Başkan Köse İki Önemli Projeyi Açıkladı - Gaste KarabükGaste Karabük

SON DAKİKA

Başkan Köse İki Önemli Projeyi Açıkladı

Bu haber 20 Nisan 2022 - 18:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, enerji verimliliğinin sağlanmasını, su tüketim bilincinin oluşmasını, çevreye zararlı maddelerin tüketiminin ve atık miktarlarının azaltılmasını ve yenilenebilir enerji kullanımının teşviki ile Safranbolu destinasyonunda uygulanmak üzere belirlenmiş yol gösterici ve uyulması zorunlu kriterlerden oluşan Mor Bayrak Projesini, gerçekleştirilen basın toplantısında kamuoyu ile paylaştı.
Başkan Köse’ye toplantıda Esnaf Odası Başkanı Muammer Dumaner, Karabük Üniversitesi Turizm Rehberliği Bölümü Bölüm Başkanı Doç. Dr. Taşkın Deniz, Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Şebnem Urgancıoğlu Ergüder, Kültür ve Turizm Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Gürsel, Fotoğraf Sanatçısı Cemil Belder ile TSO’yu temsilen Yasin Dikmen eşlik etti.
Başkan Köse konuşmasına, “Safranbolu Belediyesi öncülüğünde Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte oluşturduğumuz iki projeyi açıklayacağız. Projelerimizin Safranbolu için çok önemli olduğunu düşündüğüm için kamuoyunun da duymasını istedim.” sözleriyle başladı.
Proje ile ilgili bir denetim komisyonu oluşturulduğunu söyleyen Köse, şöyle devam etti: “Mor Bayrak Projesini, Safranbolu’da her şey el yordamı ve denetimsiz şekilde üzücü bir noktaya geldiği için artık belli kurallar çerçevesinde daha nitelikli hizmet verilebilmesini sağlamayabilmek adına düzenledik.
Bunu, iki yıldır her platformda söylüyorduk. Esnafımız ile de görüştük, projeyi anlattık. Mor Bayrak ile ilgili kriterler belirendi. Safranbolu’da yapılan işin ya da işletmenin daha kaliteli olmasını sağlayacak kriterler oluşturuldu. Bu kriterlere uyan işletmeler Safranbolu Belediyesine kriterleri yerine getirdim, ben daha nitelikli ve kaliteli hizmet veriyorum, çalıştırdığım personelin de bu doğrultuda eğitimlerini sağladım dediğinde biz ona bir Mor Bayrak Sertifikası vereceğiz.”
Mor Bayrak Sertifikasının, esnafa kazandıracağı önceliklerden de söz eden Başkan Köse, “Onlar, mutlaka Safranbolu turizmine katkı sağlamış olacaklar. Bununla birlikte, esnafımıza Belediye web sayfasında ve kent rehberi uygulamasında ücretsiz yer vereceğiz. Belediye yayınlarında bir yıl boyunca reklam hakkına sahip olacaklar. Şehrimizin coğrafi, tarihi sosyo-kültürel özelliklerini içeren ve hem yerel hem de ulusal dağıtım yapılacak olan seyahat eki belgesinde yer alarak görünürlükleri artacak. Sosyal medya uzmanları ile yapılacak önemli turizm faaliyetlerinde yer alacaklar. Şehrimizde düzenlenen festival ve etkinliklerde öncelikle tercih edilecekler. Oluşturulacak olan Mor Bayrak Haritasında bu tesis ve işletmelerimiz işaretlenecek, tanıtım ajansları, turizm acenteleri ve belediyelerle görüşülerek işletmeler ve süreç hakkında tanıtım ve bilgilendirme toplantıları yapılacak. Şehrimize ait yapılacak tanıtım mekan çekimlerinde bu işletmelerin tabela görselleri yayınlanacak, Yapımcı ve Yönetmen Kürşat Kızbaz’ın çekeceği ve THY’de yayınlanacak kısa filmlerde ve İstanbul İDO TV’lerde bu işletmelerin görünürlüğü sağlanacak. Bu işletmelere QR kod verilerek, gelen misafirlerin kodu okutarak bu işletmeler hakkında bilgilere erişmesi sağlanacak. Bu işletmelere hizmet kalitesinin ve işletme karlılığını artırmak için ücretsiz eğitimler verilecek. Diğer turistik bölgelere ücretsiz geziler düzenlenecek.

Bayrak teslim töreni ise Safranbolu Belediye Başkanı tarafından özel bir törenle, teşvik amacı ile dönemin şartları doğrultusunda festival ya da turizm haftası olabilir, basın mensuplarının katılımı ile yapılacak.” ifadelerini kullandı.
Mor Bayrak Projesi ile Safranbolu turizminin çok daha iyi noktalara gelmesini hedeflediklerini belirten Başkan Köse, “Denetim komisyonu tarafından değerlendirildikten sonra verilecek olan Mor Bayrak, o işletmenin prestiji olacak, işletme sahibine oldukça önemli avantajlar sağlayacak.” dedi.
“Safranbolu Belediyesi Sosyal Ağlardaki Yerini Alacak”
Açıkladığı diğer proje ile Safranbolu Belediyesinin, Dünyadaki milyonlarca gezi rotasını içinde bulunduran sosyal ağlardaki yerini alacağına dikkat çeken Başkan Köse, “Hazırladığımız dijital rehber sistemi ile Safranbolu’yu ziyaret eden misafirlerimiz tek başına, kimseye danışmadan Tarihi Çarşı bölgesini bilmeseler bile istedikleri doğrultuda doğa yürüyüşü, kültür gezisi ya da foto safari etkinliklerini gerçekleştirebilecekler. Rota sistemi ile ülkemizdeki pek çok turistik bölgeye göre öncü bir girişimde bulunduğumuzu çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Seyahat eden turistler için gezi rotaları son zamanlarda oldukça popüler hale gelmişti. Yapılan araştırmalar bu sistemin çok fazla kullanıldığını da göstermektedir.
Turizmdeki beklenti ve istekleri araştıran Belediyemiz, dijital gelişmeleri yakından takip ediyor ve hazırladığımız bu sistemle misafirlerimizin turistik değerlerimizden etkili şekilde faydalanacağını düşünüyorum. Hazırlanan yürüyüş rotalarından bir kaçını verecek olursak: Tarihi Çarşıda Güne Merhaba Yürüyüşü, Safranbolu Müzeleri Gezisi, Tarihi Çarşı Foto Safari Gezisi, Tarihi Çarşıda Görmeden Geri Dönülmeyecek Yerler Gezisi, Tarihi Çarşı Akçasu Gezisi; Şehir Merkezi, Kıranköy, Tabakhane, Tarihi Çarşı Gezisi. Gelen misafirlerimiz, bu farklı rotaları cep telefonlarından tercih ederek, gezme imkanına sahip olacaklar.” diye konuştu. Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, son olarak projelerde emeği olan herkese teşekkür etti.
Proje ile ilgili kısa bir açıklama yapan Cemil Belder ise, fikrin Belediye Başkanı Elif Köse’den çıktığını, kendisinin ise projeyi dijital ve gelişen dünyada en uygulanabilir ve en düşük maliyetle ve en fazla fayda sağlayabilecek bir çalışmaya dönüştürdüğünü aktardı. “Projenin en güzel yanı ise oluşturulan bu rotaları bölgenin önemli araştırmacı, yazar gibi değerli büyüklerinden yararlanarak ortaya çıkması idi. Safranbolu’muza ve tanıtımına büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.