Yeşil Mahalle Atatürk Bulvarı Park Açılışı Yapıldı « Gaste Karabük

SON DAKİKA

Yeşil Mahalle Atatürk Bulvarı Park Açılışı Yapıldı

Bu haber 05 Ekim 2018 - 0:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karabük Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Yeşil Mahalle Atatürk Bulvarı Parkının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi.

Karabük Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Yeşil Mahalle Atatürk Bulvarı Parkının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi.

Yeşil Mahalle Atatürk Bulvarı Parkı açılış törenine Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Başkan Yardımcısı Fatma Danışman, Belediye Meclis Üyeleri, daire müdürleri, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldılar.

Açılış töreni öncesi bir konuşma yapan Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili; “Öncelikle bugün şehit olan 7 Askerimize Cenabı Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum. Bu acı günümüzü tekrardan yaşatmamasını Cenabı Allah’tan niyaz ederim.

Dokuz buçuk seneden bu zamana kadar Karabük’te yapmış olduğumuz yatırımların bugünkü değeri 1 Milyar Türk Lirası’nın üzerindedir. Biz bu göreve geldiğimiz gün Belediye işçisi ikramiyesini alamamış, Karabük Belediyesi’nin elektrikleri kesilmişti. İşçinin maaşının verilip verilemeyeceği dahi şüpheliydi. Bizim yaptığımız programlar ve reformlar sayesinde bir daha hiç bir işçimizle para konularında asla muhatap dahi olmadık. İşçimiz, müdürlerimiz ve memurlarımız elinden geldiği kadar çalışıyor. Hiç birisinin maaşları bizim görevi devraldığımız günden itibaren bir gün erken yatırılmış ama bir gün geç yatırılmamıştır. Belediyemize hizmet veren hiç bir Allah’ın kulu kapımıza para istemeye gelmemiştir. Biz bu paranın bereketini, Karabük Belediyesi’ne önce rüşveti, daha sonra Belediye kasamıza el sokturmayarak, daha sonra da bütün Karabüklülerin duasını alarak kat kat artırdık. Hiç bir zaman para sıkıntısı çekmediğimiz gibi şu anda da Türkiye’nin en zengin Belediyesi olduk.

Şimdi şöyle bir değerlendiriyoruz, mezbahadan hale kadar, hurdacılar sitesi, kütüphane, meydan, alt geçit, yürüyen merdivenler, spor vadisi, Safranbolu ve Karabük’ü birbirine bağlayan köprümüz, bugüne kadar kullanılan 1 Milyon Ton asfalt ve 300 kilometreden fazla kaldırım çalışmalarımızı gerçekleştirerek hemen hemen Karabüklülerin tüm ihtiyaçlarına cevap vermeye çalıştık. Karabük’ün birçok mahallelerinde 50-60 senelik eski tesisatlarının ana hat su borularını değiştirerek kilometrelerce su hattı döşedik. Bugün kim ne derse desin, Türkiye’de en az su kesintisi yaşayan Karabük şehridir. Mutlaka tamirat, mutlaka arıza olacaktır ama en ucuz suyun kullanıldığı şehir de yine Karabük’tür. Doğalgaz dağıtımına öncelik verdik çünkü şu anda tahmin ediyorum ki bir tüpü 100 TL’ye kimse alamaz bu zamlardan sonra ama bu 100 TL’ye alınan tüpün karşılığı olarak evlerde kullanılan doğalgaz ise en fazla 40 TL’dir. Yüzde 97-98 seviyelerinde bir gaz kullanımını 5 yılda gerçekleştirdik ve bu durum Türkiye’de örnek teşkil edecek bir dağıtımdır. Bizler bu süreç içerisinde mümkün olduğu kadar hiç bir vatandaşımızın ayağını çamura dahi sokmadık.

 

 

500 Bin Ton Cürufu Karabük’ün Dışına Çıkarttırdık

Şu anda Karabük’ün ana problemleri ile ilgili çoğu aşama bitiş seviyesine gelmiştir. Fakat çevre ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Önce Marzinc’i ele aldık. Şu anda bazı arkadaşlarımız yorumlarında Marzinc’ten bahsediyorlar, bende bahsedeyim biraz sizlere… Önceki zamanlarda yanımıza gelen arkadaşlar arılarımız öldü diyordu, hayvancılıkla uğraşan vatandaşımız keçilerimiz doğum yapamıyor diyordu. Biz ne yaptık? 500 Bin Ton cürufu Karabük’ün dışına çıkarttırdık. Bizim isteklerimizi kabul etmedikleri taktirde onların isteklerinide hiç bir şekilde kabul etmedik. Öncelikli olarak isteğimiz şuydu; “Burayı biz denetleyeceğiz” dedik. Bahsettiğim cürufun oradan kaldırılması ile alanın tamamı yeşil bir bitki örtüsü ile kaplandı ve ağaçlandırma işlemlerine de devam edecekler. Ayrıca Karabük ile ilgili yatırım yapmaları için Marzinc firmasından 33 Milyon TL para aldık. Nereden biliyorsunuz derseniz ki yarın sizlere fotoğraflarını da yayınlayacağım, bu cüruf depolarının 200 metre ilerisinde en az 50 tane arı kovanı var. Eğer Marzinc çevre kirliliği gerçekleştiriyor olsa bugün orada 1 tane arı bile yaşayamazdı.

Ya Siyaset Yapacaksınız Ya Para Kazanacaksınız

Gelelim Demir-Çelik Fabrikası konusuna. Demir-Çelik Karabük Köyü’nün ortasında skal kırıyor ve halen benim çocukluğumdaki sistemler aracılığı ile sıcak cevherini çayın kenarına boşaltıyor. Dünyada bu metotlar ile işlem yapan hiç bir fabrika yok, hepsi kaldırıldı. Kendi cüruf dökme çukurlarınızı yapar, düzgün bir şekilde soğutur ve bu mahallenin ortasında da cüruf kırmamış olursunuz. Çalıştıkları alanın her tarafını kapatıp toz tutma filtrelerini çalıştıracak ve aynı Marzinc gibi o sahada 1 gram dahi cüruf tutmayacaksınız. Biz bunları söylediğimiz zaman anında anti-propagandaya başlıyorlar. Şimdi ben o patronlara buradan tekrar sesleniyorum; “Ya siyaset yapacaksınız ya para kazanacaksınız”. Bizler hizmet edeceğiz, faydalı işler yapacağız dediğinizde her türlü arkanızdayım ve adayda değilim yanlış anlamayın korkudan değil yeter ki siz halka hizmetin ne olduğunu gelin burada bir göz atın. Eğer ki her ikisini de yapacağım derseniz o zaman ben sizin başınıza çok kötü bela olurum. Şimdilerde işçilerin arasında 1000 işçiyi çıkartırız gibi yeni propagandalara başladılar. Ben Karabük’te olduğum müddetçe Sen 1 işçiyi dahi çıkartamazsın. Siz sendikal olaylarda 500 tane işçiyi işten çıkarttınız daha sonra ise farklı nedenler ortaya sürdünüz. 500 kişiyi daha işten çıkarıyordunuz ki o akşam ben Karabük Belediye Başkanı olarak her türlü girişimde bulundum ve bu 500 işçimizin ayrılmasına izin verdirtmedim. Bugünden sonra da 1 kişinin dahi işten çıkartılmasına izin verdirtmem. Eğer bu duruma Çelik-İş Sendikası da alet olacaksa onlarda bunun hesabını verir. Biz bugün ki şartlarda işçiye yüzde 136 zam verilmesi gerekir dedik. Hemen ardından Çelik-İş Sendikası Başkanı bir açıklama yaparak, bu ekonomik krizde sektörlerin hepsinin sıkıntıda olduğunu, işçi çıkışları olmasın bize yeter gibi açıklamalar yaparak kendini olaydan soyut tutmaya çalıştı. Ben Demir-Çelik sektöründe paranın nasıl kazanıldığını, Demir-Çelik Fabrikası’nın şu anda ne kadar kâr edeceğini bilmeyen birisi değilim, ben de bu fabrikaları kuran birisi olarak bütün konulara hakim durumdayım. Şu anda Karabük Demir-Çelik Fabrikası en üst seviyede kâr eden tesislerden birisidir. Bu tesislerin kâr etmesine karşılık çevre ve hava kirliliğine sebebiyet veren unsurlardan birisi de düşük kalitede ki cevher ve kömürdür. Eğer sen 1000 kişiyi işten çıkarabiliyorsan devlet korumalarını da arkandan çekeceksin. Benim yanımda koruma mevcut değil, ben tek başıma Rafet Vergili olarak Karabük’te caddelerde ve sokaklarda dolaşıyorum. Bir arkadaşımızı dahi yalnız siyasi nedenler ile işten çıkarırlarsa onların başına ölene kadar bela olurum. Çelik-İş Sendikası çok iyi düşünsün. Sözleşmeye imza attığın gün Türkiye’deki demir fiyatları 460 dolar seviyesindeydi, bugün ise 610 dolar.

Rafet Vergili’yi Hiç Kimse Para ile Satın Alamaz

Biz Karabük’te şunu istiyoruz; Demir-Çelik kazanmış olduğunu Karabüklüler ile paylaşsın. Eğer bu paylaşım sağlanırsa sosyal barışı sağlamış oluruz. Bunlar gerçekleşmediği müddetçe bu aileler sosyal barışı tesis edemez ve devlet korumaları ile gezerler. Bizim hiç kimsenin kazancında ve parasında, hiç bir insanın malında gözümüz yok. Biz istiyoruz ki bu Karabüklünün malıdır, bundan Karabüklüler faydalansın. İşçilerin arasında yaptıkları propagandadan vazgeçecekler. Metal-İş’ten işçi çıkarıldığı zaman o işçiler ölüm orucunda onların kapısında değil Belediyemizin kapısında yattı. Biz onlara sonuna kadar sahip çıktık. Dediğim gibi eğer isterlerse siyaset yapacaklar, ben Belediye Başkanı olmak istiyorum diyecek. Halka hizmet istiyorum derse yanında bende olacağım. Ama ben para kazanmak istiyorum bunun yanında da ben siyaseti istediğim gibi kullanırım derse diğerlerini istediği gibi kullanır ama Rafet Vergili’yi hiç kimse kullanamaz. Beni para ile hiç kimse satın alamaz. Siyasi bir tehdit ile de hiç kimse korkutamaz. Hızlı bir şekilde hava kirliliğine çözüm bularak baca sorunlarını düzeltecekler ardından cüruf sahalarını ve su arıtmalarını da düzeltip işçinin parasını verecekler. Karabük’te sanayiciye destek olup nakliyeciye de iş verip sosyal barışı sağlayacaklar. Bizim istediğimiz budur. Karabük ile ilgili gerekli ne varsa hepsini en hızlı şekilde yapmaya devam ediyoruz, eksiklerimizi de tamamlayacağız.

Bu vesile ile bu parkın yapımında emeği geçen belediye personelimizin hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ve Batman’ın Gercüş İlçesinde, teröristlerin yola döşediği patlayıcının infilak etmesi sonucu Şehit olan askerlerimiz için okunan Kur’an-ı Kerim Tilaveti’nin ardından Yeşil Mahalle Atatürk Bulvarı Parkı’nın açılışı gerçekleştirildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.