BAŞKAN AKSOY’DAN MİNİBÜS AÇIKLAMASI « Gaste Karabük

SON DAKİKA

BAŞKAN AKSOY’DAN MİNİBÜS AÇIKLAMASI

Bu haber 13 Kasım 2015 - 21:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Safranbolu Belediyesi Meclis odasında gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy; “ Safranbolu’nun seçimle iş başına gelmiş, bütün Sivil Toplum Kuruluşlarının Yöneticileri ve Belediye Başkanı olarak son günlerde yaşanılan Karabük’teki minibüs toplu taşıma hizmetleriyle ilgili alınan karara dair fikirlerimizi hep beraber paylaşmak üzere bir aradayız” dedi.

Safranbolu Karabük minibüs güzergâhında, Karabük Belediye Meclisi tarafından alınana bir kararla Safranbolu minibüslerinin şehir içerisindeki güzergâhlarının değiştirilmesi ve şehir içerisine alınmaması ile ilgili sorunun özellikle vatandaşları rahatsız etmesi ve tepkilerin büyümesi sonucunda Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Sami Acar, Safranbolu Minibüsçüler Kooperatifi Başkanı Birol Sarıvaz, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Muammer Dumaer, Emekliler Cemiyeti Başkanı Saim Tiryaki, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Deniz, Safranbolu Muhtarlar Derneği Şahin Yavuz ve Ragıp Tunç ortak bir basın açıklaması yaptılar.

Safranbolu Belediyesi Meclis odasında gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy; “ Safranbolu’nun seçimle iş başına gelmiş, bütün Sivil Toplum Kuruluşlarının Yöneticileri ve Belediye Başkanı olarak son günlerde yaşanılan Karabük’teki minibüs toplu taşıma hizmetleriyle ilgili alınan karara dair fikirlerimizi hep beraber paylaşmak üzere bir aradayız” dedi.

Konuşmasına Safranbolu ve Karabük’ün birlikteliklerine dair işbirlikleri, fırsat birlikleri gelişme birlikleri adeta bir bütünün iki parçası şeklindeki Allah’ın birlikte oluşturduğu kent olduğuna dair vurguyu yapmaya gerek olmadığını düşünüyorum şeklinde başlayan Aksoy, Safranbolu’muzun iyiliği Karabük’ümüzün de iyiliği anlamına Karabük’ümüzün bir sıkıntısı da Safranbolu’muzun sıkıntısı anlamına geleceğini özellikle ifade etmek istiyorum. Bu iki şehrin işbirliği halinde olması, fikir birliği halinde olması, bir birleriyle diyalog halinde ortak projeler geliştirmesi her iki şehre de her zaman fayda sağlamıştır fayda sağlayama da devam edecektir. Geçmişte yaşanılan acı tecrübeler her iki şehirde de maalesef huzursuzluğa, her iki şehrin insanlarının birbirlerine olan sevgisinin yıpranmasına sebebiyet vermiştir. Biz Safranbolu’yu da Karabük’ü de bir bütün olarak gördüğümüzü ve bir konuyu gündeme getirirken her iki şehri düşünerek gündeme getirmemiz gerektiğini açıkça ifade etmek istiyoruz. Bazı kararlar alınabilir alınacak olan kararlar insanların her zaman menfaatine uygun olacak diye bir kural yok” dedi.

Başkan Aksoy şöyle devam etti; “ Toplumun genelin çıkarları bazen kararlar alınmasına alt yapı niteliği oluşturabilir. Ancak Son dönemde Karabük’te ki trafik sıkıntısını yoğunlunu çözmek amacıyla Karabük belediyesi encümenin almış olduğu karar Bu iyi niyet ilişiklerini zedeler nitelikte olmuştur. Hele hele bir genel seçim sonrasında hemen akabinde yapılıyor olması da insanlarımızın akıllarına farklı konuların gelmesine, düşüncelerinin içinde olmasa bile böyle bir neticeyle yapıldığına yönelik istifhamlar oluşmasına sebebiyet vermektedir. Biz bu ilişkilerin iyi niyet çerçevesinde yürütülmesi taraftarı olduk. Kaldı ki Karabük Belediyemizin Safranbolu Belediyemizden örneğin Beşbinevler’deki üst geçit ile ilgili hiç istisnasız, hiç bir şey düşünmeden derhal en hızlı şekilde belediye meclisinde evet dedik. Bu evet imiz üzerine de belediye başkanımızın seçim vaatleri içerisinde bulunan projesinin yürümesine, imkân teşkil ettirdik Yine bunun dışında pek çok hususu birliktelikle anlaşmalarla çözdük. Örneğin Safranbolu Belediye Başkanı olmazdan önce yine Rafet Vergili Beyinde Karabük Belediye Başkanı olmazdan önce başlayan yine benzeri bir toplu ulaşım sıkıntısını da 10.03.2010 tarihinde her iki belediye başkanımızı da imzasıyla çözüğümüz protokoldeki gibi konuları gündeme aldık masanın üzerine yatırdık ve çözdük. Bu protokole dayanarak da 2010 yılının 24 Haziran tarihinde alınan bir İl Trafik Komisyonu kararıyla da bizim bu anlaşmamız resmi belge haline getirilmişti ve buradaki İl Trafik Komisyonu kararıyla da şuandaki sistem bu karara dayanarak yürümektedir.

Karabük Belediye encümenin almış olduğu bu kararın müzakereler yoluyla iş birliği tutanağında olduğu gibi çözüleceğine inandığını belirten Aksoy; “ Bir yanlış yapılmışsa bu yanlıştan bir an önce dönülmesi gerektiğini ifade etmek istiyorum. Bu yanlıştan dönmenin de bir erdem olduğunu ifade etmek istiyorum. Çünkü yapılan işlem mevzuatımıza uygun değildirdir. Trafik komisyonu kararlarına uygun değildir. Trafik Komisyonu kararlarının aksine bir karar alınıştır. Bu karardan da dönülmesinin de yerinde olduğunu düşünüyorum. Safranbolu’da yaşayan insanların tamamını temsil eden sivil toplum örgütleri beraberiz. Ortak kararımızdır bunu açıklamak ve Karabük Belediyemizi almış olduğu bu karardan dönerek hukuk nezdinde ki doğru işleri yapmaya davet etmek istiyorum. Kamu hukuku anlamında buraya çıkmadan önce ciddi bir takım araştırmalar yapmadan bunları konuşmam. İki şehir arasındaki toplu taşıma faaliyetlerinin karar merci İl Trafik Komisyonudur. İl Trafik Komisyonunun kararı da, elimizdeki karar da 24 Haziran 2010 tarihli karardır. Bu kararda yürürlüktedir. Bu kararın değiştirilmesi usulde yine İl trafik Komisyonundan geçer. Belediye encümeninin belediye kanunundan kaynaklanan trafiği düzenleme yetkisi kendi ili içerisindeki toplu taşıma faaliyetlerini ilgilendirir. Bir şehirden başka bir şehre bir belediyeden başka bir belediyeyi ilgilendiren karar İl Trafik Komisyonu kararları çerçevesinde gerçekleşir. Bizim elimizdeki İl Trafik Komisyonu kararında da 3. maddesinde ‘Safranbolu-Karabük hattında faaliyette bulunan hatlı minibüslerin güzergâhların değişiklik yapılarak Karabük il merkezlerine girişlerin Albay Karaoğlanoğlu Caddesi, PTT kavşağı, Güven Kavşağı, Fevzi Çakmak caddesi, Karabük Devlet Hastanesi, Sümer caddesi, Menderes caddesini takiben Kemal Güneş Caddesi dolmuş duraklarına intikal etmesi” gibi bir güzergâh çizilmiş. Bu güzergâh yalnızca İl Trafik Komisyonu kararınca değiştirilebilir. Verilen karar budur bu kararın aksine alınacak bir karar hukuk nezdinde doğru bir karar değildir. Yapılan bu işlemde hukuk nezdinde doğru bir işlem değildir. Bunu müzakere ederek Karabük Belediye başkanımızla burada bulunan sivil toplum örgütleri hep beraber gidip çözebileceğimizi düşünüyorum. Bu yanlış yönden de bir an önce dönüleceğini de düşünüyorum. Meseleyi çok dallandırıp budaklandırma taraftarı değilim ama müzakere edip bu meseleyi çözüme kavuşturacağımızı düşünüyorum” dedi.

Aksoy konuşmasının sonunda , “Karabük Belediye başkanın şahsi meseleleri ile kurumsal meselelerini karıştıracağını zannetmiyorum. Bu bir kurumsal meseledir, öteki şahsi meseledir. Şahsi meselelerin çözüm yolu kurumsal uygulamalarla cereyan ettirilemez. Rafet beyinde böyle fikir içerisinde olduğunu zannetmiyorum” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.