Rektör Polat “ Aynı Tarihte Kurulan Üniversiteler Arasında Birinciyiz” « Gaste Karabük

SON DAKİKA

Rektör Polat “ Aynı Tarihte Kurulan Üniversiteler Arasında Birinciyiz”

Bu haber 25 Eylül 2017 - 14:29 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karabük Üniversitesi Rektörü Refik Polat Karabük basınında çıkan haberlerle ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Karabük Üniversitesi Rektörü Refik Polat Karabük basınında çıkan haberlerle ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat yeni eğitim öğretim yılına sorunsuz bir şeklide başlandığını belirtti. Rektör Polat, öğrencilerin kayıt döneminde öğrencileri ve velileri ikramda bulunarak karşıladıklarını söyledi.

Rektör Polat “ Aynı Tarihte Kurulan Üniversiteler Arasında Birinciyiz”

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat 2006 yılında kurulan üniversiteler arasında Karabük Üniversitesinin Erasmus hareketliliğinde birinci sırada olduklarını söyledi.

 Yeni Eğitim öğretim yılının sorunsuz bir şekilde başladığı belirten Rektör Polat “ Bir rektör görülmesi gereken yerde görülür, her yerden herkesin görmesi gerekmiyor.  Ben üniversitemin içinde öğretim elemanları ile öğrencilerimle zaten birlikteyim. Şehirin önden gelenleri ile her gün görüşüyoruz. Zaten eğitim-öğretim yılına yeni başladık.Zaten sorunsuz bir şekilde başladık. Kayıtdöneminde bütünöğrencilerimize ve velilerimize sabahleyin çorba ikram ederek onları karşıladık. Karabük üniversitenin misafirperverliğini herkes görsün herkes bunu tanısın istedim.”

56 Bini Geçtik

Yeni kayıtlar ile Karabük Üniversitesinin öğrenci sayısının 17 bin artığı ve 56 bin olduğunu hatırlatan Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat “ Karabük üniversitesinde 2015 Mart ayında biz göreve başladığımızda 39 bin öğrenci vardı, resmi sisteme kayıtlı olan. Bugün itibari ile Karabük üniversitesinde öğrenci sayısı 56 bin civarında. Hatta 56 bini aşmış durumda.  Dikey geçiş sınavları ile gelecekler hariç şuan itibari ile 56 bini geçmiş durumdayız.  17 Bin civarında öğrenci artışı oldu.

Öğrenci sayısını artması bir şey ifade etmez bunları eğitecek kadrolarınızı artmanız gerekiyor o günden bu tarafa kadrolarımızda da bir artış oldu.

Uluslararası Öğrenci Sayımız3 Bin 600

Karabük Üniversitesinde yabancı öğrenci sayısında artışın olduğunu belirten Rektör Polat “ Yabancı öğrencilere konusunda da artışımız oldu. Bir üniversitenin dünya sıralamasına girebilmesi için kriterlerden bir tanesi ulusalar arası öğrenci sayısı ile uluslararası öğretim üyesi sayısıdır. Dünya sıralamasına baktığımız zaman dört ya da beş kriterden bir tanesi budur. Biz bu konuda elimizden geleni yapıyoruz. Birçok dünya çapında tanınmış üniversite ile iş birliği sözleşmesi imzaladık. Kriterlerinde bir tanesi de bu uluslararası işbirlikleriniz ne durum da biz bugünden kalkıpta dünya sıralamasına gireceğiz diye hedefimiz yok ama yıllar sonra olacak. Bu bir bayrak yarışıdır. Bizden sonra gelecek bir başkası bu yarışı devam ettirecektir belki 20 yıl sonra belki 30 yıl sonra. Türkiye belki dünyanın ilk bin üniversitesine belki 500 üniversitesi içine girebilecek bir yarışı ben şimdiden başlatmış durumdayım. 3 bin 600 civarında uluslararası öğrencimiz var. Bu Türkiye geneline baktığınız zaman ilk 5 üniversite içerisindeyiz. Biz adı sanı olan birçok üniversite den ileri durumdayız. Bu konuda bize YÖK’te soruyor. Buna nasıl ulaştığınız diye bu kadar öğrenciyi biriktirdiğiniz diye bu kolay olmuyor yurtdışına gidiyorsun oradan insanları misafir ediyorsunuz bunların hepsi belli bir çabanın sonucunda gerçekleşiyor. Benim gönlümden geçen şu bir beş yıl sonra Karabük üniversitenin Türkiye’nin uluslararası öğrenci merkezi olsun istiyorum.41 ülkeden öğrencimiz var bizim biz bunların hepsine kucak açıyoruz bunları hepsi yüzde yüz İngilizce okuyanların haricinde bir yıl TÖMER’de eğitim görüp Türkçe öğreniyorlar sonra bizim eğitimize dâhil oluyorlar.”

Aynı Tarihte Kurulan Üniversiteler Arasında Birinci Sıradayız

 Karabük Üniversitesi ile birlikte aynı yıl da kurulan üniversiteler arasında Erasmus hareketliliği konusunda birinci sırada olduğunu söyleyen Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat  “2006 yılında kurulan üniversiteler arasında Erasmus hareketliğinde birinci sıradayız. O günde bugüne kurulan 40 tane üniversite var bunların içinde en iyisi biziz, biz buna öğretim üyesini de kazandırmak istiyoruz. Biz öğretim üyelerine yurtdışı seyahatleri için bir destek veriyoruz. Kongrelere gitsinler bizim ismimizi orada duyursunlar orada bildiriler sunsunlar oradan bize hocalar gelsinler yurtdışında birçok üniversite ile kongre anlatması imzaladık.

İspanya seyahatinde İslami bankacılıkla ilgili Malezya’dan bu konuda dünyadaki ön planda olan bir üniversite ile bir kongre düzeleceğiz bir yıl burada bir yıl Malezya da gerçekleşecek kongre bunu uluslararası bir marka haline getireceğiz kongreleri. Bu kongrelerle uluslararası işbirliğimiz güçlendiriyoruz.  Bunu inşallah diğer ülkelerdeki üniversitelerle gerçekleştireceğiz. Rusya da bir üniversite ile robotik ve mekatronik konusunda bir kongre gerçekleştireceğiz.  Amerika ve İspanya gezilerinde Türkiye den birçok üniversite vardı. Rektörleri işi üniversiteye tanıdığım amacıyla gezmektir üniversite kaynak sağlamaktır. Öğretim üyesi, öğretim elemanı, öğrenci veyahut maddi kaynak sağlamaktır. Rektör koltuğunda oturup misafir ağırlamaz bütün rektörlerin işi budur. Çıkan haberler beni çok ilgilendirmiyor bu konularda ben işime bakıyorum. Biz zaten yurtdışına giderken YÖK’ten izinsiz asla gidemeyiz her yurt dışı gezimiz YÖK’ün onayında geçer YÖK Başkanın onayında geçer tekrar ülkeye dönüş yaptıktan sonra yurtdışı gezilerinde YÖK’e bilgi veririz orada ne yaptık ne edildik ne kazandık ne oldu ne bitti diye zaten oraya gönderilen tek rektörde biz değiliz birçok rektör YÖK’ ün onaylamasında sonra gönderiliyor. Kafamızdan bırakın yurtdışına il dışına bile çıkamıyoruz.”

Hizmet Allah Rızası İçin Yapılır, Vatan İçin Yapılır

KARÜNDER’e bu zamana kadar yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür eden Rektör Polat; “KARÜNDER bu zamana kadar yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür ediyoruz. Eskiden yeni kadar birçok kişi bu alanda görev almışlar. Hepsine teşekkür ediyorum.

Biz şunu biliyoruz hizmet Allah rızası için yapılır, vatan için yapılır. Bir karşılık beklemeden yaparsınız. Bir karşılık bekliyorsanız bu hizmet karşılığında bu sizde bir etik problem yaratır bu arkadaşlarımızın bizden talebi oldu ama öyle uç bir talep değildi hocam sosyal tesislerden bize yer verebilir misiniz? Bizim bazı öğrencilere yönelik projelerimiz var. Bende kendilerine şunu ifade ettim. Size rastgele bir yer vermem. Bunlar ihale ile çıkılır ihale haricindeki şartta Kültür Bakanlığı tarafında tanınan bir dernek olması gerekiyor. Siz kültür bakanlığında tanınan bir dernek misiniz? Değiliz o zaman ihaleyi bakmak zorundayım çünkü resmi prosedür bunu gerektirir.  Onlarda beni anlayışla karşıladılar ve dedikodu malzemesi yapmadılar ama bunu bir basın kuruluşu nerden duyduysa bunu dillendirmiş.Ben KARÜNDER’çilerin bu konuda çok haberleri de olduğunu düşünmüyorum, şahsen. Çünkü kendileri bana böyle bir baskı içerisinde bulunmadılar.  Ben kendilerine ifade ettim onlarda bize anlayışla karşıladılar konu orada kapandı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.