Koçaş’tan Defter-Beyan Sistemi Açıklaması « Gaste Karabük

SON DAKİKA

Koçaş’tan Defter-Beyan Sistemi Açıklaması

Bu haber 23 Ocak 2018 - 11:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karabük Defterdarı Osman Koçaş; 1 Ocak 2018 tarihinde yüğrürlüğe giren Defter Beyan Sistemi ile ilgili açıklama yaptı.

Karabük Defterdarı Osman Koçaş; 1 Ocak 2018 tarihinde yüğrürlüğe giren Defter Beyan Sistemi ile ilgili açıklama yaptı.

Koçaş yaptığı açıklamada; “Bilindiği üzere, Bakanlığımız Gelir İdaresi Başkanlığı mükellef haklarının gözetilerek vergide gönüllü uyumun artırılması ve mükelleflerin vergisel  yükümlülüklerini kolayca yerine getirebilmelerinin sağlanması amacıyla; her geçen gün gelişen teknolojiyi de azami ölçüde kullanarak sistem altyapısını geliştirmekte ve daha anlaşılır, ulaşılır ve kullanışlı vergilendirme, beyan ve bildirim imkanlarını hizmete sunmaktadır. Bu bağlamdan olarak, Defter-Beyan Sistemi 01.01.2018 tarihinden itibaren uygulamaya konulmuş olup; sisteme ilişkin ana hatlarıyla açıklama yapma gereği hasıl olmuştur.

DEFTER BEYAN SİSTEMİ NEDİR?

Defter-Beyan Sistemi ile,  Serbest meslek erbabı,  İşletme hesabı esasına göre defter tutan mükellefler ile  Basit usule tabi olan mükelleflerin kayıtlarının elektronik ortamda tutulması, bu mükelleflerden defter tutmak zorunda olanların defterlerinin bu kayıtlardan hareketle elektronik ortamda oluşturulması ve saklanması, vergi beyannamesi, bildirim ve dilekçelerin  elektronik ortamda verilebilmesi ile fatura, serbest meslek makbuzu, gider pusulası, müstahsil makbuzu gibi belgelerin elektronik ortamda düzenlenebilmesi sağlanmaktadır.

SİSTEMİN GETİRDİĞİ AVANTAJLAR NELERDİR?

Bir muhasebe programına ihtiyaç duyulmaksızın internetin olduğu her yerden vergisel ve ticari işlemlerin elektronik ortamda kayıt altına alınabilmesi.

Kırtasiyeciliği azaltması.

Defter tasdikine ihtiyaç duyulmaması(Defter tasdik maliyetinin ortadan kalkması).

Defterleri muhafaza etmeye yönelik maliyetlerin söz konusu olmaması ile fatura ve makbuz gibi belgelerin elektronik olarak düzenlenebilmesi gibi imkânlar sayesinde yükümlülüklere ilişkin bürokratik işlemlerin ve uyum maliyetlerinin azaltılması.

Kayıt dışı ekonomi ile etkin bir şekilde mücadele edilmesi.

Vergiye gönüllü uyum seviyelerinin artırılması. Amaçlanmıştır.

SİSTEMİN KULLANILMASI ZORUNLU MU?

Sistemin kullanımı, yukarıda belirtilen mükellefler açısından zorunlu olup; 2018 yılı başından itibaren hizmete girmiştir. Başvurular serbest meslek erbapları tarafından 31/1/2018, basit usule tabi olan mükellefler açısından ise 30/6/2018 tarihine kadar yapılabilecektir. İşletme hesabı esasına göre defter tutan  mükellefler ise 1/1/2019 (serbest meslek kazanç defteri yanında işletme hesabı esasına göre defter tutanlar açısından 1/1/2018) tarihinden itibaren Sistemi kullanmaya başlayacaklardır.

SİSTEME NASIL BAŞVURABİLİRİM?

Defter-Beyan Sistemini kullanmak zorunda olan mükellefler, www.defterbeyan.gov.tr adresi üzerinden veya gelir vergisi yönünden bağlı oldukları vergi dairesi aracılığıyla başvuru yapmaları gerekmektedir.

Söz konusu başvuruyu; Basit usule tabi mükellefler, Kendileri, Aralarında 486 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ekinde yer alan “Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesi (Meslek Odaları ile Basit Usulde Vergilendirilen Üyeleri İçin)” düzenledikleri meslek odaları veya 340 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ekinde yer alan “Elektronik Beyanname Gönderme Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesi” imzaladıkları meslek mensupları aracılığıyla,

İşletme hesabı esasına göre defter tutan mükellefler ile serbest meslek kazancı elde eden mükellefler ise; Kendileri veya 340 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ekinde yer alan “Elektronik Beyanname Gönderme Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesi” düzenledikleri meslek mensupları aracılığıyla yapabileceklerdir.

Defter-Beyan Sistemine www.defterbeyan.gov.tr adresi üzerinden başvuru yapmak için kullanıcı kodu ve şifre bilgileri kullanılarak giriş yapılacaktır.

Sisteme giriş sırasında kullanılacak şifre bilgisi, mükellef veya noterden yetkilendirdiği kişi tarafından gelir vergisi yönünden bağlı olunan vergi dairesine yapılacak başvuru ile alınabilecektir.

Meslek Mensupları ve Meslek Odalarının şifre temini için; meslek mensupları 340 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ekinde yer alan “Elektronik Beyanname Gönderme Aracılık Yetkisi Talep Formu”nu, meslek odaları ise 15 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Sirküleri ekinde yer alan “Basit Usulde Vergilendirilen Mükelleflerin Beyannamelerinin Elektronik Ortamda Gönderilmesine Aracılık Yetkisi Talep Formu”nu doldurmak suretiyle bağlı oldukları vergi dairesine müracaat ederek kullanıcı kodu ve şifre temin edebileceklerdir.

Sistemin kullanılması için mükellef, meslek mensubu ya da meslek odası tarafından kullanıcı kodu ve şifre teminine yönelik olarak yapılan başvuruların değerlendirilmesinde, 340 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile elektronik beyanname uygulamasına ilişkin ilgili diğer mevzuat dikkate alınacaktır.

486 Sıra Nolu Tebliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce vergi dairelerinden elektronik beyanname gönderebilmek için temin edilen kullanıcı kodu ve şifre bilgisi ile Sisteme giriş yapılabilecektir.

CEZAİ MÜEYYİDE

Defter-Beyan Sistemini kullanmak mecburiyetinde olmakla birlikte süresi içerisinde başvuru yapmayan, başvuru yapmakla birlikte belirlenen süreler dâhilinde kayıt yapma, defter tutma, beyanname, bildirim ve dilekçe gönderme, belge düzenleme ve benzeri yükümlülüklerini yerine getirmeyen mükelleflere 213 sayılı Kanunun ilgili ceza hükümleri tatbik olunur.

Kapsam dahilinde bulunan mükelleflerimizin, vergi dairelerinde oluşabilecek yoğunluktan etkilenmemeleri ve süresinde sisteme geçiş yapamayarak cezai müeyyideler ile karşı karşıya kalmamaları için; son başvuru tarihini beklemeksizin kullanıcı kodu ve şifrelerini bağlı oldukları vergi dairelerinden temin etmelerini önemle tavsiye ederiz.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.