MAKEDONYA DEVLET BAKANI ADNAN KÂHİL KTSO ZİYARET ETTİ « Gaste Karabük

SON DAKİKA

MAKEDONYA DEVLET BAKANI ADNAN KÂHİL KTSO ZİYARET ETTİ

Bu haber 19 Mart 2018 - 13:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Makedonya Cumhuriyeti Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Prof.Dr. Sayın Adnan KÂHİL Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özcan’ı makamında ziyaret etti.

Makedonya Cumhuriyeti Dış Yatırımlardan Sorumlu  Devlet Bakanı Prof.Dr. Sayın Adnan KÂHİL Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özcan’ı  makamında ziyaret etti.
Ziyarette  Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu  ve Meclis Üyeleri de yer aldı.
Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özcan yaptığı konuşmada;
“Cumhuriyetten sonraki süreçte Türkiye’deki ilk ağır sanayi Kardemir Demir Çelik işletmeleridir. Türkiye’nin uzun mamulde cevhere dayalı üretim yapan ilk entegre demir çelik fabrikasıdır. Türkiye’nin endüstriyel atılımlarına öncülük ederek “Fabrikalar Yapan Fabrika” unvanını almıştır. Türkiye de kurular büyük demir çelik işletmelerin ustaları Karabük’te yetişmiştir. 72 metre boya kadar ray üreten, Türkiye’de üretilemeyen ağır profilleri üretebilen, yeni kurulan çubuk kangal haddehanesinde makine imalat sanayisine yönelik çok çeşitli çelik kalitelerini üretebilen bir tesis olup bu konuda  övünüyoruz. Bildiğim kadarıyla Makedonya’da doğrudan yabancı sermaye yatırımı gerçekleştiren Türk şirketlerinin sayısı 100 civarında olup bunların önemli bölümü KOBİ niteliğinde firmalarımızdır. Halihazırdaki Türk yatırım tutarı 1.2 milyar Dolar civarındadır.15 Temmuz darbe girişiminde  Makedonya  halkının bizlere destek vermesi  memnuniyet verdi.
Şükrü Bey bizim arkadaşımız, dostumuz Hem Türkiye’nin hem Karabük’ün Balkanlarla olan ilişkileri düzenlemekte olup aynı zamanda  üstlendiği bir misyon var  onu da  gayet güzel yapıyor, bugün bir  vesileyle sizlerle bir arada bulunmak bize mutluluk vermekte  tekrar hoş geldiniz diyorum” dedi.
Makedonya Cumhuriyeti Dış Yatırımlardan Sorumlu  Devlet Bakanı Prof.Dr. Sayın Adnan KÂHİL yaptığı konuşmada;
“Ev sahipliğinden dolayı   Başkan Özcan’a teşekkür ederek Makedonya hükümeti adına  buradayım. İş adamları ile görüşmek için geldim. İkili ekonomik ve ticarî işbirliğinde açılım ve atılımda bulunulmasına yönelik yoğun çabalar sonucunda, büyük Türk şirketlerinin Makedonya’ya olan ilgileri son zamanlarda artmaya başladı.
Devletin bütünlüğünü yalnız sınırlarla korumak olmadığını bazen sınırlar dışında da hareketler yapılabileceğini de kaydeden Kahil, “Afrin’e yapılan ‘Zeytin Dalı’ harekâtını bu doğrultuda değerlendiriyoruz. Sınırlarında terörist organizasyonların çoğalması Türkiye Devletine bir tehditti. Bu doğrultuda biz bunu hem Makedon Hükumeti hem de benim partim destekliyor. Terörizm, terörizmdir nerede olursa olsun. Biz buna karşı çıkmalıyız. 6 ay önce Başbakanımızla birlikte Türkiye ziyaretimizde de kendisi de dile getirmişti, Makedonya Hükumeti olarak Recep Tayyip Erdoğan’ı ve Türk Devletini terörizme karşı destekliyoruz ve destekleyeceğiz. Bizim anayasa ve kanunlar çerçevesinde. Zeytin Dalı operasyonu sembolik 18 Mart’ta sonuçlandı. Bu büyük bir semboliktir. Önceden bildiğimiz gibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti ayrılmaz bir bütünlüktür. Bizim için her nerede yaşayan Türk varsa Türk her yerde Türk’tür. Bütün dünyada yaşayan uygar milletler terörizme karşı savaşır ve milletler olarak destekliyorlar. Buna başka açıdan da bakabiliriz; eğer Türkiye çıkıp bu harekâtı yapmasıydı, 3.5 milyondan fazla Suriyeliyi kendi bünyesinde barındırmaya devam edecektir. Onların istikrarı için bu harekâtı yaptı. İnanıyoruz ki, böyle şeyler ilerde tekrarlanmayacaktır. Eğer tekrarlanırsa her zaman bu tür harekâtları desteleyeceğiz” dedi.
Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özcan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek  karşılıklı hediye takdimi ile ziyaret  sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.