Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Farkındalık Ayı « Gaste Karabük

SON DAKİKA

Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Farkındalık Ayı

Bu haber 23 Ocak 2018 - 12:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karabük İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sarı, Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri farkındalık ayı kapsamında bilgilendirmede bulunarak, Kanser taramalarının ücretsiz olarak KETEM’de yapıldığına dikkat çekti.

Karabük İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sarı, Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri farkındalık ayı kapsamında bilgilendirmede bulunarak,  Kanser taramalarının ücretsiz olarak KETEM’de yapıldığına dikkat çekti.

Sarı yaptığı bilgilendirmede şunları söyledi:

“Rahim ağzı kanseri; dünyada kadınlarda meme kanseri ve kalın bağırsak kanserinden sonra üçüncü sıklıkta görülürken, ülkemizde onuncu sıradadır. Rahim ağzı kanseri nedeni tamamen aydınlatılmış ve önlenebilen tek kanserdir.

Rahim ağzı kanseri için risk faktörleri:

Human Papilloma Virus (HPV) enfeksiyonu

Erken yaşta (16 yaştan önce) ilk cinsel ilişki

Birden fazla cinsel partner varlığı

Sigara içimi

Beslenme alışkanlığı (meyve ve sebzeyi az tüketmek rahim ağzı kanseri riskini artırmaktadır)

Yüksek doğurganlık sayısı

Düşük sosyoekonomik düzey

Özellikle 5 yıldan daha uzun süreli doğum kontrol hapı kullanımı

Rahim ağzı kanseri belirtileri:

HPV enfeksiyonlarının çoğunluğu, belirtilere veya hastalığa neden olmaz ve kendiliğinden düzelir. Bununla birlikte, belirli HPV tipleri (çoğunlukla 16 ve 18) ile devam eden enfeksiyon, kanser öncesi lezyonlara neden olabilir. Tedavi edilmezse, bu lezyonlar rahim ağzı kanserine ilerleyebilir, ancak bu ilerleme genellikle uzun yıllar almaktadır. Rahim ağzı kanserinin belirtileri, ancak kanser ileri bir aşamaya gelindiğinde ortaya çıkma eğilimindedir. Rahim ağzı kanserinde aşağıdaki belirtiler görülebilir:

Düzensiz, menstrüasyon (adet) dönemleri arasında veya cinsel ilişkiden sonrasında anormal vajinal kanama

Cinsel ilişki sırasında ağrı

Sırt, bacak veya kadın cinsel organlarının olduğu bölgede ağrı

Yorgunluk, kilo kaybı, iştah kaybı

Vajinal rahatsızlık veya kokulu akıntı

Tek bir bacakta şişkinlik

İdrar yaparken ağrı

Tanı:

Tarama ve erken teşhis ile tam tedavisi mümkün olan rahim ağzı kanseri, günümüzde kanserden ölüm nedenleri arasında çok geride yer almaktadır. Rahim ağzı kanser taramasını düzenli yaptıran bir kadının rahim ağzı kanserinden ölmeyeceğini söylemek mümkündür. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) rahim ağzı kanserinin bütün ülkelerde ülke çapında taranmasını önermektedir.

Bugün rahim ağzı kanserinin %99.9’una HPV (Human Papilloma Virus) enfeksiyonunun yol açtığı bilinmektedir. HPV’nin tespiti, erken dönemde rahim ağzındaki kanser öncülü değişikliklere işaret etmekte ve kanser teşhisini kolaylaştırmaktadır. Günümüzde HPV testleri rahim ağzı kanseri taramasında yer almaktadır. HPV testi rahim ağzı hücrelerde virüsün tespiti esasına dayanan bir testtir.

Ülkemizde ulusal kanser tarama standartlarına göre; 30-65 yaş grubundaki her kadın 5 yılda bir HPV testi ile taranmakta, pozitif çıkan olgular Pap smear ile tekrar değerlendirilmektedir.

Pap smear testi, dökülen rahim ağzı hücrelerin toplanıp incelenmesi esasına dayanan bir testtir. HPV testi ve smear alınması son derece basit ve ağrısız işlemlerdir.

Tedavi:

Rahim ağzı kanserinde; cerrahi, ışın tedavisi (radyoterapi) ve ilaç tedavisi (kemoterapi) gibi farklı tedavi seçenekleri uygulanmaktadır.

Korunma:

Günümüzde HPV’nin en çok kanser yapan tiplerine karşı geliştirilen ve koruyuculuğu yüksek olan aşılar mevcuttur. Dünya Sağlık Örgütü, rahim ağzı kanserine karşı 9-13 yaşlarındaki kız çocuklara aşı yapılmasını önermektedir.

30 yaşından itibaren tarama testlerini düzenli bir şekilde yaptırmak

Güvenli cinsel ilişki konusunda eğitim

Sigara kullanmamak

Sebze ve meyvelerden zengin sağlıklı beslenmek

Rahim ağzı Kanser Neden Önemli?

Rahim ağzı kanseri önlenebilen bir hastalıktır.

Rahim ağzı kanseri erken teşhis edildiğinde %100 tedavi edilebilir.

Rahim ağzı kanserinden ölüm tamamen engellenebilir.

Düzenli rahim ağzı kanseri taramadan geçen bir kadının, rahim ağzı kanserinden ölmeyeceği söylenebilir.

Ülkemizde rahim ağzı kanseri taramaları Ücretsiz olarak Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM) ve Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) yapılmaktadır”

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.