Karabük Organ ve Doku Bağışında 35. sırada « Gaste Karabük

SON DAKİKA

Karabük Organ ve Doku Bağışında 35. sırada

Bu haber 03 Kasım 2017 - 14:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karabük İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sarı Karabük’te 1508 kişinin organlarını bağışladığını ve bağışçıların bağışladığı organ sayısının ise 21.459 olduğunu belirterek, “Karabük’te yaşayan vatandaşlarımızın organ bağışı konusunda çok duyarlı olduğu görünmektedir” dedi.

Karabük İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sarı Karabük’te  1508 kişinin  organlarını bağışladığını ve bağışçıların bağışladığı organ sayısının ise 21.459 olduğunu belirterek, “Karabük’te yaşayan vatandaşlarımızın organ bağışı konusunda çok duyarlı olduğu görünmektedir” dedi.

Karabük İl sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sarı, Karabük’ün organ bağışı sıralamasında Türkiye’de 35. Sırada olduğunu söyledi.

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası nedeniyle bir açıklama yapan İl Sağlık Müdür DR. Ahmet Sarı; “Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım tarihleri arası “Organ ve Doku Bağışı Haftası” olarak kutlanmaktadır. Tedavisi yalnızca organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli sağlık sorunlarından biridir.

“Organ nakli”, vücutta görevini yapamayan bir organın yerine canlı bir vericiden veya ölüden alınan sağlam ve aynı görevi üstlenecek bir organın nakledilmesi işlemidir.

Kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirmesi de organ bağışıdır.

Türkiye organ nakli faaliyetleri için yeterli donanıma, deneyimli nakil ekiplerine ve nakil merkezlerine sahiptir. Aşılması gereken en önemli sorun kadavra bağış oranındaki yetersizliktir.

Unutmamak gerekir ki, her bağış yeni bir hayattır. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, organ naklinin caiz olduğunu bildirmiş ve organ bağışını, insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımlanmıştır.

Ülkemizde organ bağışları Sağlık Bakanlığı kontrolü ve denetiminde yapılmaktadır. “Türkiye Organ ve Doku Nakli Bilgi Sistemi” vasıtasıyla organ dağıtımı en adaletli ve şeffaf biçimde yapılmaktadır.

Ülkemizde organ olarak, böbrek, deri, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas ve incebağırsak nakilleri; doku olarak kemik, kemik iliği, kornea ve kalp kapağı nakilleri yapılmaktadır.

Organ bağışı yapmak isteyen vatandaşlar, il sağlık müdürlükleri, hastaneler, organ nakli yapan merkezler, aile hekimliklerine başvurabilir, detaylı bilgi alabilirler.

Organ bağışı yapmak isteyen kişiler, belirtilen yerlere başvuru yaparak iki tanık huzurunda bir belge imzalayarak organ bağışı kartına sahip olurlar. Organ bağışı kartını alan kişinin, bağış kartını her zaman üzerinde taşıması gerekmektedir.

18 Yaş ve üzeri akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapabilir ve organ bağışı kartı sahibi olabiIir” dedi.

KARABÜK 1508  KİŞİ ORGANLARINI BAĞIŞLADI

01.11.2017 tarihi geçerli olmak üzere Türkiye Geneli Organ Bağışçı sayısının 301.289 kişi olduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sarı; “Karabük İlinde Organ Bağışçı sayısı 1508 kişi olup, Bağışçılarımızın bağışlamış olduğu organ sayısı 21.459

Türkiye genelinde Karabük ili Organ ve Doku Bağışında 35. sırada bulunmaktadır. Nüfus oranımıza bakıldığında küçük bir il olmamıza rağmen Karabük’te yaşayan vatandaşlarımızın organ bağışı konusunda çok duyarlı olduğu görünmektedir.

Karabük İl Sağlık Müdürlüğümüz ve Müdürlüğümüze bağlı kurum ve kuruluşlar tarafından vatandaşlarımıza yönelik yazılı ve görsel basın aracılığı ile tanıtımlar yapılmakta, Karabük  Üniversitesinde, okullarımızda, Kent Meydanlarında, çarşı ve pazarlarda Organ ve Doku Bağışı ile ilgili el broşürleri dağıtılmakta, afişler ve pankartlar asılmakta, konferanslar ve seminerler düzenlenmektedir” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.