KESK’ten Müftülük Yasası Tepkisi « Gaste Karabük

SON DAKİKA

KESK’ten Müftülük Yasası Tepkisi

Bu haber 21 Kasım 2017 - 14:42 'de eklendi ve kez görüntülendi.

KESK Kadın Kolları Dönem Sözcüsü Ayşegül Sarı Terzi; “Müftülük Yasası Hükümsüzdür, geri çekilsin!”dedi.

KESK  Kadın Kolları Dönem Sözcüsü Ayşegül Sarı Terzi; “Müftülük Yasası Hükümsüzdür, geri çekilsin!”dedi.

Terzi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“AKP iktidarı halk iradesinin yüklediği sorumlulukla yasama faaliyetini toplumun gerçek ihtiyaçları temelinde gerçekleştirmesi gerekirken, bu yetkiyi kendi ideolojisini tahkim etmek amacıyla kullanmakta, meclisi işlevsiz hale getirerek yasa çıkarmaktadır.

Kadınların, türlü mücadeleler ile elde ettiği kazanımlar, bugün AKP’nin sistematik saldırılarının odağındadır. Siyasal iktidar, ideolojisinin tezahürü politikalarıyla cinsiyetçiliği her geçen gün derinleştirmekte, birçok alanda olduğu gibi OHAL, kadın kazanımlarına olan hoyrat ve kastî saldırılarının artırmasında ve hızlanmasında fırsat olarak kullanılmaktadır

Bu yasa, kadınlara danışılmadan, kadınların görüşleri alınmadan, kadınların gerçek ihtiyaçları gözetilmeden ve kadınların her türlü itirazına rağmen hazırlanmıştır. Gündeme geldikten sonra kadınların, yasaya karşı geliştirmek istediği itirazlar pek çok yerde polis şiddeti ile engellenmek istenmiş, buna rağmen kadınlar seslerini bulundukları her yerden duyurmaya devam ederek düzenlemenin pek çok kez alt komisyona geri gönderilmesini sağlamışlardır.

KESK’ li Kadınlar olarak; Sesimizi ve itirazlarımızı baskı ve şiddetle bastırma çabalarınıza rağmen her yerde kadın düşmanı yasalarınızı teşhir etmeye devam ediyoruz;

Bu yasa; Nikah yetkisi verilen il ve ilçe müftülüklerinin medeni yasanın uygulayıcısı olmasını sağlıyor.

Kadın-erkek eşitsizliğini doğal sayan, dini referansları temel alan, tek bir dini ve mezhebi temsil eden, kadınların boşanmasını uygun bulmayan bir kurumun ve anlayışın temsilcisi, medeni kanunun uygulayıcısı olamaz. Tekçi, dayatmacı, ayrımcı bir uygulama olması, medeni kanunun ilgası ve şerri hukukun uygulamaya konmasının önünü açması laiklik açısından da kabul edilemez.

Bu yasa; sağlık personelinin takibi dışında doğan çocukların, doğum bildirimi nüfus müdürlüklerine sözlü beyanla yapılabilmesine olanak sağlıyor. Beyanın, mülki idare amirinin emriyle aile hekimince araştırılmasına ilişkin bir değişiklik öngörülüyor. Sözlü beyan, “tecavüzcülere rahat olun, biz sizi koruruz” demektir.

Bu yasa; içerdiği Soyadı ile ilgili düzenlemeler ile evlenmeden önceki soyadını, eşlerinin soyadıyla da olsa kullanabilen kadınların, baskı görmelerini ve bu haktan vazgeçmelerini kolaylaştıran bir yasadır.

Bu yasa Medeni Kanun ile düzenlenmiş alanların, dini bakış açısı ile yeniden şekillendirilmeye çalışılmasına, kadınlar ile çocukların kanun tarafından korunan haklarının gasp edilmesine ve çocuk hakları sözleşmesine açık bir saldırı niteliğindedir. Bu yasayı tanımıyoruz. Bize sorulmadan hayatlarımız hakkında karar verilmesini kabul etmiyoruz.

 KESK’li Kadınlar Olarak; Müftülük yasası biz kadınlar açısından hükümsüzdür! Geri çekilsin diyoruz!

Geri çekilene kadar mücadeleye devam edeceğimizi, çocuk gelinleri, çocuk istismarını, tacizi, tecavüzü ve kadına yönelik her türlü şiddeti arttıracak bu uygulamayı iptal ettirmek üzere peşine düştüğümüzü bir kez daha belirtiyor, tüm kadınları hayatına ve haklarına sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.