Defterdar Koçaş’tan Çok Önemli Yapılandırma Açıklaması « Gaste Karabük

SON DAKİKA

Defterdar Koçaş’tan Çok Önemli Yapılandırma Açıklaması

Bu haber 09 Mayıs 2017 - 0:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İl Defterdarı Osman Koçaş yapılandırılan vergi borçlarını ödemeyen ve hakları sona eren mükelleflere 6736 sayılı kanuna eklenen geçici 2. Madde ile Mayıs ayı sonuna kadar son bir şans daha verildiğini söyledi.

İl Defterdarı Osman Koçaş yapılandırılan vergi borçlarını ödemeyen ve hakları sona eren mükelleflere 6736 sayılı kanuna eklenen geçici 2. Madde ile Mayıs ayı sonuna kadar son bir şans daha verildiğini söyledi.  Mecliste görüşülen yeni yapılandırma ile ilgili bir yasa tasarısı olduğunu hatırlatan İl Defterdarı Osman Koçaş;  “6136 sayılı yasadan yararlanarak borçlarını yapılandırmış mükelleflerimiz bu mecliste görüşülecek yasadan kesinlikle yararlanamayacaklar” dedi

Karabük İl Defterdarı Osman Koçaş, 19.08.2016 tarihinde yürürlüğe giren bazı kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin 6736 sayılı kanun ile ilgili olarak borçlu mükelleflere çok önemli uyarılarda bulundu.

Bazı kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin 6736 sayılı 19.08.2016 tarihinde yürürlüğe girdiğini ve bu yasa ile mükelleflere  büyük avantajlar getirildiğini ifade eden İl Defterdarı Osman Koçaş, bu avantajların da  Vatandaşların  kamuya olan borç yükünün azaltılması, Borçların taksitler halinde ödenebilmesi, Vergi ihtilaflarının sonlandırılması, devam eden vergi incelemeleri için Kanundan yararlanılabilmesi, Geçmiş yıl beyanlarının artırılması yoluyla vergi incelemesine muhatap olunmaması, daha önce unutulmuş, eksik beyan edilmiş vergiler için pişmanlık beyanı yapılabilmesi, İşletme kayıtlarının gerçek duruma uygun hale getirilmesi imkanları olduğunu söyledi.

Kanuna başvuru süresinin  25 Kasım 2016 tarihinde sona erdiğini hatırlatan İl Defterdarı Osman Koçaş; “Kanun hükümlerinden yararlanan vatandaşlarımıza, yapılandırılan tutarları peşin veya taksitler halinde ödeme imkanı verilmiştir.

Yapılandırılan tutarların peşin veya ilk taksit ödeme süreleri de 30 Kasım 2016 tarihinde sona ermiştir.

Bazı vatandaşlarımızın, Kasım 2016 ayında ödemelerini yapmamaları nedeniyle Kanundan yararlanma hakları sona ermiş, ancak Kanuna eklenen geçici 2. madde ile kendilerine son bir şans verilmiştir.

Yapılan düzenleme gereğince; Yapılandırması ihlal olan borçlular, ödemeleri gereken taksit tutarlarını, geç ödeme zammı ile birlikte 31 Mayıs 2017 tarihine kadar ödeyebilecektir. Böylece, Kanundan yeniden yararlanma imkânına kavuşmuş olacaklardır.

Ayrıca Kanun kapsamında peşin veya taksitli ödeme seçeneklerini tercih ederek yapılandırılan tutarları ödemeyen borçlular Mayıs 2017 ayı sonuna kadar ödemelerini peşin yaptıkları takdirde peşin ödeme indiriminden yararlanabileceklerdir.

6736 sayılı Kanun kapsamında 2017 yılının Ocak ayından itibaren ödenmesi gereken taksitlerin tamamının ödeme süreleri dörder ay uzatılmıştır. Buna göre, Ocak ayında ödenmesi gereken taksitler Mayıs ayında, Şubat ayında ödenecek taksitler Haziran ayında ödenecektir. Diğer taksitler de aynı şekilde ödeme sürelerinin son günlerinden itibaren dörder ay uzamış bulunmaktadır.

6736 sayılı Kanunun getirdiği önemli şartlardan biri de taksit ödeme süresince tahakkuk eden vergilerin gününde ödenmesidir. Cari dönem ödeme şartını ihlal edenlere de hak verilmiş ve bu mükellefler cari dönem yükümlülüklerini Mayıs 2017 sonuna kadar yerine getirerek ya da çok zor durumda olmaları nedeniyle bu yükümlülüklerini yerine getiremediklerini tecil başvuruları ile belirterek Kanundan yararlanmaya devam edeceklerdir.

6736 sayılı Kanunun getirdiği imkânlardan yararlanmaya devam edilmesi için Mayıs 2017 ayında yapılması gereken ödemeler büyük önem taşımaktadır.

Zira, 6736 sayılı Kanundan yararlanabilmek için getirilmiş olan önemli şartlardan biri de ilk iki taksitin süresinde ödenmesidir.

Kanun hükümlerine göre borçlarını yapılandıran mükelleflerimizin, peşin veya ilk iki taksit ödemelerini her hal ve takdirde 31 Mayıs 2017 tarihi bitimine kadar yapmaları gerekmektedir.

Kanun kapsamında ilk taksitlerini Kasım 2016 ayında ödeyen mükelleflerimiz de ikinci taksit ödemelerini 31 Mayıs 2017 tarihi bitimine kadar yapacaklardır.

İlk taksitlerini süresinde ödemeyen mükelleflerimiz ise ilk taksitle birlikte ikinci taksitlerini Mayıs 2017 ayında ödemedikleri takdirde Kanundan yararlanma hakkını kaybedeceklerdir.

Özellikle birikmiş borçların ödenmesine büyük kolaylık sağlayan 6736 sayılı Kanundan yararlanmak için tanınmış olan bu son şansın kaçırılmaması gerekir.

Konu hakkında Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresinden, vergi dairelerinden, ve 444 0 189 Vergi İletişim Merkezi (VİMER)’den bilgi alınabilecektir” dedi.

MECLİSTE GÖRÜŞÜLEN YENİ YASA 6736 SAYILI KANUNDAN YARARLANANLARI KAPSAMIYOR

Mecliste görüşülen yeni yapılandırma ile ilgili bir yasa tasarısı olduğunu hatırlatan İl Defterdarı Osman Koçaş; “Mükelleflerimiz yeniden bir yapılandırma yasası çıkıyor duygusuna kapılıyorlar. Bu yeniden çıkacak yapılandırma yasasıyla bu yasa arasında hiçbir bağlılık, paralellilik yoktur. Yani 6136 sayılı yasadan yararlanarak borçlarını yapılandırmış mükelleflerimiz bu mecliste görüşülecek yasadan kesinlikle yararlanamayacaklar. Bu mecliste görüşülen yasa yapılandırma için hiç başvurmamış olanlar için olacak” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.