Artık defter tasdiki yok, defter saklama yok « Gaste Karabük

SON DAKİKA

Artık defter tasdiki yok, defter saklama yok

Bu haber 18 Ocak 2018 - 13:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karabük İl Defterdarı Osman Koçaş, 01.01.2018 tarihinden itibaren uygulamaya geçilen Defter Beyan sistemi hakkında açıklamada bulundu.

Defter Beyan Sistemi Uygulamaya geçti.  Karabük İl Defterdarı Osman Koçaş, Defter-Beyan Sistemini kullanmak zorunda olan mükelleflerin www.defterbeyan.gov.tr adresi üzerinden veya gelir vergisi yönünden bağlı oldukları vergi dairesi aracılığıyla başvuru yapmalarının gerektiğini söyledi

Karabük İl Defterdarı Osman Koçaş, 01.01.2018 tarihinden itibaren uygulamaya geçilen Defter Beyan sistemi hakkında açıklamada bulundu.

Koçaş “Bakanlığımız Gelir İdaresi Başkanlığı mükellef haklarının gözetilerek vergide gönüllü uyumun artırılması ve mükelleflerin vergisel  yükümlülüklerini kolayca yerine getirebilmelerinin sağlanması amacıyla; her geçen gün gelişen teknolojiyi de azami ölçüde kullanarak sistem altyapısını geliştirmekte ve daha anlaşılır, ulaşılır ve kullanışlı vergilendirme, beyan ve bildirim imkanlarını hizmete sunmaktadır. Bu bağlamdan olarak, Defter-Beyan Sistemi 01.01.2018 tarihinden itibaren uygulamaya konulmuş olup; sisteme ilişkin ana hatlarıyla açıklama yapma gereği hasıl olmuştur.Defter-Beyan Sistemi ile, Serbest meslek erbabı,  İşletme hesabı esasına göre defter tutan mükellefler ile basit usule tabi olan mükelleflerin kayıtlarının elektronik ortamda tutulması, bu mükelleflerden defter tutmak zorunda olanların defterlerinin bu kayıtlardan hareketle elektronik ortamda oluşturulması ve saklanması, vergi beyannamesi, bildirim ve dilekçelerin  elektronik ortamda verilebilmesi ile fatura, serbest meslek makbuzu, gider pusulası, müstahsil makbuzu gibi belgelerin elektronik ortamda düzenlenebilmesi sağlanmaktadır” dedi.

SİSTEM BİRÇOK  AVANTAJ GETİRİYOR

Sistemin her alanda avantaj getirdiğini hem zamandan tasarruf sağladığı ayrıca bürokratik işleri en aza indirdiğini anlatan  Koçaş “Bir muhasebe programına ihtiyaç duyulmaksızın internetin olduğu her yerden vergisel ve ticari işlemlerin elektronik ortamda kayıt altına alınabilmesi, kırtasiyeciliği azaltması, defter tasdikine ihtiyaç duyulmaması(Defter tasdik maliyetinin ortadan kalkması),defterleri muhafaza etmeye yönelik maliyetlerin söz konusu olmaması ile fatura ve makbuz gibi belgelerin elektronik olarak düzenlenebilmesi gibi imkânlar sayesinde yükümlülüklere ilişkin bürokratik işlemlerin ve uyum maliyetlerinin azaltılması, kayıt dışı ekonomi ile etkin bir şekilde mücadele edilmesi, vergiye gönüllü uyum seviyelerinin artırılması amaçlanmıştır” dedi.

SİSTEMİN KULLANILMASI ZORUNLU MU?

Sistemin kullanımı, belirtilen mükellefler açısından zorunlu olduğunu,  2018 yılı başından itibaren hizmete girdiğini ifade eden  Koçaş “Başvurular serbest meslek erbapları tarafından 31/1/2018, basit usule tabi olan mükellefler açısından ise 30/6/2018 tarihine kadar yapılabilecektir. İşletme hesabı esasına göre defter tutan  mükellefler ise 1/1/2019 (serbest meslek kazanç defteri yanında işletme hesabı esasına göre defter tutanlar açısından 1/1/2018) tarihinden itibaren Sistemi kullanmaya başlayacaklardır” diye belirtti.

SİSTEME NASIL BAŞVURULACAK

Defter-Beyan Sistemini kullanmak zorunda olan mükellefler, www.defterbeyan.gov.tr adresi üzerinden veya gelir vergisi yönünden bağlı oldukları vergi dairesi aracılığıyla başvuru yapmaları gerekiyor.

Defter-Beyan Sistemi üzerinden defter tutma, beyanname ve bildirim gönderebilme işlemleri hakkında da konuşan Koçaş “Kendisine elektronik beyanname gönderebilmek için kullanıcı kodu, parola ve şifre verilenlerin kendileri veya meslek mensupları tarafından, basit usule tabi olan mükellefler açısından bağlı oldukları meslek odaları tarafından yerine getirilecek.Meslek mensuplarının adına işlem yapacakları mükellefler ile 340 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ekinde yer alan “Elektronik Beyanname Gönderme Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesi”ni, üyeleri adına işlem yapacak odaların ise üyeleri ile 486 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ekinde yer alan “Defter-Beyan Sistemi Kullanımı Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesi (Meslek Odaları ile Basit Usulde Vergilendirilen Üyeleri İçin)” yapması gerekiyor.

Sözleşmenin düzenlenmesi, sona ermesi ya da iptal/fesih edilmesi durumlarında Başkanlığa elektronik ortamda yapılacak bildirimlerde 340 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinin (V-2) numaralı bölümünde düzenlenen usul ve esaslar geçerli olacaktır.

Defter-Beyan Sistemini meslek mensubu veya meslek odası aracılığıyla kullanan mükellefler de Sistemi, herhangi bir işlem yapmadan bilgilenme amacıyla görüntüleme yapmak suretiyle kullanabilecekler.

 

Sistem üzerinden tutulan kayıtların muhafaza yükümlülüğü Gelir İdaresi Başkanlığına aittir. Başkanlık mükellef, meslek mensubu ya da meslek odası tarafından girilen kayıtları elektronik ortamda muhafaza edecek ve mükelleflerin kullanımına hazır halde bulunduracak. Defter-Beyan Sistemi üzerinden, işletme defteri, çiftçi işletme defteri, serbest meslek kazanç defteri, amortisman defteri, envanter defteri, damga vergisi defteri, ambar defteri ile bitim işleri defteri elektronik ortamda tutulabilecek.

İşletme hesap özeti, zirai kazanç hesap özeti, serbest meslek hesap özeti ile basit usul hesap özeti yapılan kayıtlardan hareketle Sistem tarafından üretilecek.Defter-Beyan Sistemi kullanmakla yükümlü olan mükelleflerden defter tutmak zorunda olanların, sisteme geçiş tarihinden itibaren kâğıt ortamında tuttukları defterlerin hukuki geçerliliği bulunmamaktadır.  Sistem üzerinden defterlerin görüntülenmesi, yazdırılması veya çeşitli dosya formatları ile indirilmesi (kaydedilmesi) mümkün olmakla birlikte, bu şekilde indirilmiş (kaydedilmiş) olan defterlerin hukuki geçerliliği olmayacak.

Basit usule tabi mükelleflerin alış ve giderleri ile satış ve hasılatlarına ilişkin bilgiler Sistem üzerinden kayıt altına alınacak ve görüntülenebilecek.Defter-Beyan Sistemini kullanmak mecburiyetinde olmakla birlikte süresi içerisinde başvuru yapmayan, başvuru yapmakla birlikte belirlenen süreler dâhilinde kayıt yapma, defter tutma, beyanname, bildirim ve dilekçe gönderme, belge düzenleme ve benzeri yükümlülüklerini yerine getirmeyen mükelleflere 213 sayılı Kanunun ilgili ceza hükümleri tatbik olunur.

Kapsam dahilinde bulunan mükelleflerimizin, vergi dairelerinde oluşabilecek yoğunluktan etkilenmemeleri ve süresinde sisteme geçiş yapamayarak cezai müeyyideler ile karşı karşıya kalmamaları için; son başvuru tarihini beklemeksizin kullanıcı kodu ve şifrelerini bağlı oldukları vergi dairelerinden temin etmelerini önemle tavsiye ederiz” dedi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.