OVACIK HEDEF BÜYÜTÜYOR « Gaste Karabük

SON DAKİKA

Prof. Dr. Kavgacı: “Bu evin sahibi Kızılçam”

Genel, Gündem, Karabük Üniversitesi

OVACIK HEDEF BÜYÜTÜYOR

Bu haber 06 Mayıs 2016 - 22:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

2015 Yılı Yöresel Değerler Mali Destek Programı kapsamında BAKKA tarafından desteklenen ve Ovacık Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından yürütülen “B.R.A.V.O.-Bölgesel Rehabilitasyonda Alternatifler Vaadeden Ovacık” isimli proje ile Ovacık’ın uluslararası tanıtımı gerçekleştirildi.

2015 Yılı Yöresel Değerler Mali Destek Programı kapsamında BAKKA tarafından desteklenen ve Ovacık Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından yürütülen “B.R.A.V.O.-Bölgesel Rehabilitasyonda Alternatifler Vaadeden Ovacık” isimli proje ile Ovacık’ın uluslararası tanıtımı gerçekleştirildi. 

Proje’nin çıkış noktası 2020 Avrupa Birliği Turizm Stratejisi Belgesi’ndeki bir tespit oldu. Anılan belgenin “Tourism as a driver for smart, sustainable and inclusive growth” bölümünde Avrupa Birliği ülkelerinde turistik değişim yaşandığı ve AB vatandaşlarının %43’ünün köy turizmini diğer turizm etkinliklerine göre daha fazla tercih ettiği belirtilmişti. Bu itibarla zengin ve farklı köy turizmi avantajlarına sahip Ovacık’ın değerlenebilmesi amacıyla B.R.A.V.O. Projesi hazırlandı ve proje kapsamında Avusturya’ya teknik ziyaret düzenlendi. Ziyaretin ilk aşamasında Ovacık’ın turizm imkânlarını içeren İngilizce ve Türkçe tanıtım kitapçıkları, Avusturya’daki çeşitli turizm destinasyonlarına dağıtılarak, köy turizmi için ideal, yeşil, şirin ve küçük ilçe hakkında bilgiler verildi, irtibat verileri paylaşıldı.

Ziyaretin en çarpıcı amacı olan ikinci aşamasında ise Avusturya Özel Sülük Terapi Merkezi ziyaret edildi. Ovacık’ta alternatif turizmi geliştirmek amacıyla bölgeye kazandırılacak olan Sülük Gölü’nde yetişen sülüklerin tedavi amaçlı kullanım durumunun belirlenmesine yönelik düzenlenen ziyarette tedavi merkezinin yöneticisi Sayın Andreas Schwarz tarafından öncelikle tesis hakkında gerekli bilgi verildi. Sonrasında hastane başhekimi Dr. Bernhard Kügler eşliğinde sülükle tedavi kliniği ziyaret edildi. Sülük ile tedavinin doğal yöntemlerle yapılamayacağını, bu hususta hijyenin çok önemli olduğunu belirten Kügler, tedaviye başlanmadan önce hastanın kan değerlerinin analiz edildiğini, eğer önemli bir pıhtılaşma sorununun yaşanacağı öngörülür ise hastanın sülük tedavisi için kabul edilmediğini ve aksi takdirde ölüme varan yan etkilerinin bulunabileceğini ekledi. Dünyada tedaviye en uygun sülüklerin Almanya’da yetiştirilmesi sebebiyle, sülüklerin Almanya’dan ithal edildiği terapi merkezinde, Ovacık’ta belirli standartların üzerinde yetiştirme olanağı sağlandığı takdirde ticari girişimde de bulunabilecekleri belirtildi.

Teknik geziden alınan verilere göre, Ovacık Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından turistik Sülük Gölü oluşturulacak ve çok kısa bir süre içerisinde sağlık turizmi yatırımlarına uygun hale getirilecek. Bu kapsamda Birlik yetkilileri tarafından tesislerin sadece turistik amaçlı olduğu, sülük tedavisi tabirinin yalnızca bölgeye ilgi çekmek amacıyla kullanıldığı, proje sonrası bölgeye profesyonel tedavi kliniklerinin kurulması yönünde ilgi çekilebileceği ve bu sağlık tesisi yatırımları yapılmadan kesinlikle sülüklerin amatör yöntemlerle kullanılmaması gerektiği vurgulandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.