CHP Milletvekilleri STK’ları Dinledi « Gaste Karabük

SON DAKİKA

CHP Milletvekilleri STK’ları Dinledi

Bu haber 10 Aralık 2016 - 17:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP’nin Karabük’ten Sorumlu üç Milletvekili Karabük’e gelerek, Karabük’te Muhtarlarla, Safranbolu’da ise Sivil Toplu Kuruluşları ile bir araya geldiler. Muhtarlar, CHP’li Vekillere MARZİNC’i şikayet ederek, Karabük’e Devlet Hastanesi yapılması konusunda destek istediler

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Karabük İlinden sorumlu Milletvekilleri Cuma günü Karabük’e gelerek bir dizi ziyaretler gerçekleştirdiler, Cumartesi günü de Karabük’te Merkez Mahalle Muhtarlarını dinlediler, Safranbolu’da ise Sivil Toplum Kuruluşları ile bir araya geldiler.

Safranbolu’daki toplantı öncesi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyon Milletvekili Av. Burcu Köksal, Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, İl Başkanı Av. Erdoğan Dinçel ve parti yöneticileri Karabük Muhtarlar Derneğini ziyaret ederek muhtarların sorunlarını dinlediler.

CHP heyetinin Muhtarlar Derneğini ziyaretinde Dernek  Başkanı İbrahim Harmanbaşı ve mahalle muhtarları hazır bulundu.

Dernek lokalinde gerçekleşen ziyarette ilk konuşan Karabük Muhtarlar Derneği Başkanı İbrahim Harmanbaşı, oldu. Harmanbaşı, özellikle muhtarların özlük hakları konusunda sıkıntıların devam ettiğini ifade ederek, “Öncelikle yaptığınız ziyaretten dolayı sizlere teşekkür ediyoruz.Cumhuriyet Halk Partisi yetkililerinden muhtarlarımızın özlük hakları konusunda daha önce desteğini gördük.Şu anda muhtarlarımız sorunları devam ediyor ve biz muhalefet partisi olarak yine sizlerin desteğini bekliyoruz. Ayrıca Karabük’ün belli başlı sıkıntıları var.Özellikle göçmen vatandaşlarımız konusunda çok sıkıntılar çekiyoruz.Mahallerimize gönderilen göçmenler için zaman zaman çaresizlik içinde mücadele etmeye çalışıyoruz.Son günlerde yeni göçmen vatandaşlarımız geldi ancak biz bu kış şartlarında kendilerine gerekli yardımı yapamıyoruz” dedi.

Harmanbaşı’ndan sonra söz alan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ise,”Ülke çok zor günlerden geçiyor.Şimdi yığınla biriken sorunların yanı sıra başkanlık konuşuluyor.Sizlere soruyorum her gün şehit haberleriyle yanan bu memlekette bu sorun başkanlığın gelmesiyle mi çözülecek.Ekonomi duvara dayandı.Memleket yangın yerine döndü.Dolar aldı başını gidiyor.Doğalgaz ve elektriğe en fazla zam gelen ülkelerin başında geliyoruz.İç ve dış borç korkunç derecede çoğaldı.Tüm bunlar başkanlık gelince mi bitecek.Onun için vatandaşlarımız bu başkanlık macerasını bir kez daha düşünmeli.Bu ülke parlamenter sistemle yönetiliyor ve biz ancak parlamenter sistemimizi daha çok geliştirebiliriz.Bunun dışında bir sistem bu ülkeyi felakete götürür.Herkes aklını başına almalı.Cumhuriyet rejimi bizim en iyi yönetilme şeklimizdir” dedi.

Milletvekili Akar’ın konuşmasının ardından söz alan bazı muhtarlar ise, Türkiye’nin her İlinde Eğitim Araştırma Hastanelerinin yanı sıra Devlet Hastanesi olduğunu ve Karabük’te de vatandaşların Devlet Hastanesi istediklerini ifade ederek, “Karabük’ün en önemli sorunlarının başında hastane sorunu var. Şimdi ek bina yapılacağı söyleniyor. Ancak bu da vatandaşlarımızın sorununu çözmeyecek. Arada fiyat faklılıkları var. Burası emekli kenti. İnsanlar karınlarını zor doyuruyor. Bu yüzden de İnsanlarımız sağlıklı hizmet alamıyorlar. Burada bulunan tüm muhtarlarımızdan mahalle halkının isteği bu yönde ve bu konuda sizden destek istiyoruz” ifadelerinde bulundular.

Diğer yandan, Organize Sanayi bölgesinde faaliyet gösteren MARZİNC sanayi tesisinden de şikayet eden muhtarlar, bu tesisin Karabük ve yöresine büyük zararlar verdiğini ve kurulduğundan itibaren hastalıkların bitmediğine ve bu tesisin her türlü zararlı bir tesis olduğuna dikkat çektiler.

Muhtarların sorunlarını dinledikten sonra konuşan CHP Milletvekilleri ise, “Karabük ziyaretimizde birçok kurum ve kuruluş ziyareti gerçekleştirdik.Genelde sorunlar aynı.Bizler sizlerin sorunlarını dinlemek çözüm üretmek üzere buraya geldik.Şimdi Dernek olarak sizlerden de bir rapor istiyoruz.Hiç birinizin kuşkusu olmasın ki sizin bu sorunlarınızı meclis gündemine getireceğiz. Çözümü noktasında elimizden geleni yapacağız. MARZİNC konusunu ayrıca araştıracağız. Ancak bizimde sizden isteğimiz Cumhuriyet kenti ve Cumhuriyet Halk Partisinin kurduğu Karabük’te Milletvekili vermeniz. Unutmayın ki muhalefet milletvekili olmayınca sorunlar çözülmüyor. Siz bize milletvekili verin biz iktidar olalım ve sorunlarını top yekun çözelim” dediler.

SAFRANBOLU’’DA STK’LARLA TOPLANTI

CHP Milletvekilleri Karabük Merkez Mahalle Muhtarlarını ziyaretin ardından  Ünsal Tülbentçi Öğretmenevinde Sivil Toplum Kuruluşları ile bir araya geldiler.

Düzenlenen toplantıya; CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve partili katıldı. Açılışta konuşan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Türkiye’nin çeşitli illerinde milletvekilleri olmadığını belirtti.

Akar, “Bizim olmadığı gibi diğer muhalefet partililerinde yok. Eğer bir kentte bütün milletvekillerinin bir siyasi partiye ait olduğu zaman oradaki problemler çok fazla TBMM’ye taşınmıyor. O kentin problemlerin çözülme noktasında çok gayret sarf edilmediğini gördük. Bu sadece Karabük’te değil, muhalefet partisinin milletvekilleri olmayan illerde de böyle oluyor. Bu nedenle Genel Merkezimizin almış olduğu kararla Türkiye’de Cumhuriyet Halk Partisi’nin milletvekili olmadığı kentlerde heyetler halinde ziyarette bulunuyoruz. Orada örgütümüzle bir görüşme yapıyoruz daha sonra da örgütümüzün planları doğrultusunda ziyaretlerimizi gerçekleştiriyoruz. Hem Türkiye’nin problemlerini anlatıyoruz hem de bizden talep ettiklerini dinliyoruz.” dedi. Karabük’ün bir cumhuriyet kenti olduğunu vurgulayan Akar, şöyle konuştu: “Cumhuriyetle birlikte kurulmuş 1937’de demir çelik fabrikasının temeli atılarak, o kıt kaynaklarla Kurutuluş Savaşı’ndan, Dünya Savaşı’ndan, Balkan Savaşı’ndan çıkmış, elde avuçta bir şey olmadığı dönemlerde başarılan ekonomik hamleyle Karabük’te ki demir çelik fabrikasının temeli atılmış. Karabük bununla beraber büyümeye başlamış. 5 Nisan kararları gelmiş, Karabük Demir Çelik Fabrikalarının kapatılma kararı alınmış, o dönemin sosyal demokrat partisi çıkmış, buna engel olmuş. Bununla da bitmemiş, demir çelik fabrikası sıkıntıya düşmüş, rahmetli Bülent Ecevit, el atmış ve Karabük Demir Çelik Fabrikasının yaşamasını sağlamış. O günlerde 17-20 bin işçiyle başlamış bugün 4 bin işçiler civarına gelmiş. Bunu sadece Atatürk ve arkadaşları sadece Karabük’te yapmamışlar, çayın yetiştiği yerde çay fabrikaları kurmuşlar, şeker pancarı üretildiği yerde şeker fabrikaları kurmuşlar, pamuğun üretildiği yerde tekstili, hayvancılığın olduğu yerde et balık kurumlarını kurmuşlar, demir ağlarla örmüşler, satılan yabancılara ait olan limanları, devlet demiryollarını özelleştirmişler üstüne bir 10 tane daha koymuşlar. Bunları yaparken bir lira dış borç almamışlar.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.