ÜRKMEZER,BASINLA BULUŞTU « Gaste Karabük

SON DAKİKA

ÜRKMEZER,BASINLA BULUŞTU

Bu haber 11 Ekim 2017 - 15:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Safranbolu Kaymakamı/Belediye Başkanvekili Fatih Ürkmezer, geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen ve 3 gün süren 18.’nci Uluslararası Belgesel Film Festivalini değerlendirdi.

Safranbolu Kaymakamı/Belediye Başkanvekili Fatih Ürkmezer, geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen ve 3 gün süren 18.’nci Uluslararası Belgesel Film Festivalini değerlendirerek, her geçen yıl üstüne katarak daha iyi yerlere gelinmesi noktasında ciddi bir çalışma yapılacağını söyledi.

Ürkmezer, Safranbolu’nun ön plana çıkması adına gelecek yıl 19.’ncusu yapılacak festival için Kasım ayından itibaren çalışmalara başlanacağını kaydetti.

Safranbolu tarihi Gökçüoğlu konağından basın mensupları ile bir araya gelen Safranbolu Kaymakamı/Belediye Başkan V.Fatih Ürkmezer, basın mensuplarının soruları üzerine gündeme dair konularda da açıklamalarda bulundu.

Bu yıl 18. si düzenlenen Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali değerlendirme toplantısında konuşan Ürkmezer, toplantının başında festival süresince gerek görsel gerek yazılı medya yolu ile kendilerine destek veren tüm basın mensuplarına teşekkür etti.

Safranbolu Kaymakamı/Belediye Başkan V. Fatih Ürkmezer, Safranbolu’da “Kültürel Miras Ve Korumacılık” temasıyla 18’incisi düzenlenen Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’ne ilişkin, “Amacımız, vatandaşlarımıza Safranbolu’da bir festival olduğunu, bunun herkesi içine dâhiledecek şekilde olması gerektiğini aktarmaktı.” dedi.

18’incisi düzenlenen festivali daha önceki yıllardan ders alarak vatandaşlara, gençlere, çocuklara daha açık hale getirmeye çalıştıklarını ifade eden Ürkmezer, “Amacımız, vatandaşlarımıza Safranbolu’da bir festival olduğunu, bunun herkesi içine dahil edecek şekilde olması gerektiğini aktarmaktı. Biz festival komitesi olarak bütün toplantılarda bunu ön plana çıkarmaya çalıştık. Alt komiteler kurarak, ilçemizin farklı kesimlerini bu işin içine katmaya çalıştık.” diye konuştu.

Bu yıl ilk kez 100’e yakın üniversite öğrencisinin kendilerine gönüllü olarak destek verdiğini aktaran Ürkmezer, şöyle konuştu: 

“Gençleri bu işin içine katmada başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Çocuklarımızı özellikle katmak istedik. Çünkü çocuklarımız, ilçede bir etkinlik, festival olduğunun farkına varsın istedik ve pazar yeri alanında çocuklara ücretsiz oyun alanı imkânı sunduk. Orada geleneksel çocuk oyunlarının yanında film gösterimleri de yaptık. Bizim çocuklara ve gençlere yönelik mutlaka daha fazla faaliyet yapmamız gerekiyor. Bu vesile ile Başta Kültür Bakanımıza, Sayın Valimize, Bakan Yardımcımıza, Başbakanlık Tanıtma Fonuna,Bakanlık Personeline, Sinema Genel Müdürlüğüne, Kent Konseyine, TRT’yeTÜRKSOY’a, Film Yapımcıları BirliğineFİLMSAN, Devlet Opera ve Balesine ve emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Ürkmezer,  Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nun (TFSF) festivalden desteğini çektiğini açıklamasıyla ilgili ise şunları kaydetti: 

 

“Kaymakam olarak da belediye başkanı olarak da bir duruşumuz var. Milli bir duruşumuz var. Bunu göstermek zorundayız. Benim doğru bulduğum durum budur. Bundan sonraki festivallerle ilgili de bu işin bütün geri dönüşü, maliyet hesabı bittiğinde festival komitesini en kısa zamanda toplayacağız, 2018’in festival çalışmasına başlayacağız. Bunların hepsi o zaman gündeme gelecek. Biz devletimizin, hükümetimizin politikalarına uyumlu bir şekilde duruş gösteriyoruz, bundan sonra da göstermeye devam edeceğiz.”

 

Son günlerde gündemde olan imar sorunları hakkında sorulan bir soru üzerine Ürkemezer,”Safranbolu’nun imar planı ve uygulaması yönünde arkadaşlarımızın çalışmaları devam ediyor. Belediyeden ve kişilerden kaynaklanan bazı hatalar ve problemler olabilir. Bazı yerlerde bizden kaynaklanan problemler var. Şimdi arkadaşlarımız çözmeye çalışıyor. Bizim en basit şey her tarafı vurup yıkıp geçmek. Biz hukuki olarak yapılan bütün işlerin başımızın üstünde yeri var. Hukuki anlamda herkese aynı hakkı sağlamakta mükellefiz. Hukuki olmayan kişilere anlatıyoruz ve bunu düzletin diyoruz. Bunu düzeltme yolunda da hem İmar müdürlüğü başta olmak üzere bütün arkadaşlarımız çalışıyor. İlk geldiğim gün söylediğim ancan yanlış anlaşılan bir cümlem vardı. Bunu düzeltmek isterim. 17 yıldır mülki idare amiriyim ve tecrübeliyim ama belediye başkanlığında tecrübem yok demiştim. Benin de herkes gibi anlama ve öğrenme yeteneğim var. 3 ay geçti ve biraz tecrübe edindim. İşimizi düzgün yapıp kanuna uygun yapacağız. Herkes kanuna uygun hareket edecek. Ola ki, bilmediğim bir konuda yanlış bir şey söylersem arkadaşlarıma beni uyarın dedim. Bütün imar uygulaması ile ilgili olarak, bizim arkadaşlarımız imarda yapılan işlerle ilgili şuanda devam eden bir faaliyet varsa gidiyorlar uyarıyorlar. Eğer yapmazsanız yapacak bir şey yok. Ben kamu gücünü kullanarak o faaliyeti engellerim. Amacımız kimseyi mağdur etmek değil. Dolayısıyla biz yasanın verdiği imkân doğrultusunda çalışmalarımıza devam edeceğiz. Kimseye de bir kastımız da yok. Yasayı uygulamaktan çekinmiyoruz. Bazı yerleri adım adım çözmeye çalışıyoruz. Malumunuz üzere, ülkemizde bir 15 Temmuzsüreci yaşadı ve bu süreç devam ediyor. Biz bu sürecin üzerine geldik. Dolayısıyla bizim önümüze tef vurmaya çıkacaklar ve çok dikkatli hareket etmemiz gerekiyor” dedi.

Toplantı sonunda basın mensupları ile bir süre daha sohbet eden Ürkmezer,  “katılım sağlayan ya da yoğum programlarından dolayı gelemeyen tüm basın mensuplarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.