Karabük Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Nurettin Tümen’den Vatandaşlara Çağrı “Karabük Esnafını Tercih Edin” « Gaste Karabük

SON DAKİKA

Karabük Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Nurettin Tümen’den Vatandaşlara Çağrı “Karabük Esnafını Tercih Edin”

Bu haber 27 Haziran 2016 - 16:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karabük Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Nurettin Tümen, vatandaşlara “Karabük Esnafını Tercih Edin” uyarısında bulundu. Tümen ayrıca; Piyasalarda yaşanan durgunluk ve 1 Temmuz Cuma yürürlüğe girecek olan Kamu – Özel tüm işyerleri ve tüm tehlike sınıfındaki işyerleri için, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu yasası ile ilgili de açıklama yaptı.

Karabük Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Nurettin Tümen,  vatandaşlara “Karabük Esnafını Tercih Edin” uyarısında bulundu.  Tümen ayrıca;  Piyasalarda yaşanan durgunluk ve  1 Temmuz Cuma yürürlüğe girecek olan  Kamu – Özel tüm işyerleri ve tüm tehlike sınıfındaki işyerleri için, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu yasası ile ilgili de açıklama yaptı.

Her sene Ramazan ayında gıda sektöründeki esnaflarımızda biraz  hareketlilik yaşanıyor.  Bazı Esnaflarımızın günü birlik, aylık ve mevsime göre işlerinin iyi ve kötü olduğu dönemler mutlaka yaşanıyor.  Ama biz Karabük Esnaf ve Sanatkarları olarak Ramazan ayında ülke genelinde olduğu gibi bir durgunluk mutlaka hissediliyor ama Allaha Şükür  yine Esnaf ve Sanatkarlar olarak kayıt olan esnaflarımız ve terk eden esnaflarımız açısından baktığımızda  yine de esnaf ve sanatkarlarımızın kayıt yönü ile ön planda olduğunu görmekteyiz.  Özellikle Karabük halkımızdan, tüketicimizden Karabük esnafımızı tercih etmelerini rica ediyorum.  Yaklaşan Ramazan Bayramında yiyecek olsun, giyecek, tatlı türü olsun  Karabük  esnafını tercih etmelerini istiyorum.  Çünkü böyle  gelip geçici günü birlik başka yörelerden gelen kişiler olacaktır. Bunlar size ürün satmak isteyeceklerdir,  belki cazibeli uygun olduğunu düşünürsünüz ama, buradaki esnaflarla her zaman için göz göze karşılıklı görüşebileceğinizi de düşündüğünüzde yöremiz esnafının, özellikle bizim Karabük esnafını tercih ederseniz her zaman  karşılıklı görüşüp ürünlerin olumlu olumsuz yönlerini iletebilirsiniz diye düşünüyorum.  Tüm Karabük halkımızın gerek giyimde, gerek gıda maddelerinde  Karabük Esnaf ve Sanatkarlarımızı tercih ederlerse çok memnun oluruz.

ÜLKEMİZDE GÜVEN ORTAMI VAR

Karabük Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Nurettin Tümen, Piyasalarda yaşanan durgunlukla ilgili sorulan soruya;  “Sadece esnaf yönüyle baktığımızda diğer geçmiş yıllarda 1999+-2000-2001 krizlerinde esnaf ve sanatkarlarımız büyük miktarda faizler ödüyordu bugün Allah’a şükür yarına biraz daha iyimser bakabiliyoruz, kendimize güveniyoruz, yarın daha iyi olacak veya en azından yarın iyi olacağını düşünmesek dahi geriye gitmeyeceğimizi hissedebiliyoruz.  Bu hem esnaflarımız açısından, hem ülkemiz açısından  ülkemizde yine bir güven ortamı var.  Tabiki durgunluklar gelip geçici, tüm esnaf ve sanatkarlarımızda  ve diğer kesimlerde de hissedilir derecede bir durgunluk var. Buna  Ramazan ayının vermiş olduğu bir kırılganlık diyebiliriz, daimi bir durgunluk olacağını ben düşünmüyorum özellikle esnaf ve sanatkarlarımız yönünden Devletimizin, Hükümetimizin faizsiz  kredilerden tutunuz da can suyu niteliğinde bazen esnafımız aracılığıyla piyasaya para pompalayabiliyorlar dolayısı ile küçük esnaf ve sanatkarlarımız da bundan faydalanıyorlar piyasaya  da canlı bir para sirkülasyonu  olmuş oluyor.  Sunni bir kırılganlık, sunni bir durgunluk tabi ki ülkemizle ilgili, dünyada olan değişimlerle de ilgili olarak düşündüğümüzde bunu normal karşılamamız gerekir diye düşünüyorum.

İŞ GÜVENLİĞİ İÇİN OSGB  ZORUNLULUĞU ESNAFLARIMIZI OLUMLU VE OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEYECEK

1 Temmuz 2016 yılında uygulanmaya konacak olan İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası kapsamında işyerlerinde hekim ve İSG Uzmanı  bulundurma zorunluluğunun küçük esnafları etkileyip etkilemeyeceği yönünde sorulan soruya da cevap veren Başkan Tümen;  “Buna benzer konularla büyük şirketlerde karşılaşılıyor ama küçük esnaflar da bundan az da olsa tabi olumlu, olumsuz da olsa etkileniyor.  Sizlerinde bildiği üzere geçen yıl Tuzla’da meydana gelen iş kazalarından kaynaklı olarak böyle bir yasa hazırlandı 1 Temmuz itibariyle İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili olarak İş yeri hekimi bulundurma, hizmeti alma gibi böyle bir yasa çıktı.  Özellikle bize bağlı olan Küçük Esnaf ve Sanatkarlarımız bundan olumuz yönde etkilenecektir ama genel anlamda işyerleri büyük işerde çalışan kişiler de düşünüldüğünde böyle bir hizmetin artı yönleri de var.  Bizim küçük esnaflarımız genellikle basit usül, esnaflarımız olduğu için çok fazla etkilenmeyeceklerdir ama yanında bir tane sigortalı işçi çalıştıran işyerlerimiz bundan etkilenecektir.  Aylık bir ücret karşılığında danışmanlık hizmetleri var, inşat sektöründe olan bu ücretlendirme gibi esnaf ve sanatkarlarımızın işyerlerinden de böyle bir ücret talep edilecektir.  Tabi her işyerinde hekim bulunacak diye bi,r kaide yok  bu işle ilgili belirli danışmalık işlerinden hizmet alacağız onunla ilgili de esnaflarımıza bilgilendirme yapacağız  anlaşma yaptık, aylık cüzi miktarda bir kişi çalıştıran, üç kişi çalıştıran işyerlerimizle ilgili bir hizmet alım sözleşmesini yaptık. Bunu esnaflarımıza bildireceğiz, Tabi, az tehlikeli, çok tehlikeli işyerleri var, bizim genelde az tehlikeli işyerlerimiz çoğunlukta. Bunun  faydası da var, maddi yönüyle esnafa birazcık külfet getirse de uzun vadede  Avrupa Birliğine girecek olan ülkemizde AB’deki işyerleri ile uyum yönüyle  düşündüğümüzde  böyle bir İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasının  olması gerekiyordu. Bize de bu döneme denk geldi. Bu durgun dönemde olduğu için belki birden hissediliyor ama bu iki yıldır devamlı uzatıldı, 1 Temmuz’dan sonra da uzatılmayacağı yönünde kararlar alındı, artısı olduğu kadar, eksisi de var ama biz yine de içimize sindireceğiz mecburen, yasal çıkmış bir kanundur. Gerekli anlaşmaları yaptık, kendilerine bildireceğiz İnşallah olumsuz yönde yansımayacaktır”  dedi. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.