart 2020 - 21:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından Kardemir, 2019 yılsonu finansal sonuçlarını açıkladı. Yılı 80,6 Milyon net karla kapatan Kardemir, 14 aracı kurumun ortalama beklentisi olan 70 Milyon TL’lik konsolide dönem net karının üzerinde kar elde etti.

Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından Kardemir, 2019 yılsonu finansal sonuçlarını açıkladı. Yılı 80,6 Milyon net karla kapatan Kardemir, 14 aracı kurumun ortalama beklentisi olan 70 Milyon TL’lik konsolide dönem net karının üzerinde kar elde etti. 

Bugün kamuoyuna açıklanan finansal sonuçlara göre satış gelirlerinde tutar bazında %8,7 oranında artışın yanı sıra tonaj bazında esas ürün satış hacminde %2’lik bir artış kaydeden Kardemir, çelik sektörü için olumsuzluklarla dolu 2019’da 98,2 Milyon $ yatırımı da başarıyla gerçekleştirdi ve sektöre birçok yenilik kazandırdı.

Finansal sonuçlara ilişkin Kardemir Yönetim Kurulundan yapılan açıklamada, gerek ana hammadde girdileri olan kömür ve cevher fiyatlarının yanı sıra, diğer pek çok maliyet girdisinde yaşanan yüksek oranlardaki artışlar, gerekse nihai ürün fiyatlarında küresel ölçekte yaşanan düşüşler nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sektördeki karlılıkların ciddi oranda düştüğüne dikkat çekildi. Artan korumacılık baskısı, tüketimde yaşanan ciddi düşüşler, ekonomideki belirsizlikler ve dövizdeki dalgalanmanın bu olumsuzlukları daha da körüklediği belirtilen açıklamada “ buna rağmen şirketimiz 2019 yılında konsolide bazda 665.951.770 TL FAVÖK ve 80.645.302 TL dönem net karı elde etmiştir. Verimliliklerimizi ve rekabet gücümüzü artıracak üretim ve yatırım politikası ile faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bu zorlu dönemde üretimlerimizi otomotiv, savunma, raylı sistemler ve makine imalat sanayi sektörlerine yönelik ithalat ile karşılanan ürünlere yönlendirerek, katma değeri yüksek ürün çeşitliliği ile aşmaya çalışıyoruz. Kapasitelerimizi her geçen gün artırıyoruz. 2019 yılında yüksek fırınlar ve çelikhane bölgelerindeki yenileme yatırımları nedeniyle üretimlerimiz 2018 seviyelerinde kaldı. Ancak bu yıl 2,5 Milyon tonları aşmayı hedefliyoruz. Fiili kapasitelerimizi 3 milyon tonun üzerine taşıdık ve kuracağımız yeni bir yüksek fırınla hedeflediğimiz 3,5 milyon ton üretim kapasitesine ulaşacağız. Yaptığımız çevre yatırımları ile her geçen gün daha yeşil bir Kardemir ortaya çıkıyor. Dijital dönüşüm stratejisi ile tüm süreçlerimizi yeniliyoruz. Sertifikasyon süreçlerimizi tamamlıyor, ürünlerimizi uluslararası pazarlara hazır hale getiriyoruz. İş Sağlığı ve Güvenliğini ve çalışan mutluluğunu faaliyetlerimizin odağına alarak Kardemir’i sürdürülebilir başarılarla sektörde dünden daha güçlü, dünden daha rekabetçi, dünden daha çok tüm paydaşları için değer yaratan bir şirket konumuna ulaştırmak için gayret gösteriyoruz ”denildi,

Kardemir’in 2019 Yılı Finansal Rakamları Şu Şekilde Oldu.

• Konsolide net varlık: 9.026.078.824-TL
• Konsolide ciro: 6.076.355.980-TL
• FAVÖK: 665.951.770-TL  
• FAVÖK Marjı%11      
• FAVÖK TL/ton:297-TL
• Konsolide net dönem karı:80.645.069-TL

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.