Tüketici Hakem Heyetine 2017’de 1.331 kişi başvurdu « Gaste Karabük

SON DAKİKA

Tüketici Hakem Heyetine 2017’de 1.331 kişi başvurdu

Bu haber 03 Ocak 2018 - 14:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tüketici Hakem Heyetine başvuru limitleri arttı

Tüketici Hakem Heyetine başvuru limitleri arttı

Karabük Ticaret İl Müdürü Ferudun Karataş, 2017 yılında Tüketici Hakem Heyetine 1.331 kişinin başvuruda bulunduğunu bu başvurulardan 1.064’ünün lehte, 242 tanesinin aleyhte ve 6 tanesinin de görevsizlikle sonuçlandığını söyledi.

Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru limitlerinin de artırıldığını ifade eden Ticaret İl Müdürü Ferudun Karataş; “06.12.2017 tarihinde 7063 sayılı bir kararla Tüketici Hakem Heyetlerinin limitleri öncelikle İl hakem Heyetlerinin başvuru limitleri 6 bin TL’ye, İlçe Hakem heyetlerinin başvuru limitleri 4 bin TL’ye çıkartıldı. Yani vatandaşlarımızın Tüketici Mahkemelerine gitmeden doğrudan Tüketici Hakem heyetine başvuru ile ilgili limitleri gelişen şartlarda dikkate alınarak Bakanlığımız tarafından yeni bir düzenleme yapıldı. Buna istinaden de yeniden değerlendirme sonucu 31.12.2017 tarihi itibariyle yapılan düzenleme ile İlçe Tüketici Hakem Heyetine başvuru limitleri 4.570 TL, İl Hakem Heyetine başvuru limitleri 6.860 TL’ye çıkarıldı. Bu da vatandaşlarımız daha önce 3.610 TL olan başvuru ile ilgili bir uyuşmazlıkta bize başvurabiliyordu bunun üzerindeki limitle ilgili olarak başvuramıyordu ve Tüketici Mahkemesine gitme zorunluluğu vardı. Bakanlığımız bu alanda gelişen durumları göz önüne alarak limitleri biraz daha yukarı çıkartarak vatandaşlarımızın daha pratik, daha kolay sonuca ulaşabilmesi açısından bir çalışma yaptı. Bu çalışmayla aynı zamanda Tüketici Mahkemelerinin de üzerindeki yükü hafifletti. 2018 Yılı itibariyle İl Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru limitimiz 6.860 TL’ye kadar olan uyuşmazlıklarda İldeki Tüketici Hakem Heyetine  vatandaşlarımız hiç  bir ücret ödemeden biz bunların kararlarını en geç iki ay içerisinde sonuçlandırıyoruz. Bunun üzerinde bir rakamda ise vatandaşlarımız Tüketici mahkemelerine gidiyorlar.  İlçelerimizde bu 4.570 TL’ye çıktı” dedi.

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE 2017’DE 1.331 KİŞİ BAŞVURDU

Karabük Ticaret İl Müdürü Ferudun Karataş, 2017 yılında Tüketici Hakem Heyetine 1.331 kişinin başvuruda bulunduğunu belirten Müdür Karataş; “Tüketici Hakem Heyetine 2017 yılı itibariyle baktığımızda başvurular 1.331 kişi Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulundu, bunlardan 1.064’ü lehte sonuçlanırken, 242 tanesi aleyhte, 6 tanesine de görevsizlik kararı verildi. Biz vatandaşlarımıza ve üreticilerimize öncelikle toplumun tamamını sosyal huzur açısından birbirlerine memnuniyet verici  alanda hizmet vermesini sağlıyoruz. Tüketici Hakem Heyeti  olarak vatandaşlarımızın Tüketici Bilgi Sistemi diye oluşturduğumuz bir sistem üzerinden de Ticaret İl Müdürlüğüne gelmeden doğrudan Tüketici Hakem Heyetlerine başvurularını alabiliyoruz”  diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.