Değerini Yaşat ki Değerin Artsın Projesi Hayata Geçiyor « Gaste Karabük

SON DAKİKA

Değerini Yaşat ki Değerin Artsın Projesi Hayata Geçiyor

Bu haber 02 Temmuz 2016 - 11:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Değerini Yaşat ki Değerin Artsın Projesi İlim Yayma Cemiyeti Karabük Şubesi tarafından hazırlanarak Gençlik ve Spor Bakanlığının 2015 yılı 1. Dönem Gençlik Projeleri Destek Programı tarafından desteklenen, ortaokul ve lisede okuyan kızlarımıza yönelik bir yaz kampı programı projesidir.

Değerini Yaşat ki Değerin Artsın Projesi Hayata geçiyor.İlim yayma cemiyeti Karabük şubesi tarafından organize edilen proje ile yaz döneminde öğrencilerin vakitlerini boşa geçirmemeleri amaçlanıyor.

Değerini Yaşat ki Değerin Artsın Projesi   İlim Yayma Cemiyeti Karabük Şubesi tarafından hazırlanarak Gençlik ve Spor Bakanlığının 2015 yılı 1. Dönem Gençlik Projeleri Destek Programı tarafından desteklenen, ortaokul ve lisede okuyan kızlarımıza yönelik bir yaz kampı programı projesidir.  

Projemiz ile; Karabük İlinde yaşayan gençlerimiz ve çocuklarımız ile Irak ve Suriye gibi iç savaş nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalıp İlimize sığınmacı olarak gelen ailelerin Karabük İlinde yaşayan gençlerimiz ve çocuklarımızın yaz tatilinde eğitim ve öğretim hayatından tamamen uzaklaşmaması, eğlenerek öğrenme süreci yaşayabilecekleri bir ortam oluşturulması, kadim medeniyetimizin değerlerini öğrenmelerini sağlayarak geçmişle gelecek arasında bağlarının güçlendirilmesi, Dînî Mûsikî, Hüsn-ü Hatt, El Sanatları, Tasarım vb. kurslar ve sportif etkinliklerle verimli ve unutamayacakları bir yaz tatili geçirmeleri, ayrıca gençlerimizin ve çocuklarımızın birlik, beraberlik, kardeşlik, dostluk, sevgi, saygı, adalet, dürüstlük, samimiyet, diğerkamlık, hoşgörü, yardımseverlik vb. duygularının geliştirilmesinin sağlanması, bu değerlerin  Kur’an-ı Kerim, Tecvid, Peygamber Efendimizin Hayatı ve Hadisleri, Temel Dini Bilgiler, Adab-ı Muaşeret gibi konularla desteklenmesi, Medeniyetimiz ile farklı kültürler arasında köprü oluşturulması, devletimizin her zaman çocuklarımızın, gençlerimizin ve yardıma muhtaç olan her insanın yanında olduğu, inancımızın ve  sahip olduğumuz tarihi ve kültürel değerlerimizin de bunu gerektirdiği, “Çanakkale Ruhu” dediğimiz ve sahip olduğumuz ortak din, kültür, tarih vb. faktörler ile aynı ideallere yönelik birlikte hareket etme bilincinin gençlerimize ve çocuklarımıza aşılanması, bu amaçların yanında özellikle imam hatip ortaokulu ve lisesinde Arapça dil eğitimi alan öğrenciler ile Suriye ve Irak gibi ülkelerden sığınmacı olarak gelip Karabük’te yaşayan öğrenciler arasında etkinlikler vasıtasıyla dil öğrenme pratikleri yapılması ve gençlerde ve çocuklarda dil becerisi kazandırılması amaçlanmaktadır.

Bu amaçla gençlerin ve çocukların verimli zaman geçirebilecekleri, sosyal ve kültürel etkinlikler gerçekleştirebilecekleri, sohbet edip arkadaşlık, dostluk, kardeşlik duygularını pekiştirebilecekleri, birlikte çalışma ve hoşgörü ortamını yaşayabilecekleri, sosyal uyumun güçlendirilmesi, iletişimlerinin daha sağlıklı hale getirilmesi, özgüvenlerinin, duyarlılıklarının ve yaşadıkları topluma entegre olma ve aidiyet duygularının geliştirilmesi, farklı toplum, ırk ve kültürler arasındaki farklılıkların aslında kültürel zenginlik olduğu bilincinin oluşturulması için faaliyetler yapabilecekleri bir ortam hazırlanacaktır. Hazırlanan bu ortamda yatılı olarak kalacaklar. Öğrencilerimiz Karabük İmam Hatip Lisesinde üç  ayrı gruba ayrılarak eğitim ve kurs programı uygulanacaktır.

İlim Yayma Cemiyeti Karabük Şubesi tarafından, Karabük İl Müftülüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü (Halk Eğitim Merkezi) ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde hazırlanan programla gençlerimiz ve çocuklarımız kendilerine ve topluma değer katacaklardır.

Gençlerimiz, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda ürettiklerini ve dört haftalık süre içinde öğrendiklerini yapacakları bir programla velilerine sunma ve sergileme fırsatı da bulacaklardır.

 Projemizde hedef kitlesi olarak ortaokul ve lise düzeyindeki Karabük’te yaşayan halkımızın kız çocukları ile Afganistan, Irak ve Suriye’den Karabük’e misafir olarak gelen muhacir ailelerin ortaokul ve lise düzeyindeki kız çocuklarını kapsamaktadır.

Proje Karabük İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Göç İdaresi Müdürlüğü, İl Müftülüğü ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü ortaklığında gerçekleştirilecektir.

Yaz kampına katılan öğrencilerin tüm masrafları proje kaynaklarından karşılanacak velilerden her hangi bir ücret talebinde bulunulmayacaktır.

Gençlerimizi ve çocuklarımızı  milli manevi değerlere sahip, vatanını, milletini ve bayrağını seven, büyüğüne saygı gösterip küçüklerine sahip çıkabilen nesiller olarak yetiştire bilme adına  hazırlamış olduğumuz  ‘’Değerini Yaşat ki Değerin Artsın’’ projesinin Karabük’ümüze hayırlar getirmesini dilerim.

 

Fatma YILDIZ

Proje Koordinatörü 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.