Kredi Derecelendirme Kuruluşundan Kardemir’e Yüksek Not « Gaste Karabük

SON DAKİKA

Kredi Derecelendirme Kuruluşundan Kardemir’e Yüksek Not

Bu haber 25 Temmuz 2018 - 15:57 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating, Kardemir ve iştiraklerinin konsolide yapısını ve muhtemeltahvil ihraçlarının nakit akımlarını gözden geçirerek, yüksek düzeyde yatırım yapılabilir seviyede değerlendirdi ve Uzun Vadeli Ulusal Notunu ‘A+ (Trk)/Stabil’ olarak yukarı yönlü revize etti. JCR Eurasia Rating Kardemir’in Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı Para Notunu ise “BBB- /Stabil” olarak teyit etti.

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating,  Kardemir ve iştiraklerinin konsolide yapısı ve muhtemeltahvil ihraçlarının nakit akımlarını gözden geçirerek, yüksek düzeyde yatırım yapılabilir seviyede değerlendirdi  ve Uzun Vadeli Ulusal Notunu ‘A+ (Trk)/Stabil olarak yukarı yönlü revize etti. JCR Eurasia Rating Kardemir’in Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı Para Notunu ise “BBB- /Stabil” olarak teyit etti.

Rating kuruluşunun değerlendirmesinde, operasyonelalandaki iyileşmenin yanı sıra ürün satış fiyat artışının etkisiyle karlılık rasyonlarında düzelme, içsel özkaynakyaratma kapasitesinin öngörülebilir seviyeye gelmesi, borç düzeyinin azalması ve yabancı para pozisyonu kaynaklı risklerde azalma, demiryolu tekeri yatırımından beklenen yüksek kâr marjı, sektördeki konumlanan pazar payı, nakit akımının likidite yönetimini kolaylaştırması, varlık kalitesi, azalan yatırım maliyeti, kurumsallaşma ve kurum kültürü, istikrarlı yönetim kadrosu, şirketimizin Uzun Vadeli Ulusal Not ve Görünümünün “A+(Trk)/Stabil” olarak yukarı yönlü revize edilmesinin temel nedenleri olarak görüldü.

Alınan notların yüksekliği, Kardemir’in güçlü finansal ve kurumsal yapısını ortaya koydu.

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating’in notları,detayları ile birlikte aşağıda gösterilmiştir:

Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı Para 

BBB- / (Stabil Görünüm) 

Uzun Vadeli Uluslararası Yerel Para Notu 

BBB-/ (Stabil Görünüm) 

Uzun Vadeli Ulusal Notu 

A+ (Trk) / (Stabil Görünüm) 

Uzun Vadeli İhraç Notu 

n.a.

Kısa Vadeli Uluslararası Yabancı Para 

A-3 / (Stabil Görünüm) 

Kısa Vadeli Uluslararası Yerel Para Notu 

A-3 / (Stabil Görünüm) 

Kısa Vadeli Ulusal Notu 

A-1 (Trk) / (Stabil Görünüm) 

Kısa Vadeli İhraç Notu 

n.a.

Desteklenme Notu 

Ortaklardan Bağımsızlık Notu 

AB 

 

 

Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Öz, konuya ilişkin yaptığı açıklamada ‘Bağımsız Derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating’ in puan artışına ve bize güvenine teşekkür ediyoruz. Bizler de ülkemiz sermaye piyasasına güveniyoruz.  Yönetim kurulumuz, profesyonel icramız ve tüm çalışanlarımızla Kardemir’in daha şeffaf, inovatif, sürdürülebilir, güvenilir ve daha karlı bir şirket haline dönüşümüne devam edeceğini bizlere güvenen tüm yatırımcılarımıza da bildirmek istiyoruz’ dedi. 

 

Saygılarımızla.

KARDEMİR A.Ş.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.