Demirel; “Türkiye’nin ve Karabük’ün can damarıyız”

Karabük Demir ve Çelik İşletmeleri (KARDEMİR) A.Ş Genel Müdürü Fadıl Demirel, fabrika olarak üretimi ciddi şekilde arttırdıklarını ve Karabük’ü demiryolu malzemesinin üretim merkezi yapacaklarını söyledi.

Demirel; “Türkiye’nin ve Karabük’ün can damarıyız”
Yayınlama: 17.05.2014
Düzenleme: 15.06.2020
0
A+
A-

KARDEMİR A.Ş Genel Müdürü Demirel, fabrikanın 3 milyon ton üretime geçmesine kısa bir zaman kaldığını belirterek, yeni oksijen fabrikası kurulumunun sözleşmesini imzaladıklarını ifade etti.

3 milyon tona çıkış projesi uygulamasının entegre tesislerde tek bir ünite ile olan bir şey olmadığını anlatan Demirel, “Bu seviyeye çıkmamız bir sürü ünitenin ilaveleri yeni yapılması ve irtifa kazanması ile mümkün. Bunlardan bir tanesi oksijen fabrikasıydı. Diğer işlemlerimizin hepsi bitti. Tek tek bir kısmı devreye aldık ve almaya da devam ediyoruz. Sene ortasında 3 milyon tonluk tempoda üretim yapmaya başlayacağız. Şuan 2 milyon 50 bin ton temposunda gidiyoruz. 3 milyon tonda bize dördüncü oksijen fabrikası lazımdı. Zaman olarak finansman ve dengeler nedeniyle biraz bu işi geciktirdik. Bunu da son 3-4 ayda ihalesini yaparak Çinli bir firmayı belirledik. Firma ile Çin’de sözleşme imzaladık. Bu fabrika büyük bir fabrika olup, saatte 42 bin metreküp oksijen üretimi yapacak olup, 1.5 yıl içinde devreye girecek. 3 milyon ton çeliğin üretimde oksijen fabrikamızda yapılmış oldu. Fabrikamıza bir fabrika daha kazandırmış olduk” dedi.

“ŞEHRE BÜYÜK KATKILAR VERİYORUZ”

KARDEMİR olarak bir dünya şirketi olduklarını söyleyen Demirel, “Ülkemizin en büyük kuruluşlarından bir tanesi olup, aynı zamanda Karabük’ün de can damarıyız. Ekonomisi tek başına KARDEMİR’i ciddi bir şekilde etkileyecek bir büyüklük. Bizim hevesimiz Karabük’e ve ülkemize ciddi katkıda bulunmak. İnsanlarımızın refah seviyesine, mutluluğuna, ekonomisine katkıda bulunmak. Bizim Karabük’e bakış açımız bu. Yaptığımız işlere baktığımızda tamamen yöreye, şehre artılar doğuracak icraatlar var. Özellikle üniversitemiz, spor kulübümüz, şehirle ilgili yapmış olduğumuz düzenlemeler, yeşil alanlar, eskilerin temizlenmesi ve pejmürde görüntülerin düzletilmesi, hava kirliliğin önlenmesi, su kirliliğinin önlenmesi, katı atıkları disipline edilmesi yaşanabilir bir fabrika ve şehrin ortaya çıkması. Son 4-5 yıldır bu değişimi de gözlememek mümkün değil. Bunların hepsini şehrin dinamikleri ile önemli ilişkisi olduğunu düşünüyorum. Son zamanlarda yapmış olduğumuz fabrika içindeki değişiklerin yanında fabrika dışında ve çevresinde ciddi düzenlemeler yapıyoruz. Bunlar şehrin güzelliğini güzellik katacak, çirkin görüntüleri ortadan kaldıracak. Fabrikamız olduğu kadar şehrimizi, şehrimiz olduğu kadar ülkemizi düşünerek katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bu nedenle faaliyetlerimizi fabrika, Karabük ve ülkemiz, hatta dünyamız için diye genişletmek mümkün. Biz hem KARDEMİR işçisine hem de Karabük halkına katkılar verecek güce sahibiz. Önümüz açıldığı takdirde, kesilmediği ve engellenmediği müddetçe ekonomik katkıları sağlarız. Bunun artılarını herkes yer. Yenişehir bölgesine yapmayı planladığımız konut inşaatları bir takım sıkıntılar oldu ve bu tür projeler engellendi. Bu konunun artı olarak neticelenmesi için herkes katkı verirse başta bizim çalışanlarımız ve Karabük halkı yarar sağlar. Biz bu tür şeyleri yapmaya hazırız” diye konuştu.

“ÜRETİMİ CİDDİ ŞEKİLDE ARTTIRDIK”

Demirel, fabrika üretimini ciddi şekilde arttırdıklarını da belirterek şunları söyledi: “Bu yaz ortasından itibaren üçte bir oranında tekrar arttıracak. Bunun hepsi Karabük ekonomisinin ve iş dünyasının genişlemesi anlamına geliyor. Bize imalat işi yapanlar, bizden mal alanlar, kütük alanlar, bir şekilde bizim gelişmemizde katkı sağlayan müteahhit firmaları var. Bunları sayarsanız hareketli, büyüyen, cirosunu arttıran, üretimi arttıran bir KARDEMİR tam bir ilaç. Üretim yapılmadan, artırmadan, büyüklüğü sağlamadan küçük pasta ile genişlemeyi beklemek, sorunlara çare üretmeyi beklemek hayalden öte bir şey değildir. Bunların hepsini çözecekseniz bir defa büyüklüğü sağlamak lazım. Burada yapılacak en büyük üretim 3 milyon tondur. Fabrika içinde en ufak fabrika yapacak yer kalmadı. Tüm sınırları içerisine kadar fabrikanın içi doldu. 3 Milyon’un tepesinde biz oraya bunu çıkarttık. Ürün çeşitlerimiz arttı daha da artacak ve farklı noktalara geldi. Buraya ciddi boyut ve ekonomi kazandıran aktiviteler ve dinamizmdir. Geçen yıl ve ondan öndeki yıldan çok daha farklıyız. Önümüzdeki yıl bu yıldan daha farklı olacak. Her seferinde daha da arttırarak yolumuza devam edeceğiz.

“DEMİRYOLUNUN MERKEZİ OLACAĞIZ”

Karabük’ü demiryolunun merkezi yapmak için uğraştıklarını ifade eden Demirel, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bunla ilgili temel üretim kalemlerini üretiyoruz. Ray bunun başında. Çankırı’da makas üretiyoruz. Şimdi teker fabrikası üretimi yapacağız. Bu çok büyük ve ciddi yatırımdır. Türkiye’de bu işi en uygun yapacak ve buna uygun çeliğin üretiminin alt yapısı KARDEMİR’dir. Farklı yapımı kolay olmayan bir üretim olacak. Türkiye’ye bunu kazandıracağız. Şuan fabrika binasını kuruyoruz. Kredi ve diğer sözleşmeleri bitti. 2 sene içinde faaliyete geçecek inşallah. 700 bin kapasiteli haddehanemiz ise 1.5 yıl içinde faaliyete geçecek. Bunların bütün finansmanı hazırlandı ve sadece zamana ihtiyacımız var. Bunlar 3 milyon tona çıkışın parçaları değil. 3 milyon tona çıkışımız yüksek fırın ve çelikhanenin üçüncü konventörü bittiğinde çıkmış olacağız. Yeni haddehane ve teker fabrikası bittiğinde katma değeri yüksek ürünler olacak. KARDEMİR çok iyi ve flaş bir noktaya geldi.

“DÜNE GÖRE KARDEMİR ÇOK DAHA GÜÇLÜ VE KEMİKLİ BİR ŞİRKETTİR”

Düne göre KARDEMİR’in çok daha güçlü ve kemikli bir şirket olduğunu da vurgulayan Demirel, “Dünyada kargaşalar ve savaşlar oluyor. Bunlar uluslararası ticaret yapan bizim gibi şirketleri etkiliyor. Önemli olan her olayda çare çözüm üretip yönettiğiniz geminin iyi bir yol almasını sağlamak. Bu zaman kadar bu beceriyi gösterdik. Bundan sonra ülkemizin ve fabrikamızın lehine olacak şekilde yöneteceğiz. Düne göre KARDEMİR çok daha güçlü ve kemikli bir şirkettir. Artık KARDEMİR’in çare ve çözümleri ne ufak paralarla nede ufak şirketlerin yönlendirmesi ile olmaktadır. KARDEMİR’in ekonomisi ve hedefleri büyümüştür. Çarkı büyük dönüyor ve hızı çok artmıştır. Bu hız içerisinde çare çözüm üretiyor. Bu ekonomi büyüdükçe de çok daha dikkatli gitmeniz gerekiyor. Çok daha bilgi düzeyi yüksek insanlarla çalışmanız lazım. Katma değeri yüksek ürene geçiyoruz derken, çok daha iyi eğitilmiş elemanla yapılması gerekiyor. Daha kritik ama çok daha güçlü bir şekilde yoluna devam ediyor” dedi.

-FİLYOS VADİSİ’NE 6 MİLYON TONLUK YENİ TESİS-

Genel Müdür Fadıl Demirel, Filyos Vadisi’ne yapmayı planladıkları 6 milyon ton kapasiteli yeni tesisle ilgili de bilgiler vererek şunları söyledi: “Karabük KARDEMİR ana amiral gemisi. Her şeyi yapacak olan burası. Buranın ekonomi ve karı buranın büyümesiyle dikkatli yönetilmesi burayı doğuracak. Burası bizim gözbebeğimiz can damarımız. Buranın noksansız idare edilip, noksansız yürümesi lazım o projenin realize olması için. Filyos projesi ayrı bir proje. 5 bin dönüm arazi üzerine kurulacak olan bir projedir. Bunla ilgili yer talebi yapıldı. Genel yerleşimi çizildi ve hazırlandı. Zaman içerisinde hazırlanması gereken diğer detay projelerde hazırlanıyor. Zamanı geldiğinde bu inşallah bize nasip olur. 6 milyon ton buranın dışında ayrı dönen bir sistem olacak. Totalde bizim kapasitemiz 9 milyon ton olmuş olacak. Bunlar iyi kapasiteler. Türkiye’nin de buna ihtiyacı var. Dünya ölçeğinde bundan daha büyük kuruluşlar var ayrı ayrı yerleşkelerde. Türkiye’de entegre tesis ağırlığını arttırmak lazım. Daha doğrusu demir ve çelik üretimini arttırarak doğru merciye girsin. Bunu yapacak entegre tesis kuruluşu olarak, Ereğli, İSDEMİR ve KARDEMİR kuruluşları var. İlk önce bizlerin yapması lazım. Bizde bu projeleri ortaya atıyoruz ve zaman içinde gücümüz yettiği kadar yapıp realize edeceğiz.

Demirel, KARDEMİR olarak Filyos liman inşaatı ihalesine katılacaklarını da sözlerine ekleyerek, “Bu bölgede en büyük yük taşımacılığı bizde. 3 milyona çıktığımızda çok büyük yük taşımacılığı var. Liman yap-işlet-devret sistemiyle üst yapılar yapılacak ve işletilmesinde biz önemli bir faktörüz. Önemli bir kuruluşuz. Buralarda bizim olmamız lazım. İnşallah yakın zamanda ihaleye çıkılacağını sanıyoruz ve buna hazırız” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.