AKAY “ARSA SAHİPLERİNDEN UTANIYORUM” « Gaste Karabük

SON DAKİKA

AKAY “ARSA SAHİPLERİNDEN UTANIYORUM”

Bu haber 04 Haziran 2018 - 14:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

YENİCE Eski Belediye Başkanı Mustafa Akay, Meslek Yüksekokulu’nda açılması istenilen bölümlere YÖK’ün izin vermemesi üzerine bir açıklama yaptı.

YENİCE  Eski Belediye Başkanı Mustafa Akay, Meslek Yüksekokulu’nda açılması istenilen bölümlere YÖK’ün izin vermemesi üzerine bir açıklama yaptı. Akay,” Bu tabloyu görünce büyük bir coşkuyla arsa bağışı yapanlardan utanıyorum”

Akay, konuyla ilgili gelişmeleri de dile getirdiği açıklamasında  “Yenice’de yüksekokul istemleri bizim gazeteciliğimiz döneminde başlatılmış ve o günkü Belediye Başkanı Erol  Yirmibeş tarafından bir dernek kurulmuştur.

Bizim, Belediye Başkanlığımız dönemimizde ise  konu sürekli gündemimizde olmuştur. Karaelmas Üniversitesi  Rektörü Prof. Bektaş Açıkgöz’le sürdüğümüz çalışmalar  doğrultusunda  arsa tespit noktasına gelmişken Karabük Üniversitesi kurulduğu için çabalarımız bu tarafa evrilmiştir. Dönemin rektörü Sayın Burhanettin Uysal, bize hep yardımcı olmuş ve yol göstermiştir. Orman İşletmesi Merkez Depo’dan istenilen arsaya 150 bin lira talep edilmesi ve O aşamada bir kaç yerde tespit ettiğimiz arsaların uygun bulunmaması üzerine  istişareler yaparken, İsmetpaşa Telel mevkiindeki arsa gündeme gelmiştir. 

İsmetpaşa Mahallesi halkıyla yaptığımız sürekli toplantılar sonrasında Aydınlı, Basan ve Sarı aileleri  yüksekokul yapılması kaydıyla 8900 m2 arsayı bedelsiz vermeyi kabullenmişlerdir. Dönemin meclis üyeleri ile o günün CHP İlçe Başkanı Mehmet Aydınlı’nın da büyük çabalarıyla arsanın tapu çıkarılması işlemlerine başlanmıştır. Bu çerçevede belediyemizin görevlendirdiği Vedat Ekmekçi,  4 ay Sakarya, Bolu, Çatalağzı, Karabük gibi yerlerde  tapunun  dernek adına aktarılması konusunda mirasçılarla temasta bulunmuş ve tam 58 kişinin oluru alınarak tapu dernek adına çıkarılmıştır.

Belediye Meclisi’miz de bu arsanın olduğu bölümdeki 26 dönüm hazine arazisi de içinde olmak kaydıyla  34 bin m2 alanını imar planı kararı ile üniversite alanı ilan etmiştir.

Bu çalışmalar bir yandan sürerken, bir yandan da tabelanın asılması için yoğun emek harcanmıştır. Bu aşamada da Burhanettin Uysal, katkılarını sürdürmüş “siz temeli atın, ben binayı yaparım, bu arada da  tabelayı bir yere asalım ” demiştir. Tabelanın asılabilmesi için  bir çok yer gösterilmiş ve geçici olarak YİBO binası uygun bulunmuştur. Tam, YİBO’ya tabela asılacağı sırada ise lise buraya taşınmış ve bu hayal suya düşmüştür.

Gecikmeli de olsa ilçemizde yüksekokul açılmış ancak tek bölümle eğitim-öğretim yaptığı için işlevsel bir noktaya kavuşmamıştır. Bu bağlamda Yeniceliler, yeni bölümler açılması için çaba içine girmişler ve yapılan girişimler sonrasında iki bölümün açılacağı müjdesi verilmiştir. Yeniceliler, bu müjdenin gerçek olmasını beklerken, YÖK’ün red kararı ile sarsılmışlardır.

Eskipazar’da yüksekokula dönüştürülen YİBO’da öğrenci sayısının binleri bulduğu dönemde Yenice’de sadece 70 öğrencinin olması üzüntü verici bir durumdur. Her ne kadar YİBO fırsatı kaçırılmışsa da güzel bir bina yapılmıştır. Bu binanın içinin doldurulması gerekmektedir. Binanın içinin doldurulması konusunda rektörlük görevini yapmış, Yenicelinin isteğini  Ankara’ya bildirmiştir. Bu red kararı iyi sorgulanmalıdır. Yeniceli bunun nedenlerini araştırmalı, irdelemeli ve sorgulamalıdır. Bu işte az çok katkısı olan  birisi olarak  arsa sahiplerinden utandığımı ve onlara verilen sözün tam anlamıyla yerine gelmediğini belirtmek istiyorum. Eskipazar’dan 10 yıl geride oluşumuzun nedenlerinin de  halkımız tarafından   sorgulanması gerektiğini düşünüyorum. Bir seçim arifesinde bundan sonra verilecek vaatlerin de gerçekçiliği konusunda kafa yorulması yararlı olacaktır” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.