10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlandı « Gaste Karabük

SON DAKİKA

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlandı

Bu haber 10 Ocak 2018 - 15:14 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karabük Gazeteciler Cemiyeti, Karabük Gazeteciler ve İletişim Derneği, Karabük İletişimciler Derneği ve Anadolu Spor Gazetecileri Derneği tarafından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu

Karabük Gazeteciler Cemiyeti, Karabük Gazeteciler ve İletişim Derneği, Karabük  İletişimciler Derneği ve Anadolu Spor Gazetecileri Derneği tarafından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Karabük Gazeteciler Cemiyeti, Karabük Gazeteciler ve İletişim Derneği, Karabük İletişimciler Derneği ve Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından Yenişehir Atatürk Anıtına çelenk sunumu gerçekleştirilerek saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bir açıklama yapan Karabük Gazeteciler Cemiyeti  Başkanı Metin Kaya,”Ülkemiz Medya alanında kapsamlı bir değişime,yenilenmeye ihtiyaç duymaktadır” dedi.

10 Ocak’lar ve 24 Temmuz’lar bizler için bayram değil, dayanışma günleridir diyerek günün önemine dair açıklamalarda bulunan Karabük Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Metin Kaya,” Ülke olarak terörün neden olduğu acılarla dolu, önemli günler yaşıyor, tarihe geçecek gelişmelere tanıklık ediyoruz. Bu ortamda medyamız çok önemli bir işlev üstlenmekte ve halkın haber alma özgürlüğü doğrultusunda fedakârca görev yapmaktadır. Darbe gecesi Türkiye için taşıdığı büyük önemi kanıtlayan ve darbe girişimine milletimizle birlikte karşı duran medyamız, sorunlarının çözümünü beklemektedir.

Dayanışma günü olarak kutladığımız ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı’ nedeniyle, çözüm bekleyen sorunlarımızı kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. Çünkü sektörümüzde yaşanan sorunların bir an önce çözümlenmesi, demokrasimizin gelişmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Ülkemiz, medya alanında kapsamlı bir değişime, yenilenmeye ihtiyaç duymaktadır. Özgürlüklerden çalışma koşullarına, mesleki standartlardan yasal düzenlemelere kadar bir dizi yenilik, geniş katılımlı çalıştaylar dizisi ile belirlenmeli ve uygulamaya konulmalıdır.

Meslektaşlarımız yazdıkları yazılar ve yaptıkları haberler konusunda uzun yıllar hep özgür olma mücadelesi vermişlerdir. Ülkemiz medyası özellikle 12 Eylül döneminde büyük baskılar yaşamıştı. Gazeteciler ne yazık ki günümüzde de; yazdıkları yazılar, yorumlar ve haberler nedeniyle yargılanabilmektedir. Bu durumun sona erdirilmesi ve basın özgürlüğünün gerçek anlamda sağlanması için özgürlükçü bir basın yasasına ihtiyaç duyuyoruz.

Son dönemde tutuklanan, ancak terör ve darbe girişimi ile ilgisi olmayan meslektaşlarımızın durumu da belirsizliğini korumaktadır. Yaşadığımız süreçte kurunun yanında yaş da yanmamalı, suçlu ile suçsuz birbirinden çok iyi ayrılmalıdır. Terör örgütleriyle ve darbe girişimiyle ilgisi olmayan meslektaşlarımızın serbest bırakılmaları ve tutuksuz yargılanmaları en büyük arzumuzdur.

Unutulmamalıdır ki; Basın özgürlüğü ve basın özgürlüğünü de kapsayan ifade özgürlüğü, çağımızda demokratik yaşamın olmazsa olmazıdır. Özgür basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir. Halkın sesi olma görevini üstlenen bağımsız ve özgür basın, düşünce özgürlüğünün de en etkili aracıdır. Çağdaş demokratik toplumlarda halkın haber alma hakkı basın ve ifade özgürlüğüyle mümkündür.

10 Ocak Basın Bayramı’nı gerçek anlamıyla kutlayabileceğimiz günlere elbirliğiyle ve en kısa zamanda ulaşmak umuduyla meslektaşlarıma saygı ve sevgilerimi sunarım” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.