Dinçel”Kent Meydanı’nda Çadır Tiyatrosu” « Gaste Karabük

SON DAKİKA

Dinçel”Kent Meydanı’nda Çadır Tiyatrosu”

Bu haber 07 Mayıs 2017 - 20:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP İl Başkanı Erdoğan Dinçel, Kent Meydanına kurulan Kermesler başta olmak üzere yine Kent Meydanına yapacakları Atatürk Heykeli ve yıkılacak olan eski Belediye binası ile ilgili olarak gazetecilerin sorularını cevapladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karabük İl Başkanı Av. Erdoğan Dinçel, kent meydanına kurulan kermesleri Çadır Tiyatrosuna benzeterek, “Karabük’teki esnaf binlerce lira kira verecek, Sigorta primi ödeyecek,  vergi ödeyecek, eleman çalıştıracak, akşama kadar siftah yapmak için dükkanında bekleyecek, birileri gelecek orda bir çadır kuracak, vergi yok, sigorta yok, hiçbir masraf yok, elektrik parası yok, su parası yok. Bu gerçekten üzüntü verici” dedi.

CHP İl Başkanı Erdoğan Dinçel, Kent Meydanına kurulan Kermesler başta olmak üzere yine Kent Meydanına yapacakları Atatürk Heykeli ve yıkılacak olan eski Belediye binası ile ilgili olarak gazetecilerin sorularını cevapladı.

İlk olarak Kent Meydanına kurulan Kermeslerle sorulan soruyu yanıtlayan Cumhuriyet Halk Partisi Karabük İl Başkanı Av. Erdoğan Dinçel; “Kent Meydanındaki gelişmeleri bende işlerimin de orda olması dolayısıyla dikkatle izliyorum. Gerçekten üzüntü verici bir durumla karşı karşıyayız. Kent Meydanı sanki bir takım Sivil Toplum Kuruluşlarının ve hangi amacı taşıdıkları da belli olan Sivil Toplum Kuruluşlarının orada Çadır Tiyatrosu gibi çadır kurarak oralarda bir takım faaliyetlerde bulunması için yapılmış gibi bir görüntü vermekte. Bu gerçekten üzüntü verici. Bir Kent Meydanında bu tür görüntülere yer vermemek gerekir, aynı zamanda da esnafın da mağduriyetine sebep olacak yaklaşımlara da yer vermemek gerekir.  Karabük’teki esnaf binlerce lira kira verecek Sigorta primi ödeyecek, vergi ödeyecek, eleman çalıştıracak, akşama kadar siftah yapmak için dükkânında bekleyecek, birileri gelecek orda bir çadır kuracak, vergi yok, sigorta yok, hiçbir masraf yok, elektrik parası yok, su parası yok, Devletin imkânları ile Belediyenin yapmış olduğu alanda çadır kuracak, satış yapacak, bizim esnafımızda burada bekleyecek. Böyle bir yaklaşık doğru olamaz. Maliye denetimi de yok temizlik açısından da bir denetim yok, sağlık denetimi de yok. Hiçbir denetim yok.  Bunlar doğru şeyler değil bunu Karabük Belediyesinin değerlendireceği düşüncesindeyim.  Kent Meydanı dediğimizde Sayın Başkan şunu söylüyordu “Dünyanın birçok yerinde Kent Meydanları böyle oluyor” Dünyanın birçok yerinde Kent Meydanları böyle oluyorsa, dünyanın birçok yerinde Kent Meydanlarında çadır kurulmuyor” dedi.

KENT MEYDANIONA YAPILACAK OLAN ATATÜRK HEYKELİNİN DÖKÜMÜ BAŞLADI

Kent Meydanına yapılacak olan Atatürk Heykeliyle ilgili çalışmaların artık bitme aşamasına geldiğini ifade eden CHP İl Başkanı Erdoğan Dinçel, “Heykel son şeklini aldı, kalıbı yapıldı, geçtiğimiz hafta Cumartesi günü Karabük’e bir nakliye şirketinin kamyonu ile birlikte Karabük Organize Sanayi Bölgesine geldi. Organize sanayide yapacak olan Heykeltıraş rötuşlarla ilgili çalışmalarını tamamladı şu anda kalıp üzerinde kesim işlemleri yapıp dökümüne Organize sanayi Bölgesindeki özel döküm atölyesinde başlandı. Önümüzdeki günlerde alt yapıdaki kaidesi ile ilgili çalışmaları bitireceğiz en kısa zamanda da Karabük’e yakışır bir şekilde kent Meydanına Atatürk Heykelini yapacağız” şeklinde konuştu.

“YIKILACAK OLAN ESKİ BELEDİYE BİNASININ YERİNE DİNLENME ALANI YAPILSIN”

Yıkılacak olan eski Belediye binasının yeri ile ilgili olarak da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhuriyet Halka Partisi İl Başkanı Av. Erdoğan Dinçel; “Olaya bir rant, gelir elde etmek olarak bakarsanız farklı yaklaşırsınız, yoksa gerçekten Karabük’e yakışır bir şekilde oraya ne yapılabilir diye düşünürseniz farklı yaklaşırsınız benim düşüncem şudur, o Belediye binası yıkıldığında onun yerine herhangi bir bina yapılmasın, orası kentin merkezinde küçük bir meydan olsun, mümkün olduğunca etrafı küçük ağaçlarla yeşillendirilsin, orası insanların oturabileceği, çay, kahve içebileceği, dinlenebileceği bir alan haline gelsin, bir tarafta KARES var, bir tafta esnaflarımız var, öbür tarafta ONEL alışveriş merkezi var halkımız çarşıya çıkıp işini bitirdiğinde orada oturur iki çay içip dinlenip evlerine gidebilsinler. Orası Bakırköy’deki bir Özgürlük Meydanı gibi küçük bir meydan haline getirilebilir, orada küçük bir heykel, büst yapılabilir, basın açıklaması yapacak olan Sivil Toplum Kuruluşları onun önünde bunları yapabilir, insanlar bunu izleyebilir, insanlar nefes alabilir, insanlar orda dinlenebilir, çay kahve içebilir. Benim aklımdan, hayalimden geçen şahsen budur. Ama sayın Belediye Başkanımız nasıl değerlendirecektir bilmiyorum daha doğrusu ne yapılması gerektiğini, o konuda ne karar alındığını da işin doğrusu bilmiyorum” diye konuştu. 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.