KARABÜK ÜNİVERSİTESİ ŞAŞIRTTI; « Gaste Karabük

SON DAKİKA

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ ŞAŞIRTTI;

Bu haber 10 Mart 2017 - 9:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Suriyeli öğrencilerin en fazla olduğu üniversiteleri açıklayan Saraç, ilk sırada Gaziantep Üniversitesi’nin, ardından İstanbul Üniversitesi’nin geldiğini belirterek 3’üncü sırayı ise şaşırtıcı şekilde Karabük Üniversitesi’nin aldığını bildirdi. Karabük Üniversitesinde 927 Suriyeli Öğrenci Var!

Suriyeli öğrencilerin en fazla olduğu üniversiteleri açıklayan Saraç, ilk sırada Gaziantep Üniversitesi’nin, ardından İstanbul Üniversitesi’nin geldiğini belirterek 3’üncü sırayı ise şaşırtıcı şekilde Karabük Üniversitesi’nin aldığını bildirdi. Karabük Üniversitesinde 927 Suriyeli Öğrenci Var!

YÜKSEK Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, Türkiye’de 15 bine yakın Suriyeli öğrencinin üniversitelerde öğrenim gördüğünü söyledi.

YÖK Başkanlığı tarafından Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen ‘Türk Yükseköğretim Sisteminde Suriyeli Öğrenciler Uluslararası Konferansı’ başladı.

Hatay Valisi Erdal Ata, MEB Müsteşar Yardımcısı ve Suriyeli öğrenci sayısının çok olduğu 50 üniversitenin rektörüyle, eğitim bursu sağlayan uluslararası yardım kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı konferansın açılışında konuşan YÖK Başkanı Yekta Saraç, Türkiye’deki 6-18 yaş grubundaki 1 milyon 300 bini aşkın Suriyeli nüfusun yaklaşık 500 bininin eğitim sistemine dahil edildiğini kaydetti.

Suriyeli öğrencilerin en fazla olduğu üniversiteleri açıklayan Saraç, ilk sırada Gaziantep Üniversitesi’nin, ardından İstanbul Üniversitesi’nin geldiğini belirterek 3’üncü sırayı ise şaşırtıcı şekilde Karabük Üniversitesi’nin aldığını bildirdi. Saraç konuşmasında şunları söyledi:

“Öğrenci kardeşlerimizin en yoğun olarak bulundukları üniversitelerimiz bin 680 öğrenciyle Gaziantep Üniversitesi, bin öğrenciyle İstanbul Üniversitesi, 927 öğrenciyle Karabük Üniversitesi ve takiben Mersin, Kahramanmaraş Sütçü İmam, İnönü, Çukurova, İstanbul Aydın ve Sakarya Üniversiteleridir. 35 devlet ve 8 vakıf üniversitelerimizin ise 50’nin üzerinde Suriyeli öğrencisi bulunmaktadır. Tüm üniversitelerimizde sayılar gün geçtikçe artmaktadır. Karabük Üniversitesi’ndeki öğrenci sayısına bir parantez açmak gerekirse, Suriyelilerin yerleşim olarak yoğun olmadığı bölgelerde de öğrenci sayısının yüksek olabildiğini göstermektedir, bu örneği özellikle istihdam ettiği Suriyeli öğretim görevlisi sayısıyla da ilişkili olduğunu ifade edelim. Ayrıca ülkemizde görev yapan Suriyeli öğretim elemanı sayısı 327’si devlet, 65’i vakıf üniversiteleri olmak üzere 392’ye ulaştı. 400’e yakın akademisyen üniversitelerimizde görev yapmakta. Sisteme dahil olan öğrenci ve öğretim elemanı sayıları yükselirken bize emanet olan bu gençlerin ihtiyaçlarını da dikkate alan, ülkemize uyum süreçlerini gözeten, gerektiğinde psikolojik destek ve rehabilitasyon imkanı da sağlayan bir mekanizmayı geliştirmek için buradayız.”

Hatay Valisi Erdal Ata ise Hatay’da öğrenim gören Suriyeli öğrenciler ve eğitim merkezleri hakkında bilgiler paylaştı. Ardından da YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Hasan Mandal’ınmoderatörlüğünde konuya ilişkin uluslararası katılımlı bir panel düzenlendi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.