İşçi Kenti Karabük’te, İşçi Bayramını Memurlar Kutladı! « Gaste Karabük

SON DAKİKA

İşçi Kenti Karabük’te, İşçi Bayramını Memurlar Kutladı!

Bu haber 01 Mayıs 2015 - 15:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bir zamanlar işçi kenti olarak nitelendirilen Karabük’te 1 Mayıs İşçi Bayramını, memur sendikaları halaylar çekerek kutladı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Karabük Şubeler Platformu tarafından coşku ile kutlandı.

KESK’e bağlı sendika üyelerinden oluşan kamu emekçileri, KESK binası önünde toplanarak Güven Kavşağındaki işçi anıtına kadar yürüdüler. Burada saygı duruşunda bulunan kamu emekçileri daha sonra işçi anıta karanfiller bıraktılar. İşçi Anıtından sonra Onel AVM önünde toplanan kamu emekçileri, 1 Mayıs ile ilgili sloganlar attılar.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle KESK Karabük Şubeler Platformu tarafından düzenlenen programda, Karabük KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ahmet Avdancı yaptığı açıklamada şunları söyledi; “1 Mayıs, yıllardır tüm dünyada ve Türkiye’de işçi sınıfının ve ezilen hakların eşitlik-özgürlük kardeşlik ve insanca bir yaşam talepleriyle harekete geçtiği, mücadele kararlılığını alanlara yansıttığı bir gün olarak kutlanıyor. Siyasi iktidar, işçiler, kamu emekçileri, emekliler, toplumun ezilen, dışlanan, yok sayılan ötekileştirilen tüm kesimlerinin giderek artan ve acil çözüm bekleyen sorunlarının geri plana iterken, karşısına çıkan her fırsatta toplumu ayrıştırma ve kutuplaştırma politikasına sürüklüyor. İşçi ve emekçiler yapay ayrımlar üzerinde birbirine  karşı kışkırtılıp düzen güçlerinin etkisine girmeleri hedeflenirken, onların kendi sınıf çıkarları etrafında birleşmeleri ve birlikte mücadele etmeleri fiilen engelleniyor. Siyasi iktidar, son dönemde giderek artırdığı baskı ve şiddet politikalarını güvence altına almak, kendisini korumak ve için iç  güvenlik yasasını çıkardı. Zaten sınırlı olan özgürlükleri kısıtlamayı hedefleyen iç güvenlik yasası ile devletin şiddetine yasal kılıf hazırlamayı, sıkı yönetim uygulamalarını olağan hale getirmeyi hedeflediler. Bir taraftan kamuda esnek çalışma, diğer taraftan eğitim, sağlık gibi en temel kamu hizmetleri hızla piyasa ilişkileri içine çekildi. Kamu emekçilerine yönelik olarak başlatılan soruşturma, sürgün ve performans değerlendirme uygulamaları ile angaryaya ve köleci çalışma koşullarına karşı tüm emekçiler olarak ortak talepler etrafından birleşmek ve hak gasplarına karşı hep birlikte mücadele etmek zorundayız. Bugüne kadar attığı her adımda, sadece kendisi gibi düşünenler için demokrasi ve özgürlük talep eden, en demokratik talepleri bile baskı ve şiddet uygulayarak bastırmaya çalışan siyasi iktidarın kendine demokrat, sahte özgürlükçü yüzü toplumun geniş kesimleri tarafından görülmeye başlandığı bir dönem 1 Mayıs’ın güçlü bir şekilde kutlanması önemlidir. Bugün işçi ve emekçilerin yaşadığı sorunla ile yıllardır ezilen, yok sayılan, ötekileştirilen hakların sorunları, demokrasi, barış ve özgürlük talepleri iç içe geçmiştir. Bu nedenle 1 Mayıs Türkiye’nin temel sorunlarının kalıcı olarak çözülmesi talebinin öne çıktığı bir mücadele günü olarak görülmelidir”          

Basın bildirisinin okunmasından sonra müzik eşliğinde oyunlar oynanıp, halaylar çekildi. Karabük’te kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı olaysız bir şekilde sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.