Kardemir İşçisinin Yüzü Güldü « Gaste Karabük

SON DAKİKA

Kardemir İşçisinin Yüzü Güldü

Bu haber 23 Mayıs 2017 - 19:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Çelik İş Sendikası ile KARDEMİR A.Ş.  arasında devam eden ve 2017-2018 yıllarını kapsayan 13. Dönem Toplu İş Sözleşmesi anlaşma ile sonuçlandı.

Çelik İş Sendikası ile KARDEMİR A.Ş.  arasında devam eden ve 2017-2018 yıllarını kapsayan 13. Dönem Toplu İş Sözleşmesi anlaşma ile sonuçlandı. İmzalanan sözleşmeyle, KARDEMİR İşçisi yüzde 30 zam alırken, sosyal haklarda da ilk yıl için % 16,34, ikinci yıl için TÜFE oranında artış yapıldı. Toplu sözleşme farkları ise Bayram öncesinde işçilere ödenecek

Çelik-İş Sendikası ile KARDEMİR A.Ş. arasında devam eden Toplu-İş Sözleşme görüşmeleri mutlu sonla bitti. Toplu Sözleşmenin bitmesi nedeniyle Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci müjdeli haberi dün Haddehane Meydanında işçilere verdi.

Haddehane meydanında ilk konuşan ve işçiyi emeğin aslanları diye selamlayan Çelik İş Sendikası Karabük Şube Başkanı Ulvi Üngören, toplu iş sözleşmesi süresince verdikleri destekten ötürü tüm işçilere teşekkür etti.

Ardından söz alan Genel Merkez Mali Sekreteri Recep Akyel ise, birlik ve beraberlikle ancak yükselmenin mümkün olacağını, güçlü olmanın yolunun örgütlenmeden geçtiğini, Çelik İş Sendikasının her gün güçlenerek büyüdüğünü söyledi.

Çelik İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci de yaptığı konuşmada; daha önceki süreçlerde yaşanan sıkıntıları ve gelinen süreci özetleyerek,  dün yaşanan sıkıntıların bugün aşıldığını, başarıya giden yolda gidilmedik iş yeri, gidilmedik yer dokunmadık kişi bırakmadıklarını, işçiyi dinleyerek, sorunları yerinde görerek örgütlenmeyi ve büyümeyi sürdürdüklerini  anlattı.

ÇELİK İŞ SENDİKASI TÜRKİYE’NİN GÖBEĞİNE OTURMUŞ BİR SENDİKADIR

Yüzde 42’lerden başlayarak TİS sürecini bugünlere kadar getirdiklerini belirten Genel Başkan Değirmenci, “Allah sizleri mahcup edeceğimiz işler yaptırmasın. 2010 yılından yaşanan sendikal süreç sonrası, süreçten yorulmuş bir işçi aynı şekilde yorgun bir sendika vardı. Ama biz gece gündüz çalışarak “Yeni Türkiye Yeni sendika” anlayışı ile bugünlere geldik. Bugün 40 bin üyesi ile Çelik İş Sendikası Türkiye’nin göbeğine oturmuş bir sendikadır. İşimiz daha çok, derdimiz var, bizi bekleyen ihtiyaç sahipleri var. Bugün metal sektöründe Türkiye’de 500 binin üzerinde çalışan var ve bunların 250 bin civarı örgütlü, tamamı değil. Herkese ulaşmaya çalışıyoruz. Yan gelip yatacak zaman değil.Karabük’te temeli atılan bu sendika bugün Türkiye’nin sendikası oldu. Çelik iş bugün kimseyle dargın değil, kimsede bize dargın değil, Her şeyi masada çözen, her kesimle barışık, istişarelere açık bir sendika var. Yolunun kimsenin kesemeyeceği bir sendika var. Çelik İş Sendikası bize ecdadımızın mirası. Karabük’e bizim bakış açımız buradan geliyor. Çelik İş değince akla Kardemir geliyor, Karabükspor geliyor, Karabük Üniversitesi geliyor, Sizinle gönül bağımız tarihten geliyor. 2010 yılında başlayan ve bugün bizim dönemimizde 4. yapılan TİS görüşmeleri bitti. Toplu sözleşmesi görüşmelerini yaparken Başkan edası ile değil, genel sekreter edası ile görüşmelerde bulundum. Bugün de sonuçlandırdık. İşçi sendikadan ne bekliyordu; yüzde 25 ücret zammı, Kademe ilerlemesi ve Kurban kesmek istiyordu. Kurbanınız hayırlı olsun” dedi

Daha önce 958 TL olan Kurban parası yeni zamla 1.125 bin TL olurken, sosyal haklarda yüzde 14 iyileştirme yapıldı. Sosyal haklarda kurban yardımı ile birlikte ortalama yüzde 16.5 iyileştirme yapılırken, ücretlere ise ilk yıl enflasyon yüzde beşi geçmedikçe yüzde 30 zam, yüzde beşi geçtiği takdirde bir puanlık artış yapılacak.

2017-2018 ücretlere yüzde 30 zam yapılırken, toplu sözleşme frakları Bayram öncesinde işçilere ödenecek.

KADEME İLERLEMESİ SAĞLANDI

Toplu İş Sözleşmesi ile birlikte kademe ilerlemesi sıkıntısı da ortadan kalktı. Eski yeni ayrımı olmadan tüm işçiler aynı ücreti alacaklar. 2018 sonunda herkes yaptığı işin ücretini alacak.

KARDEMİR A.Ş.’DEN SÖZLEŞME AÇIKLAMASI

Öte yandan KARDEMİR A.Ş. tarafından sona eren toplu sözleşme görüşmeleri ile ilgili olarak açıklama yapıldı.

Açıklamada; “Şirketimiz ile Çelik İş Sendikası arasında devam eden ve 2017-2018 yıllarını kapsayan 13. Dönem Toplu İş Sözleşmesi anlaşma ile sonuçlanmıştır.

Şirketimiz Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kamil Güleç, Genel Müdürümüz Ercüment Ünal ve diğer yetkililerimiz ile Çelik İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci, Genel Merkez Yöneticileri ile Sendika Karabük Şube Yönetiminin katıldığı bugünkü oturum sonucunda taraflar masadan mutabakata vararak ayrılmıştır.

İmzalanan sözleşmeyle, çalışanlarımızın saat işçilik ücretlerine; İlk altı ay için % 8,75,

İkinci altı ay için TÜFE, Üçüncü altı ay için % 5, Dördüncü altı ay için % 5 oranında artış yapılmıştır.

Bununla birlikte, imzalanan toplu iş sözleşmesinde sosyal haklarda da ilk yıl için % 16,34, ikinci yıl için TÜFE oranında artış yapılmıştır.

2010 yılında işe alınan ve halen kademeye geçememiş olan işçilerin kademeye geçişleri de, bu toplu iş sözleşmesi sonucunda takvime bağlanmıştır.

Yönetim Kurulumuz; sözleşme süreci boyunca her zaman çalışanlarımıza en iyi ücreti vermenin arayışı içerisinde olmuştur.  Sendikamızda uzlaşmacı bir yapıda, sürece katkısını esirgememiştir. Sendikamız yönetimine bu uzlaşmacı tutumları nedeniyle ayrıca teşekkür ediyoruz.

Sonucunda çalışanlarımızın memnun olacağını düşündüğümüz bir sözleşmeyi daha geride bıraktık. İnanıyoruz ki yapılan ücret artışları, sendika başkanımızın da teyit ettiği gibi çalışanlarımızın daha yüksek performansları ve gayretleriyle faaliyet sonuçlarımıza da yansıyacaktır.

Sözleşmenin başta çalışanlarımız ve aileleri olmak üzere Karabük ve iş dünyamız için hayırlı, uğurlu olmasını diliyoruz” denildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.