Aksoy “Bu konferans tarihteki yerini aldı” - Gaste KarabükGaste Karabük

SON DAKİKA

Safran hasadı başladı

Genel, Gündem, Safranbolu

Aksoy “Bu konferans tarihteki yerini aldı”

Bu haber 30 Mart 2015 - 15:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy 25-27 Mart tarihleri arasında yapılan Uluslararası Safranbolu İklim Değişikliği Konferansını değerlendirdi. Aksoy, Konferansa 17 konuğun katıldığını söyledi.

Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy “İklim Değişikliği Konferansı Safranbolu ismiyle yapılmış ve hazırlanan sonuç bildirgesinin adı da ‘Uluslararası İklim Değişikliği Safranbolu Deklarasyonu’ olarak tarihteki yerini almıştır” dedi

Uluslararası Safranbolu İklim Değişikliği Konferansı’nın Safranbolu ismiyle yapıldığını, hazırlanan deklarasyonun adının “Uluslararası İklim Değişikliği Safranbolu Deklarasyonu” olduğunu ifade eden Aksoy, “25-27 Mart tarihleri arasında İklim Değişikliği Konferansı Safranbolu ismiyle gerçekleştirildi. Bu konferans Kyoto protokolünün 2015 sonrasını dizayn etmek üzere Paris’te yapılacak olan Dünya İklim Değişikliği Kongresi’nin alt yapısını oluşturmak, Türkiye ile beraber Ekonomik İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin görüşlerini bu kongreye sumak, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin yanında davetli olarak toplantıya katılan Balkan ülkelerinin, Kuzey Kıbrıs’ın da görüşlerini ifade edecek bir deklarasyon ve sonuç bildirgesi hazırlamak adına yapılan çalışmalar toplantısıdır. Bu çalışma toplantısına Çevre ve Şehircilik Bakanımızın davetiyle 18 ülke bakanı ve delegasyonu davet edilmiştir. Bu davete Türkiye, Kıbrıs, Makedonya, Kosova’dan çevre ve çevreye dair, ilgili bakanlarımız katılmışlardır. Azerbaycan ve Türkmenistan’dan bakan yardımcısı, diğer ülkelerden ise büyükelçiler ve bakanlıkların üst düzey görevlileri ile dünya çapında iklim değişikliği ile ilgili çalışma yapmış olan bilim adamları, fikir sahipleri davet edilmişlerdir. Bu toplantılara 170 katılımcı 3 gün boyunca iştirak etmiştir. Bu 170 katılımcının 67’si üye ülkelerin üst düzey yöneticilerinden oluşmuştur” dedi.

Kullanılan bütün materyallerde Safranbolu isminin ön plana geçirildiğini ifade eden Aksoy, “İklim Değişikliği Konferansı Safranbolu ismiyle yapılmış ve hazırlanan sonuç bildirgesinin adı da ‘Uluslararası İklim Değişikliği Safranbolu Deklarasyonu’ olarak tarihteki yerini almıştır. Bu deklarasyonun hazırlanması sürecinde kullanılan bütün materyallerde Safranbolu ismi ön plana geçirilmiş, hazırlanan davetiyenin figürleri, slayt sunumlarının tamamı Safranbolu İklim Değişikliği Konferansı ismiyle oluşturulmuştur. Katılımcılarımızın tamamı Safranbolu’da misafir edilmişlerdir. Konferansın son günü itibariyle Safranbolu’da doluluk oranı yüzde 99’lara ulaşmıştır. Pek çok misafirimize de Safranbolu’da yer bulunamamıştır.” dedi.

 Basın toplantısında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Safranbolu’ya eğitim merkezi yapımı için çalışmalara başladığını belirten Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy : “Artık Safranbolu uluslararası çapta organizasyonları başarıyla yapabilen bir şehir haline gelmiştir. Gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, gerek katılımcı ülkelerin bakanları ve diğer delegasyonların Safranbolu’da olmaktan, bu toplantının Safranbolu’da yapılmış olmasından dolayı da mutlu olduklarını ifade ettiler. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız bu toplantı süresince gerek bakan düzeyinde, müsteşar, müsteşar yardımcısı ve genel müdür düzeyinde çok yoğun katılımlar göstererek, Safranbolu’ya dair izlenimlerini olumlu yönde oluşturmuşlar ve bundan sonra Safranbolu’nun ismini çok daha telaffuz edeceklerini görmüş bulunmaktayım. Çevre ve Şehircilik Bakanımız İdris Güllüce’nin talimatlarıyla bir eğitim merkezi oluşturmak adına da harekete geçilmiş inşallah neticelendiğinde bunu detaylı olarak açıklarız. Safranbolu’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız Safranbolu’nun bir eğitim tesisine kavuşmasıyla ilgili ön adımlar atmıştır.” dedi.

Kendisinin döneminde iki Cumhurbaşkanının Safranbolu’yu ziyaret ettiğini kaydeden Aksoy, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın davetleriyle yapılan bu organizasyonu vesile kılarak Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan şehrimize davet edilmiş, şehrimize bu vesileyle bir program düzenleyerek ziyarette bulunmuşlardır. Cumhurbaşkanımızın buradan çıkan deklarasyonu yakinen takip ettiğini, uluslararası bir çalıştayın Safranbolu’da yapılmış olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Benim dönemimde de ilk kez Safranbolu’ya gelen Cumhurbaşkanımızın ziyaretlerinden oldukça memnuniyet duyduğumu, kendisiyle eski mesai arkadaşı olarak kendilerini burada ağırlamaktan şeref duyduğumu ifade etmek istiyorum. Dönemimde iki tane cumhurbaşkanımız Safranbolu’muzu ziyaret etmişler, Safranbolu’yu Türkiye Cumhuriyeti’nin en üst düzey devlet adamlarının ziyaret etmesi bizleri mutlu etmiştir” dedi

Uluslararası Safranbolu İklim Değişikliği Konferansının ekonomiye, turist sayısına ve kongre turizmine büyük katkı sağlayacağını belirten Aksoy, açıklamasını şöyle tamamladı: “Türkiye’nin iklim değişikliğine bakış açısını,, Türkiye ve civarındaki coğrafyanın, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin fikirlerini, iklim değişikliği ile ilgili bundan sonraki bütün görüşlerini Safranbolu Deklarasyonu ismiyle zikredeceklerini ve bu ismin Paris’te yapılacak olan sunumlarda Safranbolu ismiyle zikredilecek olması bizim açımızdan en büyük kazançlardan birisi olmuştur.  Milyonlarca para verseniz bu tanıtımı yapamazsınız. Kentimize her açıdan girdi sağlamak, şehrimizin ekonomisini daha üst düzeylere getirmek, ziyaretçi sayısını daha üst düzeylere getirmek için bu çok önemli bir adım olmuştur. İnşallah bu adımın arkasını getireceğiz. Safranbolu uluslararası bir konferansı düzenleme başarısı göstermiş ve bundan sonra kongre turizmine şehrimiz büyük bir adım atmıştır. Yine gerek medyanın buradaki yansımaları, gerek bundan sonra deklarasyonun her okunduğunda Safranbolu isminin zikredilecek olması da en büyük kazançlarımızdan birisidir diye düşünüyorum. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan gerek belediyemizi ziyareti sırasında gerek halka hitabı sırasında belediyemizin yapmış olduğu çalışmalardan memnuniyet duyduğunu, başarılarımızı yakından takip ettiğini ifade etmesi de bizler için güzel bir sonuç olmuştur. İnşallah bu sonuç kentimize milletimize hayırlı olur diye düşünüyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.