Dinçel, “Haklılığımız geçte olsa anlaşıldı” « Gaste Karabük

SON DAKİKA

Ünal’dan flulu resme tepki

Genel, Gündem, Safranbolu

Dinçel, “Haklılığımız geçte olsa anlaşıldı”

Bu haber 08 Ekim 2017 - 5:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP İl Başkanı Av. Erdoğan Dinçel, MARZINC, KARDEMİR ve Kent Meydanına yaptıracakları Atatürk Heykeli ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu

CHP İl Başkanı Av. Erdoğan Dinçel, MARZINC, KARDEMİR ve Kent Meydanına yaptıracakları Atatürk Heykeli ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu, MARZINC konusunda Belediye Başkanı Rafet Vergili’ye destek verdiklerini ifade eden Başkan Dinçel, Hükümet  tarafından KARDEMİR’e atanan 4 Bağımsız Yönetim Kuruluna  ise “Kardemir  AKP’nin emekli eski Milletvekillerinin kendi bölgelerindeki işsizlere iş kapısı, yandaşlara da rant kapısı değildir” diyerek tepki gösterdi.

CHP İl Başkanı Av. Erdoğan Dinçel, MARZINC, KARDEMİR ve Kent Meydanına yaptıracakları Atatürk Heykeli ile ilgili olarak Parti İl binasında basın toplantısı düzenledi.

Belediye başkanı Rafet  MARZINC ile ilgili olarak başlattığı mücadeleye destek veren Başkan Dinçel, geçte olsa haklılıklarının anlaşıldığını belirterek, “Bugünlerde yine Karabük’ün gündemini meşgul eden hava kirliliği konusu var. Sayın Belediye Başkanımız MARZINC’in Karabük’te oluşturduğu hava kirliliğinin topluma ve insanlara büyük zarar verdiğini söyleyerek MARZINC’in bu hava kirliliği konusundaki  durumunu tepki ile karşıladığını ifade ediyor ve gerekirse kalksın gitsin buradan diyor.  Biz de Cumhuriyet Halk Partisi olarak şunu söylüyoruz. MARZINC’in buraya kurulmasına karar verildiği ilk günlerde 2010 yıllarda ve ben de görevde iken olduğu gibi ve benden sonra göreve gelen diğer İl Başkanı arkadaşımız Bayram Karadağ’ın da bu konuda açıklamaları çok olmuştur. Diğer yönetim kurulu arkadaşlarımızın da ifade ettiği gibi buraya kurulmasının, insan ve toplum sağlığı açısından  büyük zarar getireceği düşüncesini  sürekli açıkladığımız bu durumun aradan uzun yıllar geçmiş olmasına rağmen anlaşılmış olmasından dolayı son derece mutluyuz.  İnsan sağlığına zarar verdiği için Bursa’da buna izin verilmedi. CHP Milletvekili buna karşı çıktı, dava açtı, bunu engelledi, şimdi kuracak yer bulamadılar, Türkiye’de hiçbir yer bunu kabul etmedi. Karabük’e geliyor, buna karşı koymalıyız demiştik ama sadece söylemekle kaldı, bize destek veren olmadı, ama bugün yine aynı düşüncedeyiz, biz hiçbir şekilde sanayileşmeye, burada istihdam sağlayacak bir yatırıma karşı falan değiliz ama hiçbir şey insan sağlığından önemli değildir diyoruz, o gün de bunu söyledik.  Sayın Belediye Başkanımızın bu açıklamasını geçte olsa olumlu buluyorum. Gerçi buna o zamanlar karşı çıkmasını beklerdim, o zaman karşı çıktığını hatırlamıyorum, olabilir, ama önemli olan doğru tavırdır. Bu doğru tavrın arkasındayız.

Bu konu bir an önce açıklığa kavuşturulmalı ve çözülmelidir.  İnsan sağlığından önemli hiçbir şey yoktur.  Aynı  şekilde KARDEMİR’den kaynaklanan hava kirliliği ve insan sağlığı9na veren bu durumun da  en aza indirilmesi veya ortadan kaldırılması için gereken girişimlerin yapılmasında yarar olduğunu  düşünmekteyiz” dedi.

KARDEMİR AKP’NİN ARPALIĞI DEĞİLDİR

KARDEMİR’e Hükümet tarafından atanan 4 Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi ile ilgili de konuşan CHP İl Başkanı Rafet Vergili; “Her şeyi biz yaparız, her şeye biz karar veririz, biz kimseyi dinlemeyiz, bizim dediğimiz olur mantığı ile hareket eden siyasi iktidar, bir çok kuruluşa usulsüz olarak kayyum atayarak el koyduğu gibi Kardemir’e de müdahale ettiğini görüyoruz.  Seçilecek 4 bağımsız yönetim kurulu üyesini siyasi iktidarın baskısı ile iktidar tarafından belirlendiğini görmekteyiz. Bu atanan kişilerin üçü AK Partili, bir tanesi de geçmişte MHP’den Milletvekili olan bir eski Milletvekili. Yani fiilen iktidarda oluşturulan ortaklığın da  buraya yansımasını görmekteyiz.  Sanki Kardemir’e Kayyum atanıyormuş gibi, sanki Kardemir siyasi iktidarın bir arpalığıymış gibi  buraya da hukuksuz bir şekilde, haksız bir şekilde müdahale ediliyor.   Ayrıca diğer seçilecek yönetim kurulu üyelerinin de belirlenmesi konusunda da siyasi iktidarın müdahalede bulunmak istediğini duymaktayız, bunu şiddetle protesto ediyoruz ve kınıyoruz. Kardemir siyasi iktidarın arpalığı değildir, Kardemir  AKP’nin emekli eski Milletvekillerinin kendi bölgelerindeki işsizlere iş kapısı, yandaşlara da rant kapısı değildir.  Geçmiş yıllarda KİT’lerde bu tür uygulamaları gördük, siyasi iktidar seçilemeyen Milletvekillerini ve siyasileri buralara yönetim kurulu  üyesi olarak atadığı zamanları biliyoruz ve bunun sonucunda KİT’lerin ne hale geldiğini de biliyoruz.  Şimdi sanki Kardemir halka açık bir KİT gibi değerlendirilmekte ve burası siyasi iktidarın bir arpalığı gibi düşünülmektedir. CHP olarak KARDEMİR’in bugünlere gelmesinde büyük emeği geçen  bir partinin mensupları olarak bunu şiddetle  kınıyoruz. Genel Kurulun kararına ipotek koymamalıdır, ticari faaliyetler, ticari teamüller yerine getirilmelidir,  KARDEMİR’de yönetim kurulu üyeleri genel kurulda demokratik  bir biçimde hissedarların oyları ile seçilmelidir” şeklinde konuştu.

KENT MEYDANINA KONACAK ATATÜRK HEYKELİ HAZIR

Bir diğer konuda  bir yılı aşkın zamandır Karabük’ün gündeminde olan Kent Meydanına Atatürk Heykelinin yapılma konusudur.  Biliyorsunuz bu heykelin yapımını CHP olarak bizler üstlendik. Bir kentin meydanında bu ülkenin kurucusunun, o devletinin kurucusunun mutlaka heykeli olmalıdır.  Atatürk’ün bir heykeli olmalıdır dedik, resmi törenlerinde orada yapılmasında yarar olduğunu söyledik. Bir kent meydanında  bir devletin kurucusunun heykelinin olmadığı bir ülke yoktur ve düşünemiyoruz demiştik ve bu çerçevede heykel yapımını da üstlenmiştik. Bunu yerine getirdik, Atatürk heykelimiz hazır, şu anda Organize sanayi Bölgesinde dökümü yapıldı ve iki aydır hazır vaziyette bekliyor ve yine heykelin altında yer alacak Atatürk, İsmet İnönü ve Fevzi Çakmak’tan oluşan rölyef de hazırdır şu anda yapılması gereken kent meydanında nereye yerleştirileceği ve kaidesisinin yapımıdır bu konuda sayın Belediye Başkanımız ile görüştük 29 Ekim Cumhuriyet bayramına yetiştirme çabamız var sayın Belediye başkanımız o konuda talimatını verdiğini ifade etti  biraz gecikmiş olsa da umarım 29 Ekim’e yetişir” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.