Arslan “Derneklerin temayül yoklamasına çağrılmasını etik bulmadım” « Gaste Karabük

SON DAKİKA

Arslan “Derneklerin temayül yoklamasına çağrılmasını etik bulmadım”

Bu haber 23 Mart 2015 - 16:40 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Milliyetçi Hareket Partisi Karabük İl Başkanı Burhanettin Arslan, AKP’nin milletvekili aday adayı belirlemesi konusunda derneklerin temayül yoklamasına çağrılmasını doğru bulmadığı belirtti.

Dernekler, vakıflar ve odaların belli bir amaca hizmet için kurulduğunu, kuruluş amaçlarının dışında toplum adına hiçbir siyasi faaliyette bulunamayacağını belirten Milliyetçi Hareket Partisi Karabük İl Başkanı Burhanettin Arslan, “Bu ne etik, ne de kanunidir.” dedi.

Konu ile ilgili bir basın bildirisi yayınlayan MHP İl Başkanı Burhanettin Arslan “Bilindiği gibi İl, İlçe ve birçok köyde ve yörede yaşayan insanların katılımlarıyla dernekler kurarak, bulundukları bölgenin, örf, adet ve gelenekleri ile o yörenin sosyal ve kültürel etkinliklerinin yararlanmasında katkıda bulunurlar. Dernekler, vakıflar ve odalar belli bir amaca hizmet için kurulmuş olup, kuruluş amaçlarının dışında toplum adına hiçbir siyasi faaliyette bulunamadığı gibi herhangi bir siyasi partinin yanında veya yakınında bulunup aktif bir görevde yapamazlar. Dernek, vakıf, oda ve sendikalar siyasi partilerden ayrı, bağımsız ve bütün toplumu kucaklayan, o toplumların istek, dilek ve arzularını koruyup, kollayan gerektiğinde toplum adına haklarını savunan sivil toplum kuruluşlarıdır. Bu sivil toplum kuruluşlarının üyeleri tek bir partiye mensup üyeler olmayıp, bütün siyasi partilere mensup kişilerden oluşmaktadır. Yönetim kurullarında üyeler tarafından seçilip tüzükleri doğrultusunda faaliyetlerini sürdürmektedirler. 23 Mart 2015 tarihli bütün gazetelerde AKP nin temayül yoklaması için, Karabük, teki bütün dernek, oda, vakıf ve sendika yönetim kurulu üyelerinin bu temayül yoklamasına çağırılmalarını bu sivil toplum kuruluşlarının üyeleri adına doğru bulmadığımı bu tür sivil toplum kuruluşlarını belli bir siyasi parti hakkında görüş belirtmeleri için çağırılmalarının diğer üyeleri rencide edeceği gibi böyle bir yetkiler ininde olmadığını kamuoyunun bilgilerine arz ederim Unutulmasın ki, dernek, vakıf, oda ve sendika yönetimleri üyeleri adına iş yaparlar üyelerin görüş ve önerisi olanlardan tüzüklerinde böyle bir sosyal faaliyetle görev alacakları belirtilmeden, bir siyasi partinin emir ve isteklerine uyarak böyle bir seçime katılmaları ne etik nede kanunidir. O sivil toplum kuruluşunu ve üyelerini hiçe saymaktır” dedi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.