BAŞARI SIRALAMASI ELİMİZE GELMEDİ « Gaste Karabük

SON DAKİKA

BAŞARI SIRALAMASI ELİMİZE GELMEDİ

Bu haber 31 Mart 2016 - 14:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İl Milli Eğitim Müdürü Ali Köse, 2016 yılı YGS sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra Sosyal Medyada paylaşılan Ankara’nın birinci, Karabük’ün ikinci sırada şeklinde ki sıralamanın 2013 yılına ait olduğunu söyledi.

Köse “ Sıralama elimizde mevcut değil, ama puan artışımız var”

            Karabük İl Milli Eğitim Müdürü Ali Köse 2016 yılı Yükseköğretim geçiş sınav (YGS) sonuçlarının açıklanmasına rağmen illere göre başarı sıralamasının ellerinde mevcut olmadığını söyledi. Köse, geçen yıllara göre Karabük genelinde puan artışının mevcut olduğunu belirtti.

            Bugün bir basın toplantısı yapan İl Milli Eğitim Müdürü Ali Köse YGS sonuçlarının açıklanmasından sonra sosyal medya da Karabük’ün başarı sıralamasında ikinci sırada olup olmadığı konusu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Köse, sosyal medyaya paylaşılan başarı sıralamasının 2013 yılına ait olduğunu söyledi.

2 BİN 901 ÖĞRENCİ KATILDI

Karabük Milli Eğitim Müdürü Ali Köse, Yükseköğretime Geçiş Sınavına (YGS) 32 resmi, 4 özel olmak üzere il genelinde 36 orta dereceli okuldan 2 bin 901 öğrencinin katıldığını söyledi. Sınav sonucunun henüz Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kendilerine ulaşmadığını ifade eden Köse, “Biz her orta dereceli okulumuzdan öğrenci puan listelerini isteyip burada bir değerlendirme çalışmasına tabii tuttuk. Daha önce 2012 yılından beri ki bu yıla kadar 4 ayrı yılın sınav analizleri elimizde mevcut. 2013 yılından bugüne kadar gerek sayısal puan, gerek sözel puan, gerek ise eşit ağırlık puan türünde bu yıl ki başarıyı Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) gerçekleştirdiğimizi tespit ettik. Yapmış olduğumuz bu ön çalışmayla okul müdürlüklerimizden almış olduğumuz öğrenci listeleri üzerinden bu çalışmayı yaptık. Bu değerlendirmeye göre 2016 YGS Sınavında 2013 yılına göre 6 puan, 2015 yılına göre 22 puan arttırmışız puanımızı. Sözel puan türünde 2013 yılına göre 4 puan, 2016-2015 yılına göre 21 puan arttırmışız. Yine eşit ağırlıklı puanda da 2013 yılına göre 8 puan, 2015 yılına göre 26 puan arttırmış bulunmaktayız. Gerek Üniversite Seçme Yerleştirme Merkezi, gerek ise Bakanlığımız 2013 yılından beri İller sıralaması diye yayınlanmıyor. Yayınlamadığı için biz bu değerlendirme ile il genelinde şu sıradayız, bu sıradayız şeklinde bir değerlendirme yapmamız mümkün değil.” Dedi

O SIRALAMA 2013 YILINA AİT

 Sosyal medyada Karabük’ün YGS’de 2. sırada olduğu yönünde yapılan paylaşımlarla ilgili de açıklamada bulunan Köse,: “Sosyal medyada paylaşılan bu konuyla ilgili sosyal medyada paylaşılan 2013 yılında ÖSYM’nin yayınlamış olduğu iller sırasıdır. Birinci Ankara, ikinci Karabük şeklinde devam eden liste, biz bunu bize arayıp soranlara ifade ettik. Bu kesinlikle bu yılın değerlendirmesi değildir. Bu yılla ilgili herhangi bir iller sıralaması elimizde mevcut değil.” “Öğretmenlerimiz motive edildi.” Başarının çok yönlü olduğunu anlatan Köse, “Bu işin odağında hem okullarımızın, öğretmenlerimizin, ailelerin, anne-babaların payı var. Artı bu yılın özellikle başarısında okul destekleme ve yetiştirme kurslarımızın da yeterli payı olduğunu düşünüyoruz. Öğretmenlerimiz çok fedakar bir şekilde en disiplinli, en verimli hazırlıklarla bu kurslara büyük bir enerji harcadılar. Kurslarımız gayet verimli bir şekilde gerçekleşti. Kurslarımızda EBA’dan yararlanılıyor. Her türlü imkan seferber edildi. Valiliğimizin sürekli kursları ziyaret edildi, öğretmenlerimiz motive edildi. Kanaatim o ki, bu destekleme yetiştirme kurslarının da bunda payı vardır.” ifadelerine yer verdi. “Günümüz ile kendimizi mukayese ediyoruz.” Artık öğrencilerin dershaneye gitmediğini belirten Köse, şunları kaydetti: “Öğrencilerimizin tamamı sınava girecek diyebiliriz. Bu alt sınıflara doğru yüzde 75 veya yüzde 50’lere kadar düşüyor. Biz TEOG’da kursları 5. sınıftan itibaren başlatıyoruz. Bu üst sınıflardan 8. sınıflarda 11-12. sınıflarda bu oran daha da yükseliyor. Biz Milli Eğitim Müdürlüğü olarak günümüz ile kendimizi mukayese ediyoruz. Bir yıl öncesine 5 yıl öncesine göre kendimizi değerlendirmeye çalışıyoruz. Biz hiçbir ili emsal olarak alma durumunda değiliz. Kaldı ki her şey TEOG veya YGS sınavı değildir. Biz asıl gururlanmak istediğimiz çocukları sosyal, kültürel etkinliklerde de derecelere yetmesi üstün başarılara da imza atması biz bununla da övünmek istiyoruz. Bu bunu Akademik başarıyı çok fazla kullanmak istemiyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.