TÜMEN’DEN OLAĞANÜSTÜ KONGRE AÇIKLAMASI « Gaste Karabük

SON DAKİKA

TÜMEN’DEN OLAĞANÜSTÜ KONGRE AÇIKLAMASI

Bu haber 30 Temmuz 2018 - 13:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karabük Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Nurettin Tümen, Mayıs ayında yapılan Birlik Başkanlığı kongresinin ardından daha iki ay geçmeden olağan üstü kongreye gidilme talebi ile ilgili açıklamalarda bulunarak, “Daha düne kadar beraber hareket ettiğimiz arkadaşımızın kendi duygularına yenik düşerek ve diğer arkadaşlarla birlikte hareket ederek, noter imzasıyla birliğimizi genel kurula çağırmak istemeleri başkan ve yöneticilerimize yakışmamıştır” dedi

Karabük Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Nurettin Tümen, Mayıs ayında yapılan Birlik Başkanlığı kongresinin ardından daha iki ay geçmeden olağan üstü kongreye gidilme talebi ile ilgili açıklamalarda bulunarak, “Daha düne kadar beraber hareket ettiğimiz arkadaşımızın kendi duygularına yenik düşerek ve diğer arkadaşlarla birlikte hareket ederek, noter imzasıyla  birliğimizi genel kurula çağırmak istemeleri başkan ve yöneticilerimize yakışmamıştır” dedi 
    
Tümen: “Bu her iki tarafa da oy vermiş üyelerimize saygısızlıktır”

Karabük Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Nurettin Tümen, Karabük genelinde faaliyet gösteren dokuz Meslek Odası Başkanı ile birlikte basın toplantısı düzenledi. 
Karabük Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanlığı kongresinin ardından daha iki ay geçmeden olağan üstü kongreye gidilme talebi ile ilgili açıklamalarda bulunan Nurettin Tümen; “Öncelikle ülkemizin bu kadar yoğun ve sıkıntılı bir süreçten geçtiği bugünlerde, esnaf ve sanatkarlarımızın da birçok sorunları da dururken böyle bir gündemle karşınıza gelmemiz bizleri ziyadesiyle üzmüştür.
Bilindiği üzere Karabük Esnaf Odaları Birliğimizin genel kurulu yapılalı henüz iki ay olmuştur. Bu kadar kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen bazı muhalif Oda Başkanı arkadaşlarımız ve daha düne kadar beraber hareket ettiğimiz arkadaşımızın kendi duygularına yenik düşerek ve diğer arkadaşlarla birlikte hareket ederek , noter imzasıyla  birliğimizi genel kurula çağırmak istemeleri başkan ve yöneticilerimize yakışmamıştır.
Bize ulaşan noter imzalarında ‘’birliğin iyi yönetilmediği, bazı odalara ayrım yapıldığı, gerekli hizmet ve gayret gösterilmediği‘’ gibi maddeler yer almaktadır. henüz iki aylık bir süreçte seçilen yeni yönetim kurulumuzun  bu kısa zamanda ne yapabileceğini siz değerli yönetici ve esnaflarımızın taktirlerine bırakıyorum. Bu yapılan olayın tamamen siyasi  ve bencil duygulardan ileri geldiğini düşünüyorum ve görüyorum. Bu arkadaşlarımızın kişisel hırsları bitene kadar bu seçim sürecinin tekrar etmesi mi gerekecektir diye de sormak istiyorum. izlerin elinde daha geniş imkan olmasına rağmen,  bu arkadaşların imza toplayarak bizleri genel kurula getirmeye çalışması, kamuoyu karşısında esnaf ve sanatkarlarımızı rencide edici bir durum olduğundan, bizler asla böyle bir yola başvurulmasını doğru bulmuyoruz. Kaldı ki bu olay  iki ay önce yapılmış olan genel kurulumuzda,  kendi hür iradeleriyle her iki tarafa da oy vermiş olan genel kurul üyelerimize yapılmış olan bir saygısızlıktır.
Konu olan tüm iddialar; 1 Mayıs 2018’de gerçekleştirdiğimiz birlik genel kurulumuzda delegelerimize sunulmuş ve oy birliği ile yönetim kurulu ibra edilmiştir.
Bir diğer bahsi geçen konu da , üyelerden fazla ücret alındığı konusudur. Gönüllülük esasına göre üyelerden kayıt sırasında bağış alındığı doğrudur. Bu uygulamayı yapan bir çok odamızda vardır ve kendileri de bu konuyu bilmektedirler. Her alınan para makbuzludur ve banka hesabına yatırılmıştır. Elde edilen bu gelirler ve yapılan tasarruflar; personel maaşları ve birliğimizin diğer tüm ihtiyaçlarına ilave olarak kullanılmış,  ayrıca özel idare binasının bitişiğinde olan iş merkezinden yeni bir ofis alınarak esnaf ve sanatkarımıza kazandırılmıştır.
Bazı başkanların  iddia ettiği; bir kısım odalarımızın üyelerinin, Karabük Esnaf ve Sanatkarları Odasına (karma odaya) usülsüz şekilde aktarıldığı iddiası doğru değildir. 2007 yılında yapılan mutabakat sonucunda odalara üyeler aktarılmış, her şey mevzuata uygun olarak yapılmıştır. Son zamanlarda yapılan yeni üye kayıtları ise NACE meslek gruplarına uygun bir şekilde otomatik olarak ilgili odalara yönlendirilmektedir
2015 yılında belediyemizin tahsis ettiği  Zübeyde hanım kütüphanesinin eksikleri giderilerek ,  esnaf ve sanatkarımıza daha iyi hizmet verebilecek hale getirilmiştir. Birliğimiz yeni yerine geçtikten sonra geliri iyi olmayan birçok odamıza, eski hizmet binamızda kira almaksızın yer tahsisi yaptık. Yine acil ihtiyacı olan bazı odalarımıza birliğin imkanları dahilinde demirbaş temini yaptık.  (bilgisayar, masa,dolap,sandalye vs.)
Karabüksporumuza, kamu kurum ve kuruluşlarına, yardımlaşma derneklerine birliğimizin imkanları dahilinde maddi ve manevi yardımlarımız yapılmıştır.geçmiş dönemde de bu dönemimizde de birliğimizi ufku açık bir yönetim şekliyle yönetip ivmeyi hep yukarıda tutmaya çalıştık.bizler için esnaf ve sanatkara  hizmet etmek en önemli  görevimizdir.     
Sonuç olarak iki ay önce seçilmiş olan yönetimimizin tekrar genel kurula çağrılmasının hiçbir mantıklı sebebinin olmadığını ve bu gereksiz olayın son bulup sürecimizin artık normal işleyişine biran önce dönmesinin gerektiğini siz değerli  basınımıza, esnaf ve sanatkarlarımıza ve değerli Karabük halkına söylemek isterim” dedi. 
Tümen, daha sonra gazetecilerin kendisine yönelttiği soruları cevapladı. 
Esnaf Odaları Birliği Başkanı Nurettin Tümen bir gazetecinin “24 Haziran seçimlerinde MHP’den aday olan Ahmet Karabacak seçimleri kaybetmesinin sebebi olarak sizi gösteriyor, yani sizin AK Parti’ye verdiğiniz desteği gösteriyor”  şeklindeki sorusunu ise “MHP’nin yani Ahmet Beyin Milletvekili olabilmesi için 20 bin oya ihtiyacı vardı bildiğim kadarıyla. Ben 20 bin oya tesir etsem kendim Vekil adayı olurdum yani buna da ihtiyaç kalmazdı, böyle bir şey olması mümkün değil, kaldı ki sizlerden bir çok arkadaş vardı Ahmet beyin tanıtımında ben arabanın üzerine çıkarak, içimizden bir arkadaşımız, yönetimden bir  arkadaşımız, esnaf arkadaşımızdan meclise ne kadar çok kişi gönderebilirsek bu bizim lehimize, esnafın sorunlarını daha iyi dile getirir diye  canı gönülden tüm arkadaşların istediği bir düşünce idi bu.  İşte destek vermedi, başka siyasi partiyi desteklediği şeklindeki söylemleri ben de duydum, böyle bir şeye inanmak istemiyorum ama perde arkasında öyle bir gerçeğin olduğunu düşünüyorum” diyerek yanıtladı. 
Başkan Tümen, bir gazetecinin “Ahmet Karabacak’ın kendisi ile görüştünüz mü, eden böyle oldu diye?” şeklindeki  soruya da  “Ben seçimden sonra kazananları hayırlı olsun diye aramadım, kaybedenleri de ayıp olur, birkaç gün geçsin öyle ararım diye düşünmüştüm.  Ahmet Beyi, birkaç gün sonra telefonla aradım cevap vermedi, bir daha aradım kapalı idi, daha sonra yeniden aradım yani konuşayım benim bir hatam mı var, ne yaptım, siz ne yaparsanız yapın ben hatamı bilmek istiyorum derim diye birkaç sefer aradım, kendisine görüşmek istediğimi belirten mesaj çektim 20 yıldır arkadaşız yani ufak bir şeyde bunun kopmasını ben asla arzu etmem, ufak tefek hatalarımız birbirimizin arasında mutlaka olurdu ama biz bunu giderebilirdik diye düşündüm.  Seçimde herhalde büyük bir şey yaşadı ki cevap vermedi, Hüseyin Kılıç yanına gitti, görüşmek istiyorum, benim bir hatam yok, bir partinin konuşmacısını dinlemek, herhangi bir Vekilin bu dedim sivil toplum örgütü olarak her kesimi dinleyebiliriz böyle bir algı varsa kaldı ki Ahmet beye ben kendim söyledim sizle sağa sola gitmek, esnafları gezmek bizim için bir sıkıntı vermez, içimizden bir arkadaşımızsın, senle her yere gidebilirim dedim kendisine de Hüseyin Kılıç Beye konuşmak istemiyorum ben gemileri yaktım, bu iş bitti gibi  genel  kurula getireceğiz gibi kelimeler sarf ettikten sonra bir daha görüşme fırsatımız olmadı” diyerek cevap verdi.
Başkan Tümen ; “AK  Partiye verdiğiniz destek karşısında AK parti’den aradılar mı?” şeklindeki soruya “Ben şöyle yaptım. Bu işin içine parti ister istemez girdi. Bir yanlışlık yapmayayım, buraya gelene kadar da hep süzgeçten geçiririm konuşmak istediğim konuları ben önce Belediye Başkanımıza gittim, İl Başkanına gittim. Şunu söyleyebilirim umduğumdan çok daha fazla benim görüşümün doğru olduğunu söylediler. Herkes destek verdi bana. Ben sizin konuşmanızı dinlemeye geldim böyle bir şey oldu şeklinde AK Parti’den hiçbir talebim olmadı. Bana ne yapmamızı  istersin diye bir çok kişi söyledi ama ben arkadaşlarımızla birlikte her şeyin üstesinden gelebileceğimizi buna gerek duyulmadığını, siyaset bu işin içersine girdiğinde daha değişik mecralara falan çekileceğini düşünerek mümkün olduğu kadar işin içine sokmamaya çalıştım, ama konu oraya buraya gitti, biliyorlar ben bizzat kendimden birini arayıp söylemedim” diye cevap verdi. 
Tümen; “Karabacak başta siz olmak üzere   24 Haziran seçimlerinde aday olacağı ile ilgili olarak Oda Başkanları ile herhangi bir istişarede bulundu mu?” şeklindeki soruyu ise “Diğer Oda Başkanı arkadaşlarımıza ben aday olacağım diye söylediğini tahmin etmiyorum. Ansızın gelişen bir olay sadece yönetim kurulunda Ahmet Bey ben aday olabilirim diye dediğinde sakın birden karar verme Belediye Başkanımız sizin arkanızda olursa, birinci sıraya seni ben yerleştireyim derse sıcak bakabilirsin, onun haricinde böyle bir şeye girme demiştik. Son güne kadar da bizle herhangi bir şey konuşmadı, 26 Mayıs’ta dilekçe geldikten sonra biz öğrendik, tabi arkadaşımızdır yanında durmamız gerekirdi, yanında durduk, durduğumu  düşünüyorum, karşı taraf ne düşünürse düşünsün, ben eşime dostuma, tüm aile çevreme ben böyle söylemişimdir, tabi karşı tarafın anlayışına ben saygı duyuyorum ama böyle idi benim pencerem” diye yanıtladı. 
“900 Bin TL’lik bir paradan söz ediliyor bununla ilgili neler söyleyeceksiniz?” şeklindeki soruya  Başkan Tümen; “ne duyarsanız söyleyebilirsiniz ben Karabük kamuoyunda böyle bir dedikodunun olmasını asla istemiyorum., rencide oluyorum,  daha önce Genel Kurulumuzda da görüşüldü Türkiye’nin her tarafında Esnaf Odaları Birliği olarak düşünmeyelim  yani bugün diğer kurumlarda da bağış adı altında gönüllülük esasına göre bağış almak doğal. Bu benden önceki dönemde de olan bir durum. Personel maaşı ve diğer harcamalarla ilgili bir yeni kayıt esnasında para aldığımız doğrudur. Bu bağış 10 yıllık denetim geçirdik biz.  900 bin TL yapıyor bu para cebimize veya boşta kalan bir para değil Birliğimizin kasasına girmiştir, birliğin harcaması gerekli olan yerlere harcanmıştır, personele harcanmıştır , bina aldık binaya harcanmıştır” diye cevap verdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.