Bakan Yardımcısı Ceylan: “Enerjide dışa bağımlı bir ülke olmaktan kurtulursak cari açığımız olmayacak” « Gaste Karabük

SON DAKİKA

Bakan Yardımcısı Ceylan: “Enerjide dışa bağımlı bir ülke olmaktan kurtulursak cari açığımız olmayacak”

Bu haber 12 Ocak 2018 - 2:53 'de eklendi ve kez görüntülendi.

ENIPE Enerji Verimli Sanayi ve Ürünler Fuarı ve Zirvesi ‘Üretici ve Tüketicinin Buluşma Noktası’ temasıyla start aldı

ENIPE Enerji Verimli Sanayi ve Ürünler Fuarı ve Zirvesi ‘Üretici ve Tüketicinin Buluşma Noktası’ temasıyla start aldı. Açılışa katılan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan ile İSO Başkanı Erdal Bahçıvan enerji verimliliğine vurgu yaptı.

İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM) organizatörlüğünde Enerji Verimliliği Haftası’nda gerçekleştirilecek en büyük organizasyon olan ve açılışı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan ENIPE Enerji Verimli Sanayi ve Ürünler Fuarı ve Zirvesi ‘Üretici ve Tüketicinin Buluşma Noktası’ temasıyla başladı. Bu yılın zirve konusu ise ’Binalarda Enerji Verimliliği ve İnovasyon’ olarak belirlendi. Açılışa katılan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan ile İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan enerji verimliliğine dikkat çekti.

“ŞEHİRLEŞMENİN HIZLANMASIYLA ENERJİ TÜKETİMİNDE HIZLI BİR ŞEKİLDE ARTMIŞ BULUNMAKTADIR”

Dünya ülkelerindeki benzer gelişme paralel olarak Türkiye’de de sanayi devriminden sonra kırsal kesimden kentlere göçün etkisi ve hızla artan nüfus artışıyla birlikte şehirleşmenin hız kazandığını belirten Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, “Şehirleşmenin hızlanmasıyla birlikte enerji tüketiminde hızlı bir şekilde artmış bulunmaktadır. Hızlı nüfus artışı ve buna bağlı olarak bina sayısındaki artış ve konfor şartlarında iyileşmeler neticesi konut ve hizmetler sektörünün enerji tüketimi 1990’lardan itibaren diğer sektörlere göre çok daha hızlı bir şekilde artış göstermiştir. Son yıllarda ise sanayi sektörünü yakalamış bazı yıllarda da sanayi sektörünü de geçmiş bulunmaktadır” dedi.

“ENERJİDE DIŞA BAĞIMLI BİR ÜLKE OLMAKTAN KURTULURSAK CARİ AÇIĞIMIZ OLMAYACAK”

Ceylan, toplam enerji tüketiminin sektörler içi dağılımına bakıldığında 2016 yılı rakamlarına göre konut, ticaret ve hizmetlerin payıyla sanayi kesimimin payının eşit bir şekile geldiğini dile getirdi. Ceylan,enerjide dışa bağımlı bir ülke olmaktan çıkıldığı takdirde cari açığın da ortadan kaybolacağını vurgulayarak, “Toplam enerji tüketimin yaklaşık yüzde 25’ini konut ve ticaret yüzde 25’ini ise sanayi oluşturmaktadır. 2017 yılı toplam ithalat değerleri henüz açıklanmadı. Ama yaklaşık 230-235 milyar dolar civarında bir rakamla kapatacağını tahmin etmekteyiz. Toplam 2017 ithalat içindeki enerji ithalatının payının da yaklaşık 38 milyar dolar civarında olacağını düşünüyoruz. İthalat içinde enerjimin payının yüzde 20’ler seviyesinde olduğunu görmekteyiz. Rakamlar dış ticaret açığımız açısından cari açığımız açısından çok büyük önem arzetmektedir. Bugün eğer enerji bağımlı bir ülke olmaktan kurtulursak cari açığımız olmayacak, artıya geçecek bir konumdayız” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.