ÇAKIR; “KARABÜK ADETA CEZALANDIRILMIŞTIR!” « Gaste Karabük

SON DAKİKA

ÇAKIR; “KARABÜK ADETA CEZALANDIRILMIŞTIR!”

Bu haber 21 Eylül 2020 - 12:53 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP Karabük İl Başkanı Abdullah Çakır yazılı basın açıklamasında “Karabük adeta cezalandırılmıştır” dedi.

“Teşvik sisteminde, uzun süredir talep edilen ilçe bazında sınıflama ve teşviklerin ilçe bazında tasarlanması taleplerine yönelik gerçekleşen çalışma sonucunda Karabük için dağ fare doğurmuştur” diyen CHP İl Başkanı Çakır açıklamasını şöyle sürdürdü.
“Resmi Gazete’nin 21 Ağustos günlü sayısında yayımlanan “Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar”da değişiklik yapan Cumhurbaşkanı Kararıyla, kendi bölgesindeki teşviklerin bir alt bölgesindeki teşviklerden yararlanacak ilçeler belli olurken daha önce Bakanlar Kurulu kararı ile 3.bölge teşvik kapsamında ki Karabük ili son Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile 2.Bölgeye çekilerek adeta yine cezalandırılmıştır” ifadelerini kullandı

Yıllarca, Esnaf odalarının, Ticaret Sanayi odalarının yatırımcıların Karabük’e daha rahat gelebilmesi adına Karabük’ün bir an önce bölgesel teşvik kapsamına alınıp en azından komşu İllerde ki oranlar nispetinde, (Bartın, Kastamonu, Çankırı, vb İllerinin bulunduğu) 4.ve 5. Bölge teşvik sisteminden yararlanılması için uzun çyapılmıştıçalışmadığını ifade eden Çakır; “Sonuç, son Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile 1.1.2021 tarihinde yürürlüğe girecek olan karar değişikliğine göre Karabük İli 3.Bölge teşvik kapsamından, 2.bölge kapsamına alınması ile sanki cezalandırılmıştır..
Aynı kararnamede komşu bir çok ilimiz 4.,5. Bölge teşvik kapsamında yer alırken, belirlenen ilçeleri 6.bölge teşvik kapsamından bile yararlanacaktır.
Neden Karabük 3.Bölgeden 2.bölgeye çekiliyor ve neden ekonomik durumları bizim İlimizden de iyi olan komşu iller daha üst bölge teşvik kapsamına alınıyor? Bilimsel, ekonomik bir açıklaması varsa bizlerde bilelim.
Değerli Karabüklüler, Bu şu demektir;
“Karabük ve Safranbolu’ya bundan sonra yatırımcı gelmez.”
Yatırımların gelmemesi neticesinde, İşsizliğin daha çok artması demektir, İlimiz de ki gençlerin, işsizlerin iş alanlarına göç etmesi demektir, ekonomik olarak gelişemeyeceğimizin işareti demektir.
Şimdi CHP Karabük Teşkilatları olarak seslenmek istiyoruz,
Tüm STK larının bu konuda görüşlerini dile getirmesi gerekmektedir. Lütfen bu konuda tepkilerinizi dillendirin.. “Haksızlık adına susan dilsiz şeytandır” desturuna inanıyorsanız konuşun, Karabük halkının ekonomik-siyasi geleceğini düşünüyorsanız konuşun.
Eğer, bu yasa 1.1.2021 tarihinde yürürlüğe girerse,
Sorumlusu bugün bu yasanın 3 aylık dilim içinde düzelmesi için harekete geçmeyenlerin vebalindedir.
Karabük’ün küçülmesi başlar, yatırımcı haklı olarak teşvik imkanları daha uygun illere kayar ve Karabük’ün göç vermesi kaçınılmaz olur.
Şu an, bugün, ivedi olarak , Karabük’ün STK ları bu konuda gündem yaratmalı, konuşmalı, Karabük Milletvekilleri, Belediye Başkanları, Siyasi parti İl Başkanlıkları, Sendikalar ve Karabük basınımız konu hakkında ortak çalışma yapılması için ne gerekiyorsa adımları atmalı, yarın için birlik olunmalıdır.
Saygıdeğer Karabük Halkımız, Biz CHP’si olarak İl Başkanlığımız, Milletvekilimiz, Belediye Başkanımız, tüm örgütümüz olarak konunun takipçisi olacağız ve yaşanan gelişmeleri sizlerle paylaşacağız.
Karabük Küçültülemez” ifadeleri ile durumun vehametini ortaya koydu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.