İl Genel Meclis Başkanı Sözen, gazetecilerle bir araya geldi « Gaste Karabük

SON DAKİKA

Safranbolu beyaz örtüyle kaplandı

Genel, Gündem, Safranbolu

İl Genel Meclis Başkanı Sözen, gazetecilerle bir araya geldi

Bu haber 09 Ocak 2018 - 16:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İl Genel Meclisi Başkanı Ahmet Sözen, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle gazetecilerle sabah kahvaltısında bir araya geldi.

İl Genel Meclisi Başkanı Ahmet Sözen,  “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle  gazetecilerle sabah kahvaltısında bir araya geldi.

Karabük Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Metin Kaya, Karabük Gazeteciler ve İletişim Derneği Başkanı Serap Karaoğlu, Karabük İletişi Derneği Başkanı İlhan Alpboğa, ASGD Başkanı Semih Gülen, yazılı ve görsel basın mensupları ile ulusal haber ajans temsilcileri katıldığı

kahvaltıda İl Genel Meclisi Başkanı Ahmet Sözen,10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak hem İl Genel Meclisinin hem de İl Özel İdaresinin çalışmaları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İl Genel Meclisinin çok geniş yelpazede görev ve sorumluluk üstlendiğini hatırlatan İl Genel Meclisi Başkanı Ahmet Sözen; İl genel meclislerinin 5302 sayılı il özel idaresi kanunu ve belli yönetmeliklerle belirlenmiş yerel de yerel parlamento olduğunu söyleyerek,  “Eğitimden sağlığa imardan kültür turizme alt yapının oluşmasına kadar çok derin bir yelpazeye sahip. İl özel idaremizin ve il genel meclisimizin bölgeye ve kırsala hizmet etme şeklini üçe ayırıyoruz. KÖYDES il özel idaresinin yapmış olduğu doğrudan yatırımlar diğeri ise iller bankası örnekleriyle yapılan çalışmalar. İl genel meclisi deyince hep köylerle ilgili kırsalla ilgili sorular sorulur tüm il sınırları içerisinde il merkezlerinde yapılan kamu yapılarıdır. 2005 yılında kurulan kısa adı KÖYDES olan köylerimizde değişim sürecinin başlatıldığı günden bugüne KÖYDES kurulana kadar kronikleşmiş birçok sorunu ve bu sorunların üzerine cesaretle gidilmesi şansı bulunmuştur. Büyük ve iddialı sözlerle yola çıkılmış şehirde ne varsa köylerde o olacak mantığıyla ödenekler tahsis edilmiştir. Bu ödeneklere baktığımızda bugüne kadar toplam 120 milyon lira civarındadır. Bu ödenekler 110 milyon eski parayla 120 trilyona yakın. Alt köylerin alt yapı problemi çözülmüş oldu. 2017 yılında ilimize çok güçlü ödenekler tahsis edildi. Geçen yıl 16 milyon bir ödenek tahsis edildi ve birçok alanda olduğu gibi asfaltların yapılması tamiri onarımı yeni kanalizasyon foseptik arıtma tesisiyle ilgili birçok projeyi hayata geçirdik. Şuanda KÖYDES projesi olarak tamamlanmayan proje kalmamıştır. Geçtiğimiz yıl 130 km satıh kaplama asfaltımızı gerçekleştirdik.Geçen yıl yenisini almış olduğumuz taş kırma makinası ile kendi malzemesini kendi üreten özel idareler arasına girdik. Nakli anlamda para harcamış olduğumuz konu bizim yol malzemesiydi. 160 bin ton yol malzemesi üretimi gerçekleştirdik. 2017’de 220 bin ton yol malzemesini üretmiş oldukları rakamsal değeri ise ton başına 10 TL olarak düşünüldüğünde 22 milyon civarında. Buradan tasarruf ettiğimiz parayla köylerin diğer sorunlarına el atmış oluyoruz. Alınmış olan bu kararın ne kadar yerinde olduğu aşikardır. Bunun faydasını özellikle 2017 yılında hissettik. Çıtamız daima yükseliyor. Son 3 yılda yapmış olduğumuz soğuk asfalt 416 km ve bununda yol malzemesi olarak ihtiyaç duyduğumuz malzeme 416 bin ton sarı malzeme ihtiyacı anlamına gelmektedir.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.